سه شنبه ۴ آبان ۱۳۹۵

برداشتن رحم یکی از شایع‌ترین عمل جراحی زنان است

متخصص زنان و زایمان هیسترکتومی یا برداشتن رحم را یکی از شایع‌ترین اعمال جراحی زنان عنوان کرد و گفت: آندومتریوز پیشرفته و خونریزی های مربوط به فیبروئید از دلایل عمده عمل هیسترکتومی است.

به گزارش به دخت به نقل از فارس، ابوالفضل مهدیزاده با اشاره به اینکه هیسترکتومی یکی از شایع ترین اعمال جراحی زنان است، افزود: فقط در آمریکا به صورت سالانه ۶۰۰ هزار مورد عمل جراحی هیسترکتومی صورت می گیرد.

متخصص زنان در ادامه تصریح کرد: علل عمدۀ انجام این عمل جراحی در زنان، خونریزی‌های رحمی که منجر به کم خونی شده و یا به علت فیبروم یا پولیپ، سرطان دهانه رحم و آندومتریوز پیشرفته است.

وی ضمن بیان اینکه می توان هیسترکتومی را به شیوه هایی همچون باز، شکمی، واژینال و یا با لاپاروسکوپی انجام داد، گفت: گاهی در مواردی خاص هیسترکتومی به صورت ساب توتال یعنی با حفظ گردنه رحم می باشد که این شیوه با لاپاروسکوپی ساده تر است.

مهدیزاده افزود: در سرطان ها نیز هیسترکتومی وسیع و رادیکال انجام می شود که این موارد نیز با لاپاروسکوپی امکان پذیر است.

متخصص زنان و زایمان، لاپاروسکوپی هیسترکتومی را برای بیمار مناسب و با صرفه خواند و گفت: با این روش بیمار زودتر از بیمارستان مرخص می شود و امکان بازگشت به کار در کوتاهترین زمان ممکن میسر می‌شود.

وی همچنین با برشمردن مزایای این روش جراحی تشریح کرد: با این روش بیمار نیاز به مسکن کمی دارد، شکاف جراحی بزرگ ندارد و نقاط جراحی به صورت سوراخ های ریزی دیده می شود که احتمال عفونت محل عمل و یا ایجاد فتق انسزیونال کمی دارد که با عمل باز قابل مقایسه نیست.

مهدیزاده خاطرنشان کرد: سومین کنگره ملی و نخستین کنگره بین المللی اندومتریوز و جراحی های کم تهاجمی که در تاریخ ۴ تا ۶ آبان ماه سال جاری توسط پژوهشگاه فناوری های نوین علوم زیستی جهاددانشگاهی، ابن سینا برگزار خواهد شد و پنلی با عنوان هیسترکتومی لاپاروسکوپیک به تشریح و بررسی ابعاد مختلف این موضوع می پردازد.

/انتهای متن/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

کلیه حقوق متعلق به مجتمع رسانه ای اطلس می باشد
nmd runnner nmd runnner black nmd runnner white nmd runnner grey nmd runnner gs ultra boost ultra boost black ultra boost white ultra boost grey ultra boost gs ultra boost uncaged ultra boost uncaged black ultra boost uncaged white ultra boost uncaged grey ultra boost uncaged gs yeezy boost 350 yeezy boost 350 black yeezy boost 350 white yeezy boost 350 grey yeezy boost 350 gs yeezy boost 350 v2 yeezy boost 350 v2 black yeezy boost 350 v2 white yeezy boost 350 v2 grey yeezy boost 350 v2 gs yeezy boost 750 yeezy boost 750 black yeezy boost 750 white yeezy boost 750 grey yeezy boost 750 gs