جمعه ۷ آبان ۱۳۹۵

با این همه خلاف کاری و خلاف گویی چه کنم؟

محبوبه زنی تحصیل کرده است با موقعیت شغلی خوب و وضعیت اجتماعی ممتاز. اما در زندگی خانوادگی مشکلات مهمی دارد که از عهده حل و فصلش بر نمی آید و برای چاره جویی بود که  از زندگی اش این طور تعریف کرد:

man_undecided

دکتر فرزانه اژدری/

۱۲ سال پیش با داریوش که مردی فعال و تحصیل کرده بود ازدواج کردم. موقع ازدواج به نظرم می آمد که یکی از خصوصیات خوب شوهرم روراستی اوست. مثل همه فرزندها با هزار امید و آرزو به خانه او رفتم. خانواده های مان معتقد و با فرهنگ بودند. داریوش و من از اهالی دو منطقه نزدیک به هم در کشور بودیم. و تقریبا به رسم و رسوم هم وارد بودیم. هر دو تحصیلات بالا داشتیم. من خودم الان مدرس دانشگاه هستم.

داریوش بعد از ازدواج کار بسیار خوبی پیدا کرد و با هم در تهران که محل تحصیل مان بود ماندیم و زندگی خوبی هم داشتیم. اما این دوران خوش در زندگی من فقط دوسال طول کشید.علی رغم همه خصوصیات خوبی که از او سراغ داشتم و در دوران عقد و نامزدی فکر می کردم  این شناخت کامل شده، با متولد شدن فرزندم داریوش عوض شد و یکباره همه چیز زندگی من هم تغییر کرد. در واقع او چهره واقعی خودش را نشان داد. تازه فهمیدم که داریوش آدمی یکدنده، لجباز، دروغگو و بی ادب است که با کوچکترین مساله ای که پیش می آمد، دست بلند می کرد و من را به قصد کشت کتک می زد و من هم که زنی آبرومند بودم و نمی خواستم کسی متوجه چنین مسائل ناجوری در زندگی ام بشود، اجازه ندادم حتی همسایه ها از وضعیت من خبردار بشوند. این عادت بدش در مورد فرزندم هم هست و متاسفانه  او را هم مورد ضرب و شتم شدید قرار می دهد.

بعد از اینکه متوجه حالات و مشکلات روحی و روانی داریوش شدم، موضوع را  با مادرش در میان گذاشتم. مادرشوهرم به من گفت: پسرم در دوران کودکی و جوانی و نوجوانی هم بداخلاق و بدقلق بود وبرای آرام شدن زیر نظر پزشک قرص های آرام بخش مصرف می کرد. البته تا آن موقع من از این قضیه خبر نداشتم و بعدا هم نگذاشتم کسی بفهمد و حتی فرزندم، که گاه گاهی باید او را از زیر مشت و لگد پدرش نجاتش دهم، این موضوع را نمی داند. در واقع موقعیت کاری و اجتماعی داریوش هم طوری است که به هرکس بگویم این چیزها را در مورد او باور نمی کند. چون او کسی است که خودش به خیلی همکارانش مشاوره می دهد و مورد اعتماد همه است.

من با همه مشکلاتی که با داریوش داشته ام، تا حالا بی سروصدا و آبرومندانه زندگی کرده ام. منتها الان مشکل خیلی جدی من این است که یکی در دو سال اخیر متاسفانه بصورت راحت و آزاد  او با زنان زیادی رابطه دارد و در این مورد من کاری هم نمی توانم بکنم. سعی کردم با صحبت  و خواهش از او برای مراجعه به مشاور و رفع این مشکل در این زمینه قدمی بردارم. اما داریوش  زیر بار نمی رود و کلا همه چیز را انکار می کند. این در حالی است که من خودم بارها شاهد قضایایی بوده ام و بحث گمان و شک نیست. البته من هرگز نگذاشته ام این مساله علنی شود و حتی مواردی که بعضی همکارانش درجریان بوده اند، به آنها گفتم که خانمها از اقوام شهرستانی اش هستند  و مثلا برای خرید با آنها بیرون رفته است. ولی با دلم و با خودم نمی توانم کنار بیایم. متاسفانه داریوش بی نهایت دروغ گوست و اصلا نمی توانم مطمئن باشم که حتی یک حرف راست هم داشته باشد. ضمن این که فکر می کنم بتواند با همین دروغگویی در دادگاه هم وجهه ی خوب و موجه برای خودش کسب کند ومعلوم نیست  من بتوانم  کارهای خلاف و بدش را اثبات کنم و او براحتی همه را منکر می شود.

از یک طرف ادعای علاقه شدید به من را دارد و از طرف دیگر در خانه نشسته و به زنان و فرزندان پیامک می زند و قرار و مدار می گذارد. واقعا نمی دانم با وی چه کنم؟ کاش هرکاری می کرد روراست بود و وقتی  سوال می کردم با صداقت جواب می داد و به من می گفت که  می خواهد چه کند و آیا برنامه اش ازدواج با دیگری است و آیا اصولا به من  و بچه اش علاقه واقعی دارد؟ اگر این طور بود اقلا من هم می توانستم  برای زندگی خودم و فرزندم برنامه ریزی داشته باشم . ولی با شرایطی که او درست کرده که نه در زندگی به راه راست می رود و نه یک حرف راست می زند، واقعا نمی دانم چه کار کنم؟ ضمن این که در این شهر هم فامیل و آشنایی ندارم و نمی دانم چقدر می توانم  بددهنی و بداخلاقی و هتک حرمت ها و خلاف کاری ها و خلاف گویی هایش را تحمل کنم و به تنهایی بسازم و بسوزم.

واقعا من چه کار باید بکنم؟

پاسخ دکتر فرزانه اژدری

اولین سوال من از محبوبه این بود:

آیا قبل از ازدواج داریوش  را می شناختید و برای ازدواج با او هیچ تحقیق و بررسی نکردید؟

گفت: آشنایی زیادی در مورد او نداشتم. داریوش از طریق یکی ازهمکارانم در تهران به من معرفی شد ولی پدرم برای تحقیق به محل زندگی شان رفت وهمه هم او و خانواده اش را تایید کردند. ولی بعد از ازدواج ما پدرداریوش، مادرش را درسن بالا طلاق داد و همین حالت های عصبانیت را من در پدرش هم دیدم.

درپاسخ محبوبه این موارد را به او گوشزد کردم:

  • همسر شما از نظر اجتماعی جایگاه مهمی دارد و این مسئله به او اعتماد بنفس کاذبی می دهد. بر همین اساس طبعا وی حرف و نظر مشاور را نمی پذیرد و در حالی که یک بیمار است، اصلا بیماری خود را انکار می کند و کارهای خلاف اخلاق خود را هم براحتی انکار می کند. بنابراین باید با مشکل شما خیلی مدبرانه و سنجیده برخورد کرد.
  • با این وصف برای اینکه شما مدرک مستندی در مورد همسرتان و مشکاتش داشته باشید، بهتر است برای ایشان اظهارنامه ای بدهید و در آن به همه مسائلی که در زندگی پیش آمده، حقوقی که از شما تضییع شده، ضرب و شتم هایی که نسبت به شما و فرزندتان روا داشته شده، رابطه باز و راحت برقرار کردن با دیگران و …  را به وی یادآور شوید و از او بخواهید که برای ادامه زندگی به مشاوره و روانشناس مراجعه و درمان خود را آغاز کند و نیز در صورت پذیرش یا عدم پذیرش درخواست شما، در هر حال پاسخ شما را درمهلت قانونی بدهد. این اظهارنامه برای شما مدرک قابل استناد در دادگاه خواهد بود.
  • در نظر داشته باشید که حتما مطالبی را در اظهارنامه بنویسید که در صورت انکار و رد از ناحیه همسرتان بتوانید با شاهد و یا نظر کارشناس یا گواهی های دیگر اثبات کنید. در این مدت صبور باشید و زندگی را برای خودتان و فرزندتان از آنچه بوده، سخت تر  و تلخ ترنکنید.
  • فعلا کار حقوقی دیگری نکنید. هرچند که می توانید به دادگاه از رفتارهای غیر اخلاقی و ضرب و شتم و هتاکی سوءرفتار وی که خلاف حسن سلوک در زندگی، که وظیفه زوجین است، شکایت نمایید.
  • اگر بار دیگر مورد ضرب و شتم قرار گرفتید، حتما به کلانتری محل مراجعه نمایید تا شما را به پزشکی قانونی برای گواهی ضرب و شتم و مشخص شدن میزان خسارت و دیه احتمالی معرفی کند تا شاید همسرتان متوجه رفتار ناشایست خود شده و رفتار خود را کنترل کند.
  • در هر حال شما سعی کنید در هیچ شرایطی خانه خود را ترک نکنید. البته ممکن است در خطر باشید چون رفتار همسرتان قابل کنترل و پیش بینی نیست و در یک لحظه ممکن است تغییر کرده و خطرجانی متوجه شما شود. ولی باید بتوانید تا زمانی که این خطر اثبات نشده در خانه مشترک بمانید تا بهانه ای به دست او ندهید.

/انتهای متن/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

کلیه حقوق متعلق به مجتمع رسانه ای اطلس می باشد
nmd runnner nmd runnner black nmd runnner white nmd runnner grey nmd runnner gs ultra boost ultra boost black ultra boost white ultra boost grey ultra boost gs ultra boost uncaged ultra boost uncaged black ultra boost uncaged white ultra boost uncaged grey ultra boost uncaged gs yeezy boost 350 yeezy boost 350 black yeezy boost 350 white yeezy boost 350 grey yeezy boost 350 gs yeezy boost 350 v2 yeezy boost 350 v2 black yeezy boost 350 v2 white yeezy boost 350 v2 grey yeezy boost 350 v2 gs yeezy boost 750 yeezy boost 750 black yeezy boost 750 white yeezy boost 750 grey yeezy boost 750 gs