جمعه ۷ آبان ۱۳۹۵

از شعر و ادب فارسی غبارروبی کنیم

امروز روز شعر و ادب فارسی است و روز بزرگداشت استاد سخن معاصر فارسی شهریار . بهانه ایست برای غبارروبی از شعر و ادب فارسی که به نظر می رسد دارد، مخصوصا در میان نسل جوان، فراموش می شود.

shahriar

نسیم شهسواری/

شعر از قدیم ترین آفریده های روح بشری برای بیان، القای احساس و درک و تلقی است . در حقیقت  انسان شعر را برای آن گفت تا خود در سخن خود پنهان گردد و به همه جا برود و به واسطه شعر ، احساس و فکر و اندیشه خویش را منتقل کند

این روزها  صفحات تقویم رسیدن روزی را  نشان می دهد که رسیدنش برای خیلی ها  مهم و با ارزش است.  

روزی که پاسداشت آن ، پاسداشت ، قداست کلام و عظمت زبانیست که بنای مستحکش با دستان پر توان سعدی ها ، حافظ ها و شهریارها به ثمر رسیده است .

روز بزرگداشت شعر ادب فارسی ، روز نگاه کردن است ، روز نگاه کردن و مقایسه کردن که این روزها از این بنای دلربا و مستحکم پارسی چه بر جای مانده است .

روز شعر ادب پارسی  روزی است تا دیوان غبار گرفته شهریار  و سعدی و حافظ ….را  از قفسه های کتاب خانه ها بیرون بیاوریم و آنها را   در  بطن خانه هایمان قرار دهیم و نگذاریم که شعر های ساده  و بی پایه این روزها آنچنان ما را به خود مشغول دارند تا از شیرینی کلام ناب فارسی غافل شویم .

روز بزرگداشت شعر ادب پارسی روز تلنگر است تلنگری که  برای خیلی هاست.

برای ما انسان های ایرانی تبار که عظمت شعر و والایی کلام را فراموش کرده ایم و خود را  با نظم نوشته هایی مشغول و سرگرم ساخته ایم  که هیچ رد پایی ار عمق و فصاحت ندارند .

برای دست اندرکاران  نظام فرهنگ , ادب جامعه که غبار گیری از شعر کهن و پر صلابت فارسی را فراموش کرده اند .

برای معلمان ، پدران و مادران که آموختن شعر های دلنشین پارسی  را از  دستور کار آموزشه ای خود خط زده اند

پدر , مادرهایی که فراموش کرده اند  که همپایه آموزش های مختلف ، فرهنگ و ادب کشور خود را il به فرزندان شان بیاموزند

باشد که این روز بهانه ای برای غبار روبی  از ادبیات ایران باشد .

/انتهای متن/ 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

کلیه حقوق متعلق به مجتمع رسانه ای اطلس می باشد
nmd runnner nmd runnner black nmd runnner white nmd runnner grey nmd runnner gs ultra boost ultra boost black ultra boost white ultra boost grey ultra boost gs ultra boost uncaged ultra boost uncaged black ultra boost uncaged white ultra boost uncaged grey ultra boost uncaged gs yeezy boost 350 yeezy boost 350 black yeezy boost 350 white yeezy boost 350 grey yeezy boost 350 gs yeezy boost 350 v2 yeezy boost 350 v2 black yeezy boost 350 v2 white yeezy boost 350 v2 grey yeezy boost 350 v2 gs yeezy boost 750 yeezy boost 750 black yeezy boost 750 white yeezy boost 750 grey yeezy boost 750 gs