جمعه ۵ خرداد ۱۳۹۶

کاهش ۶.۵ تا ۱۰ درصدی سزارین در کشور

مدیر کل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت از کاهش ۶.۵ تا ۱۰ درصدی میزان سزارین در کشور خبر داد.

به گزارش به دخت به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان؛ در نشست خبری با محوریت مباحث جمعیت، کنترل و مصرف دخانیات که صبح امروز در ساختمان وزارت بهداشت برگزار شد، محمد اسماعیل مطلق مدیر کل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت با اشاره به اینکه در اردیبهشت سال ۹۳ سیاست افزایش جمعیت توسط مقام معظم رهبری ابلاغ شد، گفت: وزارت بهداشت از ۳۰ اردیبهشت تا ۷ خرداد این برنامه که شامل آموزش‌های ازدواج، سبک زندگی، خود مراقبتی، ناباروری و تک فرزندی در قالب نمایشگاه و بحث آزاد در دانشگاه‌ها است اجرا کرد.

وی افزود: یکی از برنامه‌های وزارت بهداشت بعد از طرح تحول سلامت افزایش پوشش خدمات سلامت با اختصاص اعتبارات مناسب برای آموزش اصول باروری در پایگاه‌های سلامت و مراکز بهداشتی و درمانی همچنین مشاوره‌ فرزند‌آوری به دلیل چالش بالارفتن سن ازدواج و فرزند‌آوری است.

مطلق ادامه داد: تعداد ازدواج‌ها تا سال ۹۳ رو به کاهش بوده به همین دلیل وزارت بهداشت برنامه‌هایی را برای مشاوره قبل و بعد از ازدواج بین زوجین و فرزند‌آوری تا قبل از ۳ سال از زمان ازدواج داشته است.

وی در خصوص برنامه‌های‌ وزارت بهداشت برای افزایش زایمان‌های طبیعی عنوان کرد: وزارت بهداشت با آغاز طرح تحول سلامت برنامه‌هایی برای کاهش سزارین و طرد از زایمان طبیعی داشته که در راستای این طرح ۶.۵ تا ۱۰ درصد میزان سزارین در کشور کاسته شد.

مدیر کل دفتر سلامت جمعیت خانواده و مدارس وزارت بهداشت در خصوص میزان مرگ و میر در کشور بیان کرد: در سال ۹۴، ۱ میلیون و ۵۷۰ هزار تولد داشتیم که ۳۶ هزار مورد نسبت به سال ۹۳ افزایش داشته همچنین تعداد مرگ و میر ۷۰ هزار مورد کاهش یافته است.

وی افزود: میزان مرگ و میر در نوزادان زیر ۱ سال ۱۳.۸ و زیر ۵ سال ۱۵.۶ است که این میزان نسبت به میزان پیش‌بینی شده سازمان بهداشت جهانی کمتر است.

مطلق در خصوص وضعیت امید به زندگی در کشور گفت: امید به زندگی برای زنان ۷۴ سال و برای آقایان ۷۲.۸ است اما با برنامه‌ریزی‌های وزارت بهداشت در برنامه ششم توسعه این میزان را در زنان به ۷۶ سال و در مردان به ۷۴ سال می‌رسانیم.

/انتهای متن/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

کلیه حقوق متعلق به مجتمع رسانه ای اطلس می باشد