جمعه ۷ آبان ۱۳۹۵

بررسی مسائل جنسی جامعه در ابعاد مختلف برای نخستین بار

مشاور نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها با اشاره به تدوین ۲ سند ملی حقوق کودک و سیاست‌های آموزشی هویت و حقوق جنسی گفت: برای نخستین بار مسائل جنسی جامعه را در ابعاد مختلف بررسی کردیم.

به گزارش به دخت به نقل از تسنیم، زهرا آیت‌اللهی در نشست خبری سی‌ومین سالگرد تاسیس شورای فرهنگی و اجتماعی زنان اظهار داشت: هم‌اکنون در دنیا بحث تساوی جنسیتی زنان و مردان مطرح است اما ایران به موضوع عدالت جنسیتی اعتقاد دارد چرا که زنان و مردان به لحاظ ویژگی‌های جسمانی، روحی و روانی با یکدیگر متفاوت هستند در چنین شرایطی چگونه می‌توان تساوی جنسیتی را مطرح کرد.

وی افزود: برخی تفاوت‌های زنان و مردان در قرآن نیز مطرح شده است. مانند تفاوت در ارث، پوشش، مدیریت خانواده و حقوق زن و مرد در خانواده به عنوان مثال تأمین مخارج خانواده بر عهده مرد است.

مشاور نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها گفت: در بحث مدیریت اجتماعی باید با توجه به تفاوت‌های میان زنان و مردان اقدام به برنامه‌ریزی کرد بر این اساس نمی‌توان فرصت‌های شغلی برابر به مردان و زنان داد و اعلام کرد که مردان باید مخارج زندگی را تامین کنند همچنین نمی‌توانیم بگوییم که زنان باید نان‌آور باشند.

آیت‌اللهی ادامه داد: تفاوت جنسیتی به معنای نادیده گرفتن استعدادها و توانمندی زنان نیست بلکه طبق قوانین اسلام ارزشمندی خانواده بر این اساس است که زن و مرد با یکدیگر متفاوت باشند.

مشاور نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها افزود: هم اکنون دنیا موضوع کنوانسیون رفع تبعیض علیه زنان را مطرح می‌کند اما ما در ایران اعلام کردیم که این کنوانسیون را قبول نداشته و حتی بسیاری از کشورهای دیگر نیز آن را به صورت مشروط پذیرفته‌اند.

وی گفت: جمهوری اسلامی ایران در مقابل کنوانسیون رفع تبعیض علیه زنان بحث منشور حقوق و مسئولیت‌های زن و خانواده را مطرح کرده‌ است.

آیت‌اللهی با اشاره به این که در شورای فرهنگی و اجتماعی زنان ۲ اقدام مهم در خصوص سند ملی حقوق کودک و سیاست‌های آموزشی هویت و حقوق جنسی انجام داده‌ایم، افزود: هر جامعه‌ای درگیر مسائل جنسی است اما از ابتدای انقلاب هرگز به صورت یکپارچه در کشور به این موضوع نگاه نکرده و برای آن سیاستگذاری نکردیم.

مشاور نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها ادامه داد: در قالب سیاست‌های آموزشی هویت و حقوق جنسی، مسائل جنسی جامعه را در ابعاد مختلف بررسی کردیم که فصول مختلف این سند عبارتند از: شکل‌گیری هویت جنسی، بلوغ جنسی و آموزش‌های مراقبتی، حقوق بیماران جنسی، مجرمین جنسی و مراقبت از سلامت همسران.

وی با اشاره به موضوع حقوق بیماران جنسی مطرح کرد: هم اکنون در کشور بحث اختلال و انحراف جنسی را داریم که اختلال جنسی را بیماری محسوب کرده و حق مشاوره و درمان را برای افراد قائل هستیم و در این سند تلاش کرده‌ایم بین بیمار جنسی و منحرف جنسی تفاوت قائل باشیم.

آیت‌اللهی با اشاره به سند ملی حقوق کودک و نوجوان مطرح کرد: خلعی که در جامعه وجود داشت این بود که در بحث کودکان صرفاً آموزش و پرورش اقدام می‌کرد و نهادی که نگاه کلان به مسائل کودکان داشته باشد، نداشتیم.

مشاور نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها افزود: در سند ملی حقوق کودک و نوجوان به مباحث مختلفی از جمله بحث حقوقی و قضائیه کودکان، تغذیه کودک و حق حیات و رشد او، حق کرامت انسانی، حق هویت، حق برخورداری از تربیت صحیح، حق آزادی، حق کودکان اقلیت مذهبی و حقوق خانوادگی کودک اشاره کرده‌ایم و در مجموع این سند ۱۷ ماده را شامل می‌شود.

وی در ادامه با اشاره به این که در نظام آموزش دانشگاهی کشور به مسائل خانواده به صورت جدی نپرداخته‌ایم، اظهار داشت: رشته مطالعات خانواده دوره کارشناسی ارشد ندارد.

/انتهای متن/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

کلیه حقوق متعلق به مجتمع رسانه ای اطلس می باشد
nmd runnner nmd runnner black nmd runnner white nmd runnner grey nmd runnner gs ultra boost ultra boost black ultra boost white ultra boost grey ultra boost gs ultra boost uncaged ultra boost uncaged black ultra boost uncaged white ultra boost uncaged grey ultra boost uncaged gs yeezy boost 350 yeezy boost 350 black yeezy boost 350 white yeezy boost 350 grey yeezy boost 350 gs yeezy boost 350 v2 yeezy boost 350 v2 black yeezy boost 350 v2 white yeezy boost 350 v2 grey yeezy boost 350 v2 gs yeezy boost 750 yeezy boost 750 black yeezy boost 750 white yeezy boost 750 grey yeezy boost 750 gs