جمعه ۳۰ مهر ۱۳۹۵

به افتخار شیرزن چالدرانی

دل نوشته ایست خطاب به دختران و زنان چالدرانی که در جریان جنگ چالدران  میان سپاه ایران و عثمانی، با لباس مردانه و کلاهخود و نقاب شرکت کردند و تنها بعد از آنکه به شمشیر دشمن بر زمین افتادند، معلوم شد که زنانی بودند در کنار مردان شان در صف جنگ با دشمن. سلطان سلیم پادشاه فاتح عثمانی در این جنگ، دستور داد  پیکر این زنان را با احترام و تشریفات نظامی به خاک بسپارند.

chaldoran

منصوره دانشیار/

امروز ۱۶ شهریور ، درست ۵۰۱ سال از نبردجوانمردانه  تو با دشمن می گذرد .
درمیان صفحات روشن و تاریک  تاریخ ، درمیان روایت  وطن پرستی ها و  وطن فروشی های هموطنانمان از ابتدا تا به امروز ، نام تو مرا به وجد می آورد … نام تو درکنار همه آن شیرزنان مبارزی که در نبرد چالدران ،جوانمردانه جنگیدند و جاودانه شدند .  

تاریخ نوشته که ما شکست خورده ایم . تاریخ نوشته که لشگریان ۴۰ هزارنفری ما دربرابر لشگر ۱۰۰ هزارنفری دشمن به خاک و خون کشیده شد و رد شمشیرهای دشمن بر پیکر نحیف تو ، هرگز از پیشانی تاریخ ، پاک نشد .اما تلخی شکست را حضور قهرمانانه تو به شیرینی افتخار می کشاند .  
حلاوت این پیروزی که دوست و دشمن از تو نوشته اند و آزادگی ات را ستوده اند. از تویی که کلاهخود جنگی حجاب موهایت شد و صورتت را با نقاب پوشانده  و درلباس مردانه کنار برادر و پدر و همسرت می جنگیدی .از تویی که  سلطان سلیم ، فرمانده سپاه عثمانی ، جنگاوری و میهن دوستی ات را تحسین کرد ، آنگاه که درکنار سایر زنان همرزمت ، بیجان بر زمین افتاده بودی  . آنگاه که حتی دشمن را به زانوی احترام در آوردی تا باتشریفات نظامی مانند قهرمانان جنگی تو را دفن کنند .. 

نام تو بر دخترکان چالدرانی ، نسل به نسل چرخید و یادت را زنده نگه داشت . و خطی که برتاریخ نوشتی ، مایه مباهات همیشگی ، همه ایرانیان  اعصارخواهد بود  . 
یادتان تا ابد زنده است… همه شیرزنان شیعه ایرانی که در نبرد چالدران سال ۳۱ مرداد ۸۹۳ هجری شمسی ، در عرصه جوانمردی و آزادگی ، جاودانه شدید

منبع :تاریخ امپراتوری عثمانی ، سبحان پاکپور/انتهای متن/

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

کلیه حقوق متعلق به مجتمع رسانه ای اطلس می باشد
nmd runnner nmd runnner black nmd runnner white nmd runnner grey nmd runnner gs ultra boost ultra boost black ultra boost white ultra boost grey ultra boost gs ultra boost uncaged ultra boost uncaged black ultra boost uncaged white ultra boost uncaged grey ultra boost uncaged gs yeezy boost 350 yeezy boost 350 black yeezy boost 350 white yeezy boost 350 grey yeezy boost 350 gs yeezy boost 350 v2 yeezy boost 350 v2 black yeezy boost 350 v2 white yeezy boost 350 v2 grey yeezy boost 350 v2 gs yeezy boost 750 yeezy boost 750 black yeezy boost 750 white yeezy boost 750 grey yeezy boost 750 gs