آموزش های حقوقی برای شروع زندگی مشترک | به دخت::: پایگاه تخصصی دختران و زنان
آموزش های حقوقی برای شروع زندگی مشترک
خلقت انسان از آفرینش زن ومرد و میل و کشش آن دو نسبت به یکدیگر آغاز شد. خداوند در قرآن ازدواج را مایه آرامش نامید و عشق و مودت بین زن و شوهر را نشانه ای از آیات الهی ذکر کرد. این میل غریزی، آنها را به سوی نهادی به نام ازدواج سوق داد و حاصل هر ازدواجی تولید نسل و تشکیل خانواده شد. خانواده های موفق اعضای یک جامعه موفق را تشکیل می دهند.

Family-law-attorneys

سرویس ما و زندگی به دخت/

خانواده به معنای خاص عبارت از زن و شوهر و فرزندان تحت سرپرستی آنهاست که معمولا با هم زندگی می کنند و تحت ریاست شوهر و پدر هستند . ریاست شوهر و پدر خانواده یک نوع وحدت و هماهنگی در امور خانواده و بین اعضای آن ایجاد می کند و از چند نفر یک گروه متجانس و متشکل می سازد.  خانواده با این معناست که مورد حمایت اعلامیه جهانی حقوق بشر قرار می گیرد . بند ۳ اعلامیه جهانی حقوق بشر مصوب ۱۹۴۸ در این باره می گوید :

“خانواده رکن طبیعی و اساسی اجتماع است و حق دارد از حمایت جامعه و دولت بهره مند شود”.

خانواده واجتماع متقابلا  دارای حقوقی و تکالیفی می باشند .همچنین در بعد کوچکتراعضای خانواده در برابر هم دارای حقوق و تکالیفی می باشند. قوانین حقوقی حداقل و ظایف و حقوق متقابل اعضای خانواده را تعیین می کند . آشنایی با قوانین خانواده برای زوج های جوانی که در صدد تشکیل خانواده هستند ، ضروری به نظر می رسد برای آشنایی با افراد با حقوق و تکالیف شان آشنات شوند. آموزش های حقوقی حداقل استانداردهای لازم برای شروع یک زندگی مشترک است.ما ابتدا به ارائه تعریفی از نهادی به نام نکاح می پردازیم.

نکاح یا ازدواج در قانون مدنی ایران تعریف نشده است. نکاح در اصطلاح حقوقی قراردادی است که به موجب آن زن و مرد در زندگی با یکدیگر شریک و متحد شده ، خانواده ای تشکیل می دهند.

نکاح در حقوق ایران دو گونه است : نکاح دائم و نکاح موقت که آن را نکاح منقطع و یا متعه نیز می گویند. نکاح موقت در بین مردم به نام “صیغه ” شناخته می شود که اصطلاح غلطی است. صیغه یعنی لفظ خاص عربی که برای انعقاد برخی قراردادها استفاده می شود.

نکاح منقطع از بسیاری جهات مانند نکاح دائم است و آثار آن هم  جز  در مورد نفقه و ارث ، همان آثار نکاح دائم است. به ویژه از لحاظ حقوق  فرزندان،  تفاوتی بین نکاح دائم و موقت نیست و فرزندان ناشی از این نکاح، حقوقی مانند فرزندان ناشی از نکاح دائم دارند.

الهام آخوندی /انتهای متن/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

24 پاسخ برای آموزش های حقوقی برای شروع زندگی مشترک

 • میلاد ????:

  وقتی صحبت از مباحث حقوقی و قضایی در زندگی مشترک به میان می آید به نظر می رسد از حالت عشق و دوستی و تعامل خارج می شود و بحث زور و قانون و خشکی در روابط خیلی حقوقی و بی روح بودن به میان می آید. در حالی که بحث حقوقی در احوال دعوا و گرفتن حق و حقوق در مقابل دو طرف دعوی مطرح می شود.
  گویی از همان اول بر طبل جنگ نواخته می شود.
  شاید زن یا مرد فرقی نمی کند در ذهن داشته باشد که فراتر و خیلی با کیفیت تر از قانون در خدمت همسرش باشد ولی این چوب زور قانون که بالای سر باشد به همه چیز رنگ و بوی جبر می دهد و لذت محبت را از بین می برد. چون همه کارها در قالب وظیفه توجیه می گردد. مثل اجتماع و مثل قوانین راهنمایی و رانندگی ، همه چیز خشک و مکانیکی به نظر می آید.
  انگار تلنگرت می زنند بلا نسبت مثل تا نباشد چوب تر…
  اگر وظیف ات را انجام ندهی با قانون طرف هستی و اگر هم انجام دادی وظیف قانونی ات بوده.
  شما فقط موظفید وظیف قانونی خود را انجام دهید. بیش از وظیفه قانونی هیچ توقعی نمی شود داشت.
  می شود مثل حقوق شهروندی. اداری، نظامی ، نرمی و الفت و لطافت زندگی و گذشت و فداکاری رنگ می بازد.
  خیلی فرانما و احساس بدی است.

 • mahsa ????:

  bayad chizi b name ghanoon too zendegi bashe shayab baziha oono mesle chomaghi balaye sareshoon ehsas konan vali be kheyliha mesle man hesse amniato aramesh mide in ghanooni k hast baese ijade nazm va estehkam too zendegi mishe har kasi bayad az haghe khodesh mottale bashe va azash defa kone shayad agha milad b nazaretoon monsefane nayad vali age nabashe midoonid cheghadr az zendegiha momkene az ham bepashe harchand k ba bazi az ghanoonamoon mokhalefam mesle ezdevaje movaghat vali bazam khodaro shokr k ghanoon hast

 • میلاد ????:

  من کی گفتم قانون نباشه؟! هر کس برود و قوانین مربوط به حیطه خودش را یاد بگیرد. و در صورت لزوم برای احقاق حق استفاده کند. ولی احقاق حق زمانی است که شخصی حقش ضایع شود و در نتیجه آن نزاع و اختلاف بوجود آید.
  اینکه در آغاز زندگی مشترک این آموزش باشد زندگی را خشک و بی روح میکند و فرد ناخودآگاه احساس می کند یک رابطه خشک مثل کار یا راهنمایی رانندگی است.
  دو نفر قرار است با هم زندگی کنند.
  می دانید؟، چیزی که در هیچ قانونی به آن اشاره نمی شود گذشت و فداکاری است. در زندگی مشترک دو نفر با هم مسئولیت زندگی را به دوش می کشند.به صورت شریکی. اگر یکی از آنها در جایی ضعف داشت و کم گذاشت وظیفه اونیکی است که جبران کنه و خلاء رو پر کنه!
  ولی قانون می گه اگر طرف مقابل در جایی کم گذاشت ، حالا نه در کوتاهی کردن ، شما فکر کنید ضعف داشتن ، نرسیدن ، توان نداشتن در زمینه ای، در این صورت قانون می گه حقتو بگیر. این یعنی عدم سازش و عدم از خود گذشتگی و ایثار در زندگی مشترک که خود زمینه ای برای نابودی زندگی است. نه استحکام آن!
  جای این آموزش به نظر من اول زندگی مشترک نیست.
  اگر من در یک جا در مقابل ضعف ها و کوتاهی هام همسرم گذشت کنم و از آنها چشم پوشی کنم ، قطعا او هم از کاستی های من خواهد گذشت. چون هیچ انسانی بی کاستی و عیب وجود ندارد.

 • میلاد ????:

  در ضمن ازدواج موقت و یا مجدد برای مردان متاهل اصلا خوب نیست و به نظر من یک نوع کوتاهی است.
  در قرآن آمده اگر مرد استطاعت دارد و می تواند به عدالت رفتار این کار را بکند.
  ولی من با ثابت می کنم امروز این امکان پذیر نیست.
  شروطی که قرآن گذاشته هوشمندانه است. زمانی که در اثر جنگ و کشتار مردان زیادی کشته می شوند.
  مثل اعراب زمان پیامبر یا زنان زیادی که در نتیجه جنگ های زمان علی ع بیوه می شدند یا فرض کنید الان خدای نکرده جنگی رخ دهد و عده زیادی از مردان کشته شوند و عده زنان خیلی کمتر از مردان شود، در این صورت خود زنان روحیه شان چنین اجازه ای را می دهد.
  ولی الان که تعداد مردان با زنان تقریبا برابر است و خانم ها دوست ندارند همسرشان را با کسی شریک باشند و موجب ناراحتی آنها می شود این نامردی است به نظر من. و بدیهی است عدالتی که در قرآن به آن اشاره شده برآورده نمی شود چون لا اقل یک نفر از آنها ناراضی خواهد بود.
  بعد هم ما ایرانی هستیم و در فرهنگ اصیل باستانی ما هم اکثرا یک مرد با یک زن زندگی می کرده اند و با عشق و وفاداری تا آخر عمر با هم بودند.***********
  *********
  اما ازدواج موقت برای پسران جوان امروزی که توان ازدواج را ندارند اگر صورت گیرد از ۲ بعد مفید است:
  ۱- از فساد و فحشا جلوگیری می کند و رابطه به شکل شرعی و قانونی برقرار می شود
  ۲- باعث می شود توقع دختران پایین بیاید تا پسرها به جای ازدواج موقت با زنان بیوه یا مطلقه به ازدواج دائم با دختران مجرد روی آورند و جامعه و ساختار آن به نحوی تغییر کند تا از سختگیری دختر خانم ها کم شود.

 • mahsa ????:

  etefaghan jash ghabl az zendegie moshtarake hamoontor k bade azmayeshe khoon ye seri masaele zanashooiro amoozesh midan mibayast chizhai k too ghabale omade va ma hatta bedoone khoondaneshoon cheshm bsste emza mikonim va ya sayere hoghoghi k mitoonestim azash estefade konim ro ham amoozesh midadan masalan zendegie yeki az doostanam bar sare sfarhaye bish az hadde shoharesh b kharej az keshvar dar hale az ham pashidane vaghanam dalili baraye in hame safare tafrihie mojarradie ye marde motahel vojod nadare age hamin khanoom midoonest k hamoontor k ejazeye safare khodesh BA aghast ino khodesh ham azash mitoone estefade kone va ezafe kone enghadr moshkel alan nadasht va mitoonest ye joori joloyo shoharesho begire dar vaghe in ya haghe talagh chizaie k bayad hala k beyne zano mard moshtarak nist khodemoon bedoonimo azash estefade konim VA shayad kheyli chize DG shayad khode manam azash ettela nadashte basham vali oonai k masoolan hatman behtar midoonan bayaD inaro Amozesh bedan na inke aghd konim tamoom she taze bade chand sal ya vaghti b moshkel khordim fekre chare bioftim dar harhal hame khoshbinane ezdevaj mikonan va hichkas fekr nemikone ke shayad ye roozi….. VA DARBAREYE EZDEVAJE MOJADDAD hich zani too hich sharayeti va hich senni nist k az tahe del bekhad ya doost dashte bashe k shoharesho ba kasi taghsim kone che basa zendegihai k sare khianat az ham pashide vaghti nemitoonim hata fekresho konim k hamsaram too ye doreye hata koochiki az zendegie moshtarak male tanha ma naboode oon vaght fekr mikonid mishe vojode ye zane digaro ye omr tahammol kard oon k sare hamsare payambar bood oonam Too oon DoRE tahammol nakard dg che berese b alano in dore

 • mahsa ????:

  payeye tamame zendegiha agha milad bayad sedaghat,fadakari,vafadari,etemad,az khod gozashtegi,mohabbat va …. bashe vali chizi k hast ine k tamame inha too zendegihaye emroozi kamrang shode ya bazihash az beyn rafte vase hamine k risheye zendegiha enghadr sost shode va bazam vase hamine k hame bayad az hoghooghe khodeshoon agah bashan

 • عباس ????:

  ای بابا این میلاد آقا همه جا کامنت گذاشته که.
  ول کن بابا این زنها رو بزار انقدر بنویسن و بگن تا خودشونو بکشن.
  بیا نمونش این مهسا خانم. فینگیلسی نوشته. سه روز می کشه بتونی بخونیش. تازه وقتی می خونی می بینی تعصبی نوشته.
  شما خودت گفتی ازدواج مجدد برای متاهلین خوب نیست و برای مجردها خوبه.
  بازم رفته برات تفصیل کرده.
  معلومه متاهله چون اصلا به قسمت های مجرد نوشته شما توجه نکرده.
  زنها همشون هینطور هستند. این نمونه واضحش فقط همه چیز رو از دید خودش دیده. اصلا نمیتونه هیچ وقت خودش رو جای شما بذاره.
  در حالی که آقا میلاد خودش رو به جای امثال مهسا خانم گذاشته و به نفع زنها رای داده!
  در همه زمینه ها زنها اینطور هستن. واسه هسمنه که می گن اگر در پست و موقعیت قرار بگیرن حقوق مردها رو بخاطر تعصبات جنسیتیشون پایمال می کنن. بی عدالتی می کنن.
  واسه اینه که حدیث های زیادی داریم و نوشته های علمی و ادبی زیادی و قصه های زیادی دلالت بر غقل ناقص زنها دارد.
  نهج و البلاغه هم من در خطبه ای از آن خوندم که حضرت فرمودند عقل زنان ناقص است.
  اگر نشونش بدن این نوشته رو.

 • میلاد ????:

  دوستای متاهلم می گفتن زنها ۲ مشکل اساسی دارند که کاملا نشون می ده عقلشون کامل نیست و نمی تونن تصمیم گیرندگان درستی باشند.
  من اصلا به این اعتقاد ندارم ولی مهسا خانم حقیقتا شما من رو روی این حرف مردد کردید.
  اصلا هیچ فکر نمی کنید. یعنی در عقبه حرفاتون فقط تعصب ، احساسات و منیًت زنانه هست.
  اصلا هیچ فکر نمی کنید و فقط می خواهید توجیه کنید حالا به هر نحوی که شده.
  بدون اینکه به حرف های طرف مقابل فکر کنید و دقت کنید چی می گه فقط می خواهید حرفتون رو توجیه کنید.
  ببینید من به حرف های شما فکر می کنم و بعد جواب می دم.
  من نمی گم این آوزش ها نباشه. باشه ولی وقتش موقع ازدواج نیست.چون ذهنیت خوبی به زوجین نمی ده.بلکه حس جنگ رو میده. مثل حسی که به نظر میرسه شما نسبت به زندگی دارید و فوق العاده ترسناک به نظر می رسه و یک مرد احساس فرار بهش دست میده.
  مثل درس تنظیم خانواده توی دانشگاه که همشو می پبچونن و بیشتر روی بیماری ها پافشاری می کنن، این آموزش ها هم در کنارش گذاشته بشه. ولی آموزش نمیتونه انقدر دیتیل بشه که سفرهای خارجی و نمیدونم اون جزئیاتی رو هم که شما بهش اشاره کردید پوشش بده. در این صورت فکر می کنم باید در رشته حقوق تحصیل کرد.
  بعدشم دوستتون که فرمودید عاقلانه تر اینه که در انتخابش بیشتر دقت می کرد تا حالا دنبال پستوهای حقوقی و قانونیش نباشه تا طرفش رو چهار میخ کنه!
  کسی که زیاد سفر تفریحی به کشوری اونم مثل ترکیه یا دبی یا تایلند و از این قبیل کشورها میره که مشخصه بیشتر این کشورها میزن واسه خاک برسری ، مگر اینکه تاجر باشن و شغلشون طوری باشه که ایجاب کنه برن، مشخصا فرد درست و وفاداری نمی تونه باشه و باید جیبش هم پر پول باشه.
  احتمال داره دوستتون ملاکش پول و سرمایه طرف بوده و یا به هر حال اگر هم ملاکش این نبوده در انتخابش دقت نکرده. ببینید کسی که بخواد کاری بد رو بکنه اگر قانون هم جلوش رو بگیره یک سوراخ دیگه پیدا می کنهو کسی هم که بخواد اذیت کنه و فرد مقابلش رو تحت فشار بذاره بالاخره راهی براش پیدا می کنه.
  من میگم اگر قبل از ازدواج چشم ها رو خوب باز کنیم و گول حرف ها ، قیافه ظاهر ، ثروت و چیزهای شبیه به این رو نخوریم. هیچ نیازی به این قوانین و… و جدال و اعصاب خوردی نخواهیم داشت.
  مهم انتخابه. چرا عاقل کند کاری که باز آرد پشیمانی؟!

  • مهرآسا ????:

   من در کل با نظر شما هم سو هستم اما یه مطلبی رو عرض کنم هدف حقوق برقراری نظم و هر حقی در سایه تکلیف و اگر انسانها به این مهم آگاه باشند و گذشت کنند اونوقت کاری کردن کارستون از طرفی این آگاهی باعث میشه حق کسی اجحاف نشه مخصوصأ ازدواج که انسانی که به دنبال کمال هست باید کسی رو به عنوان مکمل خودش انتخاب کنه که به حقوق و تکالیف خودش آگاهه

 • میلاد ????:

  خیلی ممنون مهر آسا خانم که اینقدر با فکر و فهیم هستید.
  دقیقا منظور من هم همین فرمایش شماست.
  آخیش…
  دیگه داشتم کم کم نا امید می شدم و باور می کردم خانم ها اصلا فکر نمی کنن و فقط تابع احساسات و تمایلات شخصی خودشونن.
  ولی شما نشون دادید خدا رو شکر همه این طور نیستند و خانم های مهربان و خوش خلق هنوز زیاد هستن…

 • mahsa ????:

  shayad shoma dorost begid k nemigid vali age didgahe man kheyli zananast onam faghat b khatere mehrasa joon migam vase sharayete badie k b man gozashte va fekr nemikonam k shomaha dark konid kamelan moshakhase k hichi az sardo garme zendegi nacheshidid

 • میلاد ????:

  به فرض هم که چشیدیدم.دیگه نباید حال همه رو هم بهم بزنیم که! نباید دیگران رو هم نا امید کنیم که!
  درست انتخاب کن ، یک نه بگو ، نه ماه رو دل نکن…

 • میلاد ????:

  ای کاش که نظر مهسا خانم زنانه بود. زن ها به معنای تام. زن واقعی، زن مهربون ، زن با گذشت مثل فرشته ها نه مثل بعضی ها خدا توبه ، اکوان دیو…

 • mahsa ????:

  man k nakhastam hale kasiro baham bezanam ya az zendegi na omidesh konam man chizi k khodam fekr mikonam dorostero goftam ya b dard kasi mikhore ya na va zemnan shomaha zan nemikhain gholame halghe b goosh mikhain k cheshm roye hame badihatoon bebande ine az nazare shoma zane kamel

 • mahsa ????:

  fekr mikonam k shoma agha milad mojarrad bashid chon ziadi royai fekr mikonid dar hali k vagheiate zendegi chize digast hamash gozashto eshgho fadakari nist khoobo bad kenare hame va hich kas motlaghan khoob ya bad nist ino goftam k fekr nakoni hame khanooma joz man fereshtan b man tikke nandaz rok harf bezan

  • میلاد ????:

   دقیقا چون فکر می کنم همه خانوما فرشته نیستن دوست ندارم قوانینی تصویب بشه و بیشتر از این دست زنها رو برای خیانت و فشار آوردن روی مردها باز بذاره.
   شما زنهایی که توی زندگیتون مشکل دارید فکر می کنید فقط این زنها هستن که مورد ظلم واقع شدن و دوست دارید قوانینی تصویب بشه که دست مردها رو برای آزار زنها و خیانت به اونها رو ببنده ولی از اونطرف درک نمی کنید که در صورت قویتر شدن قانون به نفع زنها این زنها خواهند بود که حالا ظلم و خیانت می کنن.
   کمت اینکه با همین امکانات موجودی که زنها دارن به اندازه کافی خیلی از پسرهای بی گناه و ساده رو بیچاره کردن ، نمونش همین مهریه ها که با به اجرا گذاشتنش تموم زندگی و دارایی یک مرد تباه می شه. واقعا چرا باید یک مرد چنین بهایی رو بپردازه؟
   مگر زن داره چه کار می کنه که در مقابلش چنین بهایی باید تعیین بشه؟!
   واقعا اگر شما مرد بودید و به یک زن خاطی و پر رو بر می خوردید و نه می تونستید یا دلتون می آمد بهش دست درازی کنید و نه حرف توی کلش می رفت و مهریه اش رو هم می ذاشت اجرا ، اگر مغرور شد یا راه انحراف رو پیش گرفت واقعا چه کار می تونستید بکنید؟
   بعنوان یک مرد نه مهریه دارید که بذارید اجرا نه هیچی؟ حکم عدم تمکین هم که اصلا چیز قوی و جدی ای نیست. حالا این زن شارلاتان که به سلاح مهریه هم مجهز شده و راه رهایی از اون هم نیست
   باید چه کار کرد؟
   به هر حال چه مرد و چه زن ممکنه توی انتخابش اشتباه کنه دیگه ولی تاوان این اشتباه برای یک مرد الان واقعا سنگین تره درسته؟(مهریه رو می گم و تمام مخارج سنگینی که برای عروسی و ازدواج متقبل شده و قسط و بدهی هایی که درست شده،خودتون می دونید که ساده هم که بگیری چقدر هزینه ها بالاست و همش هم گردن مرد هست)
   شما که سرد و گرم رو چشیدی خواهش می کنم فکر کن من برادرت من رو راهنمایی کنید. بگید چه کار باید کرد؟
   من یک پسر سالم که می خوام یک دختر خوب و کم توقع که از نظر ظاهری هم نه خیلی افراطی ولی در حد مطلوب باشه و مطمئن باشم که بهم خیانت نمی کنه و شرایط یک پسر متوسط الحال رو می پذیره رو پیدا کنم؟ کسی که مهربون باشه و روحیه مردونه نداشته باشه. لطیف و مهربون باشه. فرشته باشه!
   چطور مطمئن بشم که اونی که می خوام کجاست و اصلا از کجا پیداش کنم؟
   حاضرم فراتر از قانون و اون چیزی هم که یک زن توقع می کنه باهاش رفتار کنم.
   به جز شرایط مالی که بسته به وسعم هست از همه لحاظ ، هر چیز که فکرش رو بشه کرد براش مایه بزارم. فقط بدونم واقعا اونیه که می خوام. چه کار باید بکنم؟
   نگفتم حوریه باشه، نگفتم مثل فاطمه زهرا (س) باشه، فقط خواستم مهربون و عفیف و وفادار باشه!
   چیز زیادیه؟

 • حمیده اکبری ????:

  من تا حدودی با آقا میلاد موافقم.و می خواستم بگم. بهترین راه برای شروع خواستگاری است اما از طریق خانواده و بزرگترها. قبل از رفتن خونه ی همدیگه سعی کنید از پشت تلفن مادر ها ، پدر ها یا هر کسی که برای انجام خواستگاری زنگ میزنه دقیق شرایط رو بگه و بپرسه . تا وقتی قراره برید خونه ی همدیگه لا اقل یه چیزایی از هم بدونید.

 • mahsa ????:

  dorost migi khob are ooni k b nahagh donbale gereftane mehresho joda shodane ya hezar gande dg b zendegish mizaneo hamsaresh b khatere mehriye majboore k kootah biad are vaghan hasto vaghan ham namardie vali az tarafi in ghaziaro bar ax kon oon vaght ooni k chandin sal omro javoonio kheyli chizaye dg ro gozashte paye ye mard hala bayad bedoone hich poshtevane va chizi koja bere?age in mehr nabood …chi begam bayad joori bashe k na sikh besooze na kabab.vaghan hagh dari peyda kardane zane khoob too in zamoone kheyli sakhte man khodam yad gereftam k too zendegim b hich kas etemad nakonam hich kas vali hamishe eteghadam ine k khoda jaye hagh neshaste emkan nadare kasi behet naroo bezane va khoda azash begzare barha ino b cheshm didam pas dadashi age mikhai too zendegit movaffagh bashi faghat ba tarafet sadegh bash chon hamoontor bahat raftar mishe k khodet ba baghie raftar mikoni

  • میلاد ????:

   از خواهران عزیزم خیلی متشکرم. برام دعا کنید. یک دختر مهربون و شیر پاک خورده گیرم بیفته.
   می دونید من دوست دارم خودم هر چه در توان دارم به همسری محبت کنم که وفادار و مهربون باشه.
   نه اینکه از ترس قانون یک مرد خوب و نمونه باشم. فکر می کنم با اجبار قانون دیگه کارم برای همسرم ارزش نداشته باشه و باعث بشه اون محبت من رو درک نکنه!

   • حمیده اکبری ????:

    با سلام به شما
    چشم براتون دعا میکنیم. ان شاءالله همسری درخور شأنتون و حتی بالاتر خدا قسمتتون کنه. شما هم برای همه ی جوونای دیگه دعا کنید.

 • MAHSA ????:

  doroste enshaallah k har chi zoodtar b khasteye deletoon miresid hatman doatoon mikonim

 • محمد حسن فراهانی ????:

  نهاد خانواده به طور حتم یکی از مهمترین ارکان جامعه به حساب می آید اما این که نگاهی حقوقی و قضایی به آن داشته و براساس قوانین جامعه مدنی با آن برخورد شود، بنیان و اساس آن را متزلزل خواهد کرد. بنابراین شاید بتوان حقوق و تکالیف مطروحه در قوانین را به زبانی مشترک در این کانون عنوان و حمایت جامعه و دولت را در قالبی متفاوت از قوانین رایج تعریف کرد.

 • الی ????:

  اقا میلاد توی یکی از کامنتاشون گفتن که ازدواج کردن اخر مانفهمیدیم مجردن یا متاهل! خدا میدونه!!!!

  • میلاد ????:

   من کجا گفتم ازدواج کردم.
   شاید کس دیگه بوده اشتباه گرفتید.
   نه بابا ما انقدرها دل و جرات نداریم.
   با دخترهای الان اوووووووووووووووووووهههههههههه