جمعه ۳۰ مهر ۱۳۹۵

این بچه ی بی قرار من

اختلال بیش فعالی چه انواعی دارد؟ چه علائمی در کودک و چه علائمی در نوزاد دارد ؟

hyperactive

فریبا علیزاده/

اختلال بیش فعالی به سه نوع مختلف در کودکان بروز می کند:

  • در اولین نوع از این اختلال علاوه بر بیش فعالی عملکرد تکانشی ( انجام کارهای ناگهانی ) در کودک دیده می شود .
  • دومین و شایع ترین اختلال بیش فعالی ، نوعی است که در آن بیش فعالی و پرتحرکی مشاهده نمی شود و کودک فقط دارای علائم مربوط به کمبود توجه و تمرکز است. معمولا این نوع اختلال در سنین مدرسه تشخیص داده می شود.
  • در نوع سوم، کودک هم دارای علائم اختلال بیش فعالی، عملکردهای ناگهانی و هم کمبود توجه و تمرکز است .

علائم بیش فعالی

به طور کلی این کودکان به طور مرتب در حال جنب و جوش هستند و معمولا آرام و قرار ندارند ، حتی هنگام تماشای تلویزیون مرتب با دست های خود بازی می کنند و زمانی که نشسته اند، دست و پای خود را تکان داده و پیچ و تاب می خورند . به جای راه رفتن می دوند، بسیار جسور هستند و دست به کارهای خطرناک مثل پریدن از روی بلندی ، دست زدن به گاز، چاقو، کبریت و…      می زنند، وسایل مهد کودک یا مدرسه خود را مرتب گم کرده و در خانه جای وسایل شخصی خود را فراموش می کنند ، در دروس دیکته و ریاضی به دلیل مشکل توجه و تمرکز معمولا ضعف دارند و اشتباهات و غلط های آنان در دروس ناشی از بی دقتی آنهاست. غلط های املایی شایع در این کودکان شامل نگذاشتن نقطه،تشدید، دندانه و سرکش است و یا یک کلمه را در یک قسمت درست نوشته و همان کلمه را ممکن است در جای دیگر اشتباه بنویسند ، در درس ریاضی هم علائمی مانند جمع و تفریق را اشتباه می کنند . این کودکان در طول ساعات مدرسه چندین بار کلاس را ترک می کنند و بی نظم هستند، کم حوصله بوده و در محیط هایی که انتظار می رود بنشینند مثل کلاس درس، برمی خیزند و راه می روند، خیلی تند و سریع صحبت می کنند، سریعا به سوالی که تمام نشده پاسخ می دهند، در انتظار کشیدن و رعایت نوبت مشکل دارند ، صحبت دیگران را قطع می کنند و یا حضور خود را بر دیگران تحمیل می کنند، در مکالمات دیگران مداخله کرده و یا وارد بازی ها می شوند. در پسرها بیشتر به صورت پرتحرکی و جنب و جوش زیاد و در دختران به شکل حواس پرتی خود را نشان می دهد . کودکان مبتلا به این اختلال معمولا از هوش خوبی برخوردارند اما در تمرکز مشکل دارند و تکالیف خود را یا به سختی انجام داده و یا مدت زمان زیادی را صرف آن می کنند. پرخاشگری و نافرمانی از عارضه های دیگر این بیماری است .

 

علائم در دوران نوزادی

نوزاد در شیرخوارگی معمولا پرتحرک و کم خواب بوده و زیاد گریه می کنند . نسبت به نور و صدا حساس بوده و حتی در بغل مادر خود آرام نمی گیرند ، لگد انداخته و جیغ می زنند و گاهی در به دهان گرفتن سینه مادر مشکل دارند و خیلی دیرتر از بچه های دیگر خود را با عادت های خوردن و خوابیدن وفق می دهند .

/انتهای متن/

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

کلیه حقوق متعلق به مجتمع رسانه ای اطلس می باشد
nmd runnner nmd runnner black nmd runnner white nmd runnner grey nmd runnner gs ultra boost ultra boost black ultra boost white ultra boost grey ultra boost gs ultra boost uncaged ultra boost uncaged black ultra boost uncaged white ultra boost uncaged grey ultra boost uncaged gs yeezy boost 350 yeezy boost 350 black yeezy boost 350 white yeezy boost 350 grey yeezy boost 350 gs yeezy boost 350 v2 yeezy boost 350 v2 black yeezy boost 350 v2 white yeezy boost 350 v2 grey yeezy boost 350 v2 gs yeezy boost 750 yeezy boost 750 black yeezy boost 750 white yeezy boost 750 grey yeezy boost 750 gs