دوشنبه ۳ آبان ۱۳۹۵

از دانش‌آموز دیروز تا دانش‌آموز امروز

هفته پیش دو روز مناسبتی داشتیم: روز نوجوان‌ و روز دانش‌آموز با فاصله ای کم.
مسئولین آموزش و پرورش آیا به شکاف عمیق میان دانش آموزان دیروز و امروز فکر کرده اند؟ شکاف عمیقی که به ما می‌گوید که میان سبک زندگی، آمال، اندیشه و نحوه نگرش این دانش آموزان دنیا فاصله است.

13aban

نسیم شهسواری/

زنگ مدرسه به صدا درآمد و ناگهان حجم عظیمی از دانش آموزان تمامی خیابان را پر کردند، از بلندگوی مدرسه‌شان صدای سرودی آشنا پخش می‌شد، سرودی آشنا که مرا به‌روزهای دانش‌آموزی‌ام برد و به من فهماند که این روز، روز دانش‌آموز است.

با خودم فکر کردم که این روزها نوجوان‌ها حسابی روی بورس هستند.

روزی روز نوجوان بود و بافاصله اندکی از آن روز دانش‌آموز.

اما به‌راستی این مناسبت‌های پشت هم و این روزهای حک‌شده در صفحات تاریخ برای چه است؟

برای کف زدن‌ها و سرود پخش کردن‌ها و مراسم گرفتن‌ها؟

یا شاید برای خیلی از دانش آموزان بهانه‌ای برای تعطیلی کلاس‌ها و شیرینی و شکلات خوردن‌ها!

اما این مناسبت‌های پشت هم باید برای کسانی که نوجوان‌های این روزهای جامعه، دغدغه‌شان است، مفهوم دیگری داشته باشد.

اگر روز نوجوان و روز دانش‌آموز برای خیلی‌ها تنها روز کف زدن و شادی کردن و شعار دادن شده است؛ اما این روزها باید برای خیلی‌ها روز تفکر و تعمق باشد. تفکر و تعمقی که به ما شکاف عمیق میان دانش آموزان دیروز امروز را نشان دهد.

شکاف عمیقی که ما می‌گوید که میان سبک زندگی، آمال، اندیشه و نحوه نگرش این دانش آموزان دنیا دنیا فاصله است.

شکاف عمیقی که این پرسش را در ذهن ما تداعی می‌کند که آیا هنوز حسین فهمیده‌ها و دانش آموزان آزادی‌خواه و حق طلب داریم یا نه؟

روز دانش‌آموز روز تلنگر است.

روز تلنگر است برای همه کسانی که کشتیبان کشتی آموزش و پرورش و تعلیم تربیت در دریای مواج این زمانه هستند؛ تلنگری که به آن‌ها می‌گوید که نوجوانان و جوانانی که شما تربیت کرده اید، عمق و ریشه و اندیشه کم دارند.

تلنگری که به همه مسئولان گوشزد می‌کند دنیای متفاوت دانش آموزان امروز ثمره نظام آموزشی یک‌بعدی و خالی از پرورش است.

شکاف عمیق میان دو نسل دانش‌آموز برای همه مربیان، اولیا، معلمان و متولیان آموزش و پرورش نسل جوان می‌گوید که حرفی برای گفتن دارد.

این شکاف عمیق می‌گوید که به جای به صحنه آوردن همه تصاویر و اتفاقات کاش گاهی اندیشه ورزی را آموزش می‌دادیم.

این شکاف عمیق می‌گوید کاش به جای پر کردن صفحات تقویم و یادآوری روزها، سبک زندگی درست و مسئولانه آموزش می‌دادید.

این شکاف عمیق می‌گوید که اگر پر نشود اگر فکری برای ارتقای نوجوانان و جوانان این مرز و بوم نکنیم این شکاف روزبه‌روز ژرف‌تر و عمیق‌تر می‌گردد و در آینده‌ای نزدیک دیگر داشتن نوجوان و دانش‌آموزی مسئول و خردمند به رویایی دست نایافتنی تبدیل می‌شود.

روز دانش‌آموز روزیست که باید مسئولین نظام آموزش و پرورش ما بنشینند و کرده‌ها و نکرده های خود را قضاوت کنند تا ریشه این تفاوت و دوگانگی را پیدا کنند.

روز دانش‌آموز روز بازنگری و هشدار است

باشد که مسئولین صدای واژه واژه‌های این را نوشته بشنوند.

/انتهای متن/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

کلیه حقوق متعلق به مجتمع رسانه ای اطلس می باشد
nmd runnner nmd runnner black nmd runnner white nmd runnner grey nmd runnner gs ultra boost ultra boost black ultra boost white ultra boost grey ultra boost gs ultra boost uncaged ultra boost uncaged black ultra boost uncaged white ultra boost uncaged grey ultra boost uncaged gs yeezy boost 350 yeezy boost 350 black yeezy boost 350 white yeezy boost 350 grey yeezy boost 350 gs yeezy boost 350 v2 yeezy boost 350 v2 black yeezy boost 350 v2 white yeezy boost 350 v2 grey yeezy boost 350 v2 gs yeezy boost 750 yeezy boost 750 black yeezy boost 750 white yeezy boost 750 grey yeezy boost 750 gs