چهارشنبه ۵ آبان ۱۳۹۵

از همایش همگانی عاشورا چه بهره ی فرهنگی می بریم؟

عاشورا و تاسوعا موسم تشکیل یک همایش بزرگ همگانی است که میان آدمها یکدلی و یکرنگی کم نظیری ایجاد می کند. از این فرصت طلایی که هر ساله به برکت خون مطهر حسین(ع) و یارانش فراهم می شود، چه بهره ای می برند متولیان امور فرهنگی و اجتماعی؟

alighapoo

نسیم شهسواری/

هرسال وقتی‌که محرم می‌شود، سیمای شهر ما تغییر می‌کند و همه و همه برای عزاداری سرور و سالار شهیدان سیاه‌پوش می‌شوند و مجلس عزا بر پا می کنند.

هرسال محرمِ شهر ما و همه شهرهای کشور با سایر مناسبت‌های مذهبی، شهادت‌ها و رویدادهای تاریخی، یک فرق مهم دارد  و آن این است که در محرم همه می‌آیند و شرکت کردن در عزاداری محرم و عاشورا و تاسوعای حسینی جماعت و فرقه و تیپ و … خاصی نمی‌شناسد. همه در این مراسم  عظیم مذهبی شرکت می‌کنند.

اما آنچه جای تأمل و درنگ را دارد این است که مسئولین فرهنگی و اجتماعی ما به چه میزان از ظرفیت‌های تربیتی و آموزشی این گردهمایی بزرگ استفاده می‌کنند؟

آیا مسئولین ما هرسال و سال‌های بعدتر از آن به فکر استفاده از قابلیت فرهنگی این روزها هستند و هرسال آن را با ترفندهای تبلیغی و فرهنگی و اجتماعی، متفاوت‌تر از سال‌های قبل برگزار می‌کنند؟

روی سخنم با همه‌ی کسانی است که حرف شان و گله‌های شان از فرهنگ‌ نادرست و بدعت‌های نابجایی است که این روزها در جامعه جاافتاده است، چه قدر از این امکان بزرگ مذهبی برای ساختن و نهادینه کردن فرهنگ‌ درست و تضعیف فرهنگ‌ نادرست استفاده‌شده است؟

عاشورا و تاسوعا یک همایش بزرگ است که میان آدمها  یکدلی و یکرنگی کم نظیری ایجاد می کند. از این فرصت بی نظیر که هر ساله به برکت خون مطهر حسین(ع) و یارانش فراهم می شود، می‌توان برای برنامه‌ریزی های فرهنگی و حرکت های اجتماعی بهره برداری کرد ، حداقلش این است که از این حضور همگانی برای بالا بردن سطح  اگاهی ها و باورهای افراد در جهت تقویت ارزش‌ها استفاده شود.

اما دریغ و هزاران دریغ که این روزها همه غافل از شعوری هستند که باید آن را در شور حسینی در  این روز ها نهادینه کنند.

دریغ و هزاران دریغ که همه حضور میلیونی و تجمع مردمی را می‌بینند و توجه به ظرفیت آن برای  تأثیرگذاری و فرهنگ‌سازی را نادیده گرفته‌اند.

جای هزاران افسوس است که مسئولین و ارگان‌های فرهنگی ما نتوانسته‌اند فرصت نابی را که با نام حسین (ع) ویارانش فراهم‌شده است، غنیمت بشمارند.

این عاشورا و محرم هم می‌آید و می‌رود، اما باید فکری کرد که این عاشورا با عاشوراهای بعدی و بعدی‌اش تفاوت‌هایی داشته باشد.

/انتهای متن/

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

کلیه حقوق متعلق به مجتمع رسانه ای اطلس می باشد
nmd runnner nmd runnner black nmd runnner white nmd runnner grey nmd runnner gs ultra boost ultra boost black ultra boost white ultra boost grey ultra boost gs ultra boost uncaged ultra boost uncaged black ultra boost uncaged white ultra boost uncaged grey ultra boost uncaged gs yeezy boost 350 yeezy boost 350 black yeezy boost 350 white yeezy boost 350 grey yeezy boost 350 gs yeezy boost 350 v2 yeezy boost 350 v2 black yeezy boost 350 v2 white yeezy boost 350 v2 grey yeezy boost 350 v2 gs yeezy boost 750 yeezy boost 750 black yeezy boost 750 white yeezy boost 750 grey yeezy boost 750 gs