یک موتیف ساده و پر کاربرد ببافیم

روزهای بلند تابستان، زمان مناسبی برای انجام کارهای هنریست؛ کارهایی که در عین زیبایی آذین بخش خانه مان باشند.

2

فاطمه امامی/

در ادامه آموزش مرحله به مرحله قلاب بافی این بار می خواهیم یک موتیف بسیار ساده و در عین حال بسیار پرکاربرد را باهم دنبال کنیم.

این موتیف کاربرد فراوانی دارد. درسایز کوچک، برای زیر لیوانی،کوسن،کیف و سایز بزرگتر برای پتوی نوزاد و حتی رو تختی مورد استفاده قرار می گیرد. مطمئنم شما خانم های هنرمند و خلاق، ایده های بیشتری از این بافت ساده گرفته و مدل های زیادی را به راحتی خلق می کنید.

 

 

 

motif 1

 

باهم شروع می کنیم:

برای شروع با ۴ زنجیره، یک حلقه درست کرده و در رج اول ۸ پایه بلند داخل حلقه می بافیم.(ابتدای رج را با ۳ زنجیره شروع می کنیم و بعد ۷ پایه بلند می زنیم.)

 

motif 2

 

رج دوم: با ۳ زنجیره شروع می کنیم،۲پایه بلند،۲زنجیره،۳پایه بلند در اولین خانه ی رج قبل می زنیم،دو زنجیره می بافیم،۱پایه بلند را رد می کنیم و در پایه بلند سوم (۳پایه بلند،۲زنجیره،۳پایه بلند)می بافیم.تا انتهای رج این عمل را ۴ بار تکرار می کنیم.۲ زنجیره بافته با یک بافت نامرئی (بافت شل) به ابتدای رج وصل می کنیم.

 

motif 3

 

رج سوم: با۳ بافت شل(پایه نامرئی)۳پایه بلند را رد کرده و به ۲ زنجیره بین ۲ دسته پایه می رسیم و در آن(۳پایه بلند،۲زنجیره،۳پایه بلند) می بافیم.۲زنجیره می بافیم،در۲ زنجیره ی رج قبل ۳ پایه بلند می زنیم،سپس ۲ زنجیره بعد در ۲ زنجیره ی بین ۲ دسته پایه(گوشه) (۳پایه بلند،۲ زنجیره،۳پایه بلند) می بافیم. تا آخر رج ادامه می دهیم. انتهای رج، ۲ زنجیره زده و با بافت شل به ابتدای رج وصل می کنیم.

 

motif 4

 

رج های بعد هم مانند رج سوم گوشه ها حفظ می شود، یعنی در۲ زنجیره ی گوشه ها (۳پایه بلند،۲زنجیره،۳پایه بلند) می بافیم و در بقیه ی ۲ زنجیره های رج قبل ۳پایه بلند می بافیم.

 

motif 6

 

motif 5

 

motif 7

 

با توجه به طرح و مدل خود به اندازه ی دلخواه این موتیف را ادامه می دهیم. می توان موتیف های به دلخواه مثلا۲۰*۲۰بافت و به هم متصل کرد.برای اتصال هم از سوزن و نخ و هم از قلاب می توان استفاده کرد.

/انتهای متن/

 

مطلب مرتبط:

بافت یک گل زیبا

مطالب مرتبط مطالب مرتبط با این نویسنده