پنج شنبه ۶ آبان ۱۳۹۵

با این بچه لجباز چه کنم؟

وقتی بچه لجبازی می کند، پدر و مادر مستاصل می مانند که با بچه لجبازشان چه کنند. اول باید دید که اصلا چرا بچه لجبازی می کند.

obstinacy

فریبا علیزاده/

مادر می گوید: گاهی اوقات که از فرزندم می خواهم کاری انجام بدهد پاهایش را به زمین می کوبد ، دست هایش را مشت می کند ، رو به روی من می ایستد و فریاد می زند …

والدین  معمولا در این موارد یا عصبانی می شوم ، گاهی بچه را دعوا می کنند و گاهی هم به خواسته ی او تن می دهند.

لجبازی از کجا می آید؟

 نافرمانی ، منفی بافی ، مخالفت با دیگران و لجبازی از شایع ترین اختلالات رفتاری در کودکان سنین پیش دبستانی و دبستانی است . غالب این رفتارهای ناهنجار یا ناسازگار، اکتسابی هستند . یعنی علت اصلی را باید در محیط خانواده ، مدرسه و جامعه جستجو کرد .

یکی از مراحل رشد طبیعی کودک وقتی است که به دنبال شناخت محیط اطراف و پیدا کردن جایگاه خود در آن است . این مرحله که از حدود سه سالگی به بعد آغاز می شود با رفتارهای مختلفی همراه است که از جمله آن ها ابراز مخالفت است . او به دنبال کسب استقلال است و در این مسیر مخالفت نشان می دهد و پافشاری می کند . در این میان اگر پدر و مادر و اطرافیانی که نقش تاثیر گذار بر کودک دارند برخورد صحیح با او را بدانند ، در این باره کمک قابل توجهی کرده اند .

در واقع با نشان دادن همین رفتارهاست که کودک می آموزد چگونه در برابر شرایطی که نباید آن را بپذیرد پاسخ« نه » بدهد ، همچنین پایه های عزت و اعتماد به نفس او نیز شکل می گیرد .

 

obstinacy1

 

لجبازی یعنی چه؟

اصطلاح لجبازی به رفتار هایی اطلاق می شود که طی آن کودک در مقابل قدرت و اراده بزرگسالان مقاومت نشان می دهد ، از قوانین و مقررات حاکم در خانه سرپیچی می کند و خواست بزرگتر ها را برای انجام دادن وظایف خود نادیده می گیرد . یکی از روحیاتی که در برخی از کودکان به چشم می خورد ، روحیه لجبازی یعنی اصرار در به کرسی نشاندن حرف خود است . لجبازی عمدتا در کودکان به صورت بی توجهی و سرپیچی از درخواست ها و گاه با ابراز مصرانه خواست و تمایل خود ظاهر می شود .

علائم و نشانه ها

اگر مانع وقوع کاری شویم که کودک میل دارد انجام دهد ناگهان تحریک و عصبانی می شود و کلمات نامفهومی بیان می کند ؛ ممکن است در این حالت :

ـ خود را به زمین بکوبد           ـ نفس نکشد          ـ سرش را به دیوار بزند

ـ توجهی به اطراف نداشته باشد

 

obstinacy2

 

وقتی کودک لجباز خواسته ای دارد با گریه و بهانه گیری مطرح می کند و می کوشد به هر قیمتی آن را به دست آورد ، در برابر دستورات از خود سرسختی و مقاومت نشان می دهد و حتی نارضایتی خود را از امری که ممکن است مورد علاقه اش باشد اعلام می دارد، گاهی خشم خود را سر دیگران خالی می کند و اگر دستش به آنان نرسد اشیا را پرتاب می کند . چنین کودکانی غالبا خود را بی گناه جلوه می دهند و شروع به دلیل تراشی می کنند. از دیگر خصوصیات این کودکان، تمایل به برهم زدن بازی دیگران و لذت بردن از این امر، حمله به پدر و مادر یا خواهر و برادر، گوش ندادن به حرف معلم، انجام ندادن تکالیف مدرسه، غذا نخوردن، نداشتن دوست صمیمی و شکستن وسایل است .

1 دیدگاه

  1. زهرا سلیمانی می‌گه:

    سلام مطلب لجبازی کودکان خیلی خوب بود.
    با تشکر فراوان از مدیران بهدخت

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

کلیه حقوق متعلق به مجتمع رسانه ای اطلس می باشد
nmd runnner nmd runnner black nmd runnner white nmd runnner grey nmd runnner gs ultra boost ultra boost black ultra boost white ultra boost grey ultra boost gs ultra boost uncaged ultra boost uncaged black ultra boost uncaged white ultra boost uncaged grey ultra boost uncaged gs yeezy boost 350 yeezy boost 350 black yeezy boost 350 white yeezy boost 350 grey yeezy boost 350 gs yeezy boost 350 v2 yeezy boost 350 v2 black yeezy boost 350 v2 white yeezy boost 350 v2 grey yeezy boost 350 v2 gs yeezy boost 750 yeezy boost 750 black yeezy boost 750 white yeezy boost 750 grey yeezy boost 750 gs