“کودکان کار” نمایانگر فاصله طبقاتی و فقر فرهنگی

به مناسبت ۱۲ ژوئن، روز جهانی مبارزه با کار کودک وبسایت اتحادیه جهانی زنان مسلمان[۱]، نظر چند تن از کارشناسان جهان اسلام را در مورد پیامدها و تاثیرات اجتماعی، سیاسی و فرهنگی حضور کودکان کار در جامعه را جویا شد که در ادامه می خوانید:

0

 

پروین احمدی، دانشیار گروه مدیریت برنامه ریزی و آموزشی دانشگاه الزهرا:

در بحث درباره پدیده کار کودکان، با کودکانی مواجه هستیم که زمان خود را باید در مدرسه گذرانده و مشغول آموزش و پرورش دیدن باشند تا رشد پیدا کنند و مهارتهای اساسی زندگی را که شامل ۴ مهارت اصلی خواندن، نوشتن، حساب کردن و استدلال منطقی را بیاموزند و با مفاهیم قانون و محیط و فضا آشنا شده و قوانین طبیعی و اجتماعی و جامعه پذیری را فراگیرند و جامعه فضا و امکانات مناسب تفریح و بازی و شادی کودکانه متناسب با این سن را برای آنان فراهم کند. اما این کودکان به نوعی بدون گذراندن دوران کودکی و شادی کودکانه متناسب با این سن ناگهان بزرگ شده وگویی کودکی آنان زیر بار و سنگینی کار کشته می شود. بدیهی است که در اثر این پدیده هم جامعه کنونی و هم آینده جامعه از نظر عدم پرورش صحیح نسل آینده متاثر می شود و این سرکوبی استعدادات و فشار زندگی در کودکی، در آینده به صورت واکنش های منفی به جامعه بازگشته و منجر به بزهکاری و مشکلات بسیاری می شود.

در ابعاد گسترده تر نیز، کشوری که از لحاظ توسعه فرهنگی ضعیف باشد از لحاظ سیاسی و بین المللی نیز تحت تاثیر خواهد بود و آینده سازان آن در مقابل بقیه جوامع سربلند نخواهند بود. همانگونه که در سخنان بزرگان نیز به صورت مکرر آمده، کودکان آینده سازان جامعه هستند. ولی حضور کودکان در کارگاه های قالیبافی و یا به عنوان دستفروشان خیابانی، آینده پیش بینی شده برای جامعه ملی و بشری را محقق نخواهد کرد.

 

غدیر جمال، استاد دانشگاه کویت و فعال در زمینه تربیت کودکان:

متاسفانه پدیده کارکودکان  زیر سن قانونی  امروزه به طور گسترده ای در جهان وبخصوص در جوامع در حال رشد رایج است، که دلیل اصلی آن را می توان در شرایط اقتصادیدشوار تحمیل شده از سوی سیستم های سیاسی سرمایه داری ریشه یابی کرد. فشار اقتصادی اغلب منجر به این می شود که تمام افراد خانواده و فرزندان علاوه بر پدر و مادر در کارهای نامناسب سن و شان خود و گاه غیر قانونی درگیر شوند.

پیامدهای این پدیده بسیار وخیم خواهند بود، چرا که کودک از بی عدالتی و حقارتی که در معرض آن بوده سرخورده خواهد شد و فرصت گذران مراحل طبیعی دوران کودکی و بازی وتفریح و پرورش استعدادهای خود را نخواهد داشت. بلکه باری بیش از توان جسمی و ذهنی خود را بر دوش خواهد کشید  که او را از  آموزش و پرورش محروم می نماید. علاوه بر این بیشتر محیط های کاری برای کودکان ناسالم و خطرناک هستند و زندگی و پرورش ذهنی وی را تحت تاثیر قرار می دهند. چرا که حضور کودکان در این محیط ها برای مدت زمان طولانی و خصوصا در میان افرادی که از لحاظ سنی و عقلی با وی یکسان نیستندمناسب نیست.
علاوه بر این کودکان  ممکن است در محیط کار در معرض خشونت و ظلم و ضرب و شتم قرارگیرنى و به خاطر ضعف جسمی و ذهنی در مقابل افراد بالغ نتوانند از خود دفاع کنند، لذا ضروریست که کودکان از درگیر شدن با پدیده اشتغال غیر قانونی محافظت شوند.

 

طاهره گلستانی بخت، استادیار روانشناسی و عضو هیات علمی دانشگاه پیام نور:

کودکان هر جامعه ای سرمایه های باارزش هر جامعه ای هستند. کودکانی که در فقر و محرومیت   اقتصادی، اجتماعی، آموزشی ، فرهنگی و بهداشتی زندگی می کنند کودکان مطرود و آسیب دیده و آسیب پذیری هستند.

کودکانی که کودکی نکرده، بزرگ شده اند، در محیط خشن بزرگسالان رشد کرده اند و  فرصت بازی، رشد خلاقیت، تحصیل و حقوق اولیه یک انسان از آنها دریغ شده است جز افزودن آسیبهای روانی و اجتماعی حاصلی به بار نخواهند آورد.  کودکانی که در آینده والدینی با رنجها و آلام روحی و روانی شدید ، فاقد مهارتهای والدی و آسیب دیده هستند و فرزندانی به مراتب مشکل دارتر از خود را پرورش میدهند. کودکان کار نمایانگر فاصله طبقاتی ، فقر فرهنگی و اقتصادی گسترده و ناکارآمدی سیستم های دولتی در کاهش این معضل هستند.

 

فضه سادات حسینی، دکترای حقوق از دانشگاه امام صادق (ع):         

حضور کودکان کار در جامعه آسیب های متعددی را ار جمله آسیب های روحی، جسمی به دنبال دارد. از جمله آسیب های روحی این پدیده می توان به دوری کودکان کار از گروه همسالان خود و فضای نشاط کودکی و خانواده اشاره کرد. علاوه براین این پدیده باعث زشت شدن چهره شهر و جامعه می شوند و گسترش آن آسیب های اجتماعی و بزهکاری در پی خواهد داشت چرا که این کودکان خودخواسته یا ناخواسته وارد گروه های بزهکاری، سرقت و باندهای مواد مخدر می شوند که در پی آن به خود و جامعه آسیب می زنند. کودکان کار به دلیل ضعف در جامعه پذیری و دفاع از خود ممکن است در معرض انواع باندهای سودجو و مورد سواستفاده های گوناگون قرار گیرند که در این صورت عهلاوه بر آسیب دیدن عامل  آسیب اجتماعی نیز خواهند بود. کودکان سرمایه اجتماعی هر جامعه ای می باشند که در صورت تعلیم و تربیت صحیح می توانند نیرویی مفید برای جامعه باشند. درگیری کودکان در پدیده اشتغال زود هنگام این ذخیره نیروی جامعه را تضعیف خواهد کرد.

 

فاطمه موسوی، کارشناس امور زن و خانواده:

کار کودکان نتایج منفی بسیاری در جوامع بشری دارد، چرا که اولا باعث می شود کودک  از دامان امن و پرمهر خانواده و مادر دور شود و به دور از این محیط قادر نخواهد بود که خلاقیت و استعدادهای خود را پرورش دادخ و اعتماد به نفس خود را از دست دهد. علاوه بر این کودکان کار غالبا دچار خشم  نسبت به جامعه خود، و نفرت و کینه نسبت به  کودکان همسال خوى خواهنى شد.

دوما دوری کودک از محیط آموزش و پرورش در طولانی مدت منجر به جامعه ای جاهل و ناآگاه خواهد شد که در معرض افکار منفی و جهل و خرافات خواهد بود و از توسعه وپیشرفت دور خواهد ماند.

  سوما کار کودکان پدیده شوم فقر را در جامعه افزایش  خواهد داد چرا که منابع انسانی لازم برای توسعه اقتصادی و فرهنگی را با درگیری در کارکودکان کاهش می دهد.

 چهارما رواج این پدیده منجر به ظهور جامعه اى  نادان و بی تفاوت در برابر ظلم و بی عدالتی و تسلیم در برابر دیکتاتوری خواهد شد که در نهایت جامعه ای عقب مانده و به دور از خلاقیت و پیشرفت و به تبع آن آرامش و امنیت و ثبات را در پی خواهد داشت.

 

—————–

منبع: اتحادیه جهانی زنان مسلمان

[۱] معرفی اتحادیه جهانی زنان مسلمان:

با توجه به نیاز جهان به حضور زنان و ضرورت هماهنگی و همفکری و یکپارچگی آنها، و از سوی دیگر با توجه به مشکلات منطقه ای جهان اسلام در خصوص زنان و کودکان،  اتحادیه جهانی زنان مسلمان برای همفکری، هم قدمی و اقدامات مناسب زنان در تاریخ شهریور ۱۳۹۲توسط جمعی از زنان نخبه و فعال از داخل و خارج از کشور تشکیل گردید. از آنجا که اتحادیه، نقش جهانی زنان را مورد نظر دارد، اعضای آن از میان زنان تقریبی شیعه و سنی سراسر جهان اعم از کشورهای اسلامی و غیر اسلامی انتخاب شده اند. “اتحادیه جهانی زنان مسلمان” نهادی است جهانی، غیردولتی و غیرانتفاعی که به منظور افزایش ارتباط و تقویت مشارکت زنان مسلمان در جهت صلح جهانی عمل می نماید.

 

مطالب مرتبط مطالب مرتبط با این نویسنده