جمعه ۷ آبان ۱۳۹۵

زنی از اهل شام [۱] بود که در روزگاران گذشته خدمتکار خانه علی(ع) بود و بعدها به دربار یزید راه یافته بود. حالا او بانوی خود زینب را می دید و نمی شناخت…

sham

 فریبا انیسی/

از درزهای دیوار سرما بیرون می زد. روز که می شد اشعه ی آفتاب بدن را می سوزاند. فرش های پهن شده روی زمین پاره و کثیف بود. پسر با هفده کودک دیگر در این میانه به همراه مادر و خواهرانشان و عمه ها و دختر عموها و… ساکن بودند.

چه شب های غریبی بود، همه ی زن های شام می آمدند و گریه می کردند و می رفتند… عطش امان پسر را بریده بود. خیلی سعی کرد نام آب را نیاورد. از وقتی که پدرش شهید شده بود حتی نام «آب» موجب ناراحتی و گریه بزرگترها می شد.

عطش امانش را بریده بود، آب خواست. ناگهان زنی از شام فوراً بلند شد و برای او آب آورد. زن رو به حضرت زینب (س) نمود و گفت: ای اسیر ! ترا به خدا قسم می دهم که اجازه دهی به این کودک آب بدهم شاید این امر موجب شود خداوند حاجت مرا برآورده کند.

حضرت زینب (س) فرمود: حاجت تو چیست؟

زن گفت: من از خدمتگزاران فاطمه زهرا (س) بودم، دست روزگار مرا به این جا کشاند و مدت ها مدیدی است که از اهل بیت (ع) خبری ندارم. بسیار مشتاق هستم که یک مرتبه دیگر خدمت خانم علیا مخدره زینب برسم و آقای خود حسین (ع) را زیارت کنم. شاید خداوند متعال به دعای این طفل حاجت مرا برآورده کند و چشم مرا به جمال آنان روشن سازد تا بقیه عمر را به خدمت آن ها بسر برم.

زینب (س) نگاه عمیقی به زن کرد، اشک وآه از درون او جوشید. گفت: ای زن حاجت تو برآورده شد، من زینب دختر امیر المؤمنین هستم و این سر حسین است که بر نیزه ها آویخته شده است.

زن مدتی خیره خیره نگاه کرد، مات و مبهوت… این چه سخنی است که این اسیر می گوید. مگر می شود حسین را کشت و سرش را بر نیزه کرد… زینبی را که من می شناختم در قامت میانه بالا با صدای آهنگین، با صورت پر… اما این زن خمیده قامت، موی سپید که گویی اندام هایش در حال باز شدن از یکدیگر است کیست؟… آیا این زینب است؟… چشم ها دروغ نمی گویند. این چشم های فرزند مرتضی است… وای بر من…

زن بیهوش افتاد، آبی را که آورده بود به صورتش پاشیدند… زن نعره می کشید: وای حسین، وای امام، وای غریب؛… آسمان بغض فرو خورده اش را در دلش بار کرده بود.

 

 

۲- ریاحین الشریعه ج۳ ص۱۸۶ .

/انتهای متن/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

کلیه حقوق متعلق به مجتمع رسانه ای اطلس می باشد
nmd runnner nmd runnner black nmd runnner white nmd runnner grey nmd runnner gs ultra boost ultra boost black ultra boost white ultra boost grey ultra boost gs ultra boost uncaged ultra boost uncaged black ultra boost uncaged white ultra boost uncaged grey ultra boost uncaged gs yeezy boost 350 yeezy boost 350 black yeezy boost 350 white yeezy boost 350 grey yeezy boost 350 gs yeezy boost 350 v2 yeezy boost 350 v2 black yeezy boost 350 v2 white yeezy boost 350 v2 grey yeezy boost 350 v2 gs yeezy boost 750 yeezy boost 750 black yeezy boost 750 white yeezy boost 750 grey yeezy boost 750 gs