پنج شنبه ۶ آبان ۱۳۹۵

 اگر با  طبیعت آشتی کنیم…

در پی گسترش انواع بیماری ها و ناتوانی طب نوین در درمان آنها، امروزه بار دیگر طب سنتی و اسلامی مطرح و از توانایی های خارق العاده آن استفاده شده است. اما چکونه می توان با کمک این طب به سلامتی، نشاط  دست یافت و به درمان بدن پرداخت ؟ فقط با آشتی با طبیعت…

sonati

 درمان های جالب  و شگفت انگیزی برای بیماری ها ارائه شده است.                                            

امروزه مردم چنان به خوردن دارو عادت کرده اند که به مجرد احساس کوچکترین ناراحتی به سراغ پزشک می روند برای گرفتن و خوردن دارو، حال آنکه می توانند این ناراحتی ها را با خوردن میوه های لذیذ و یا چند داروی گیاهی درمان کنند .

 

دستورات طبی انبیا

از قدیم الایام بشر در جستجوی  مناسب ترین شیوه های درمان بوده است و البته در اعصار مختلف نیز از وحی الهی و دستورات آسمانی که توسط پیامبران و اولیاء ایشان ارائه شده ،  بهره مند شده است . یعنی دستاوردهای علم طب ، بر اساس دستورات طبی پیامبران و بکارگیری آنها و گسترش روز افزون تجربیات بشر در این مسیر سبب معالجات به بهترین روش خود بوده است .

تا آنجا که پیامبر خدا حضرت عیسی مسیح علیه السلام با معجزه شفای بیماران  و زنده کردن مردگان ، به هدایت خلق پرداخت  چنانکه قرآن کریم در سوره آل عمران ، آیه ۴۹ فرموده : انیّ اخلق لکم من الطین کهیئه الطیر فانفخ فیه فیکون طیرا باذن الله و ابری الاکمه و الابرص وو احی الموتی باذن الله. و نیز در سوره مائده آیه ۱۱۰ نظیر این آیه آمده است .

با طلوع خورشید اسلام و آمدن پیامبر اعظم (ص) و قرآن کریم ، بیش از پیش پرده از علم الابدان و یا طب برداشته شد و سپس امامان بزرگوار این علم را ادامه و گسترش دادند.

 

طب جعفری

بررسی های صورت گرفته از سوی پژوهشگران، نمایانگر این مهم است که در آموزش ها ی دینی صورت گرفته توسط امامان معصوم(ع) علم طب جایگاه ویژه ای داشته است و در زمان امام صادق علیه السلام ، طب جعفری رشد یافت که به اعتراف دانشمندان غربی ، طب امام صادق (ع) دارای مطالب نو و جدید است که تا قبل از آن در هیچ طب دیگری موجود نبوده است. بنابراین «دین و طب»  در همه زمانها و در همه مکانها و عصرها همراه  هم بوده اند و به علت نیاز انسان احتیاجات  درونی و بیرونی او را تامین نموده اند.

 اطبای مسلمان چون محمد زکریای رازی و ابوعلی سینا ، این مسکویه ، احمد بن سهل بلخی ، علی بن عباس اهوازی و…با پیروی از دستورات دینی و غور و تحقیق در آنها توانستند علم طب را به جایگاه والایی برسانند و موفقیت های عظیمی در این زمینه کسب کنند که در نوع خود بی نظیر است. این علم هم به مداوای امراض  جسمی  و هم به مداوای امراض روحی پرداخته و آن چنان موفق بوده که توانسته در جهان برای سالها ، طب حاکم بر دانشگاه های اروپا باشد و به موفقیت های بزرگی دست یابد.

اینکه چرا و چگونه این طب ، کنار گذاشته شد و از صحنه علمی خارج گردید ، دلایلی دارد که در این مقال جای پرداختن به  آن نیست.اما اینک که در پی گسترش انواع بیماری ها و ناتوانی طب نوین در سراسر جهان ، بار دیگر طب سنتی و اسلامی مطرح و از توانایی های خارق العاده آن استفاده شده، درمان های جالب  و شگفت انگیزی برای بیماری ها ارائه شده است.

 

درمان طبیعی

مبنای طب انبیا و طب جعفری، طب طبیعی است. طب طبیعی یا درمان طبیعی دارای دو جنبه است : جنبه ی پیشگیری و جنبه ی درمان . در بخش اول ، هدف ، تقویت تن در برابر امراض است و در بخش دوم هدف درمان بیماری هاست . در این روش ، از وسائلی که طبیعت در اختیار انسان قرار داده ؛ مانند آب ، آفتاب ، میوه ها ، سبزی ها ، و گیاهان دارویی استفاده می شود.

متاسفانه انسان ها در اثر تبلیغات سرمایه داران صاحب شرکت ها و کارخانه های غذایی و دارویی ، درمان های طبیعی را از یاد برده اند و کورکورانه قرص ها و داروهای رنگارنگ ساخته شده را می بلعند لکن هر روز به یک نوع کسالت دچارند حال آنکه حیوانات با اینکه هیچگونه دارو مصرف نمی کنند تندرست تر و شاداب تر از آنهایند. چــــــــــــــــــــــــــــرا ؟

برای اینکه حیوان از روی غریزه می داند در موقع ابتلا به بیماری چه باید بکند ، حیوانات با پرهیز غذایی و استفاده از گیاهان به درمان خود اقدام می کنند.

هوشمندی بدن و وجود مواد لازم و موردنیاز انسانها در طبیعت، بهداشت و صحت بدن و در صورت ابتلا به بیماری ها ، بهترین و سالم ترین روش های درمان را در اختیار انسان می گذارد.

امید است این مطالب بتواند کمکی هر چند کوچک در مسیر سلامت و بهداشت جسمی و روانی افراد در بر داشته باشد.

 

با طبیعت آشتی کنیم

در گام اول باید یادآور شد که شرط اول خوشی و موفقیت در زندگی ، نیازمندی همه ما به شادابی ، شکوفایی و سلامتی است . برای به دست آوردن این شادابی باید که وجود و تنی سالم ، سرحال ، زنده و با نشاط داشته باشیم ، این نمی شود مگر اینکه ما پس از قهر با طبیعت دوباره به دامنش برگردیم و این هم نمی شود ، مگر همه آن چیزهایی را که در طی سالها به غیر طبیعی تغییر داده ایم دوباره به وضع اول و درست خود برگردانیم و چگونگی غذا و خوراک مان را طبیعی و سالم نموده و باطبیعت آشتی کنیم. می دانید که بنا به نوشته ها و تجربه ها، انسان از نظر اندام، شکل و هیکل، گیاهخوار است نه گوشتخوار.به دندان های مان نگاه کنیم ، به پنجه ها دقت کنیم ، انسان گیاهخوار است یا گوشتخوار ؟ بلکه به انگشتان مان هم که نگاه کنیم ، از ناخن ها و پنجه ها گرفته تا… نشان از نرم و ملایم بودن بدن انسان دارد . از آن مهم تر این که حیواناتی مانند گاو ، شتر و گوسفند هم درنده و گوشتخوار نیستند .

تغییر طبیعت توسط انسان ها پیامدها و عواقب سوئی در برداشته و تاوان سنگینی را نیز به دنبال داشته است و او را گرفتار دردهای بی درمان کرده است .

 

چگونه بخوریم ؟

نکته مهم دیگر که باید مورد توجه قرار داد ؛ درست خوردن ، موازی خوردن ، به هم خوری نکردن ، متضاد نخوردن غذاست . اگر بتوانیم از غذاهای خام استفاده کنیم و اگر بتوانیم از خوردن مواد نشاسته ای کمتر استفاده کنیم ، سالم تر زندگی خواهیم کرد.

بیاییم مواد نشاسته ای ، پختنی ها و برخی مواد دیگر مضر را در غذای روزانه خود هر چه کمتر کنیم ، این مواد در معده برخی افراد خوب هضم نشده و باعث نفخ و سنگینی و بزرگی شکم می شود . هضم نشدن غذاها و  ماندن در گوشه و کنار معده و روده ، بیماری های عفونی را در پی خواهد داشت و نهایتا اینن عفونت ها منجر به سرطان روده و معده می شود .

برای این که سالم باشیم ، غذایی بخوریم که راحت هضم شود و در معده نماند و مهم تر اینکه هیچ گاه سنگین نخوریم و معده را سفت و سخت نکنیم.

از یبوست بپرهیزیم و به کمک غذاهایی از گیاهان و سبوس های گندم ، ارزن ، و برنج و با استفاده از ملین ها  به جنگ یبوست برویم.  

منابع:

  • تحفه حکیم مومن ، تالیف: محمد مومن حسینی ، چاپ دوم ۱۳۷۶ ، انتشارات محمودی
  • طب المفید ، تالیف: محمد سرورالدین ، چاپ یازدهم ۱۳۷۷ ، موسسه انتشارات عطایی
  • نسخه شفا، تالیف: صفدر صانعی ، چاپ چهارم ۱۳۷۷ ، موسسه انتشارات عطایی
  • طب رازی ، گردآوری : م . حیدریان ، چاپ اول ۱۳۸۳ ، نشر نوند

/انتهای متن/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

کلیه حقوق متعلق به مجتمع رسانه ای اطلس می باشد
nmd runnner nmd runnner black nmd runnner white nmd runnner grey nmd runnner gs ultra boost ultra boost black ultra boost white ultra boost grey ultra boost gs ultra boost uncaged ultra boost uncaged black ultra boost uncaged white ultra boost uncaged grey ultra boost uncaged gs yeezy boost 350 yeezy boost 350 black yeezy boost 350 white yeezy boost 350 grey yeezy boost 350 gs yeezy boost 350 v2 yeezy boost 350 v2 black yeezy boost 350 v2 white yeezy boost 350 v2 grey yeezy boost 350 v2 gs yeezy boost 750 yeezy boost 750 black yeezy boost 750 white yeezy boost 750 grey yeezy boost 750 gs