چمران وزیر بود و وکیل اما جهاد و شهادت را انتخاب کرد

می شود وزیر بود و وکیل و نماینده امام و … ولی همه اینها را زمین گذاشت و رو به سوی جهاد و جنگ کرد و تا شهادت رفت؟ می شود استاد برجسته دانشگاه برکلی بود ولی افتخار کرد به خدمت به محرومین لبنان و سربازی انقلاب اسلامی را مایه مباهات دانست؟ چمران نشان داد می شود.

0

دکتر مصطفی چمران استاد برجسته دانشگاه بود در رشته الکترونیک و فیزیک پلاسما از معتبرترین دانشگاه امریکا. اما وجه تمایزش از همه اساتید دانشگاه در این بود که مطصفی چمران در تعهد به دین و مبارزه با ظلم هم ممتاز بود، در خدمت به مردم محروم لبنان و خدمت به انقلاب اسلامی هم ممتاز بود، در خانواده داری و همسر داری بی نظیر بود به اعتراف همسرش غاده، در جهاد مسلحانه هم شجاع بود و پیشرو، اگر چه در پست وزارت بود و نمایندگی مجلس و نماینده امام، ولی دل پسند ترین و مطبوع ترین کار برایش جنگیدن در کنار نیروهای فداکار و جان برکف بود برای بیرون راندن دشمن متجاوز. چه ترکیب عجیب و بی نظیری بود شخصیت او در وارستگی و عرفان و جهاد و … چه استاد دانشگاهی، چه وزیری، چه نماینده مجلسی بود چمران.

مروری سریع بر زندگی اش نشانه و گواه بی همتا بودن شخصیت چمران است.
– متولد تهران خیابان پانزده خرداد در سال ۱۳۱۱
– فا رغ التحصیل مدرسه های انتصاریه،دارالفنون و البرز
– شرکت در درس تفسیر قرآن مرحوم آیت‏الله طالقانی، در مسجد هدایت، و درس فلسفه و منطق استاد شهید مرتضی مطهری از ۱۵ سالگی
– شاگرد ممتاز و فارغ التحصیل دانشکده فنی دانشگاه تهران در رشته الکترومکانیک در سال ۱۳۳۶
– – از اولین اعضاء انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه تهران
– – شرکت در مبارزات سیاسی دوران دکتر مصدق از مجلس چهاردهم تا ملی شدن صنعت‏نفت و شرکت فعال در مبارزه با رژیم کودتای پس از ۲۸ مرداد
– – اعزام به امریکا با استفاده از بورس تحصیلی

– تاسیس و فعالیت در انجمن اسلامی دانشجویان ایرانی در امریکا در کالیفرنیا و از دست دادن بورسیه تحصیلی بخاطر این فعالیت ها
– اخذ دکترای الکترونیک و فیزیک پلاسما در معتبرترین دانشگاه امریکا –برکلی و کسب عنوان ممتازترین درجه علمی پس از تحقیقات‏علمی در جمع معروف‏ترین دانشمندان جهان در دانشگاه کالیفرنیا
– پس از قیام خونین ۱۵ خرداد برای گذراندن دوره آموزش های مسلحانه چریکی عازم مصر می شود و مسئولیت تعلیم مبارزان ایرانی را بعهده می گیرد.
بعد از اختلاف با عبدالناصر که طرفدار جریان ناسیونالیسم عربی بود و به دنبال فوت او، عازم لتان تا به کمک امام موسی‏صدر، رهبر شیعیان لبنان، حرکت محرومین و سپس جناح نظامی آن، سازمان «امل» را برای مقابله با اسرائیل تاسیس کند.
– با پیروزی انقلاب اسلامی ایران، بعد از ۲۳ سال به وطن باز می‏گردد و با استفاده از تجربیات انقلابی و علمی خود به تربیت اولین گروه‏های پاسداران انقلاب می پردازد.
– در پست معاونت نخست ‏وزیر در امور انقلاب قاطعانه‏ غائله گروه های جدایی طلب را در کردستان خاتمه می دهد و در قضیه آزاد سازی «پاوه» ائوج شجاعت و تدبیر را از خود نشان می دهد.
دکتر چمران بعد از این پیروزی بی‏ نظیر از طرف امام‏ خمینی(ره)، به وزارت دفاع منصوب گردید. چندی بعد هم به نمایندگی امام در شورای عالی دفاع رسید. او در هماهنگی بین ارتش، سپاه و نیروهای داوطلب مردمی در منطقه جنگی نقشی تعیین کننده داشت.
در اولین دور انتخابات مجلس شورای اسلامی، از سوی مردم تهران به نمایندگی انتخاب شد.

در خوزستان ستاد جنگ‏های نامنظم را برای تربیت نیروهای داوطلب جنگ تشکیل داد. به دنبال آن واحد مهندسی ستاد جنگ‏های نامنظم را ایجاد کرد که در احداث جاده‏های نظامی و بصب پمپ‏های آب در کنار رود کارون و احداث کانال های مخصوص جنگی نقش مهمی داشت.
– بالاخره در جریان آزادسازی سوسنگرد چمران در محاصره تانک‏های دشمن قرار گرفت ئو پس از رزمی شجاعانه در روز قبل از تاسوعا زخمی شد و بعد از یک روز مداوا در بیمارستان برای فتح ارتفاعات الله اکبر دوباره به منطقه برگشت.
– پس از دیدار با امام امت برای پایان دادن به بی تحرکی و سکون حاکم بر جبهه ها عملیات فتح الله اکبر را به نتیجه رساند.
– پس از آن طرح تسخیر دهلاویه را مطرح کرد که با فرماندهی شجاعانه یرج رستمی و قداکاری نیروهای جان برکف دهلاویه فتح شد که این اولین پیروزی پس از عزل بنی‏صدر از فرماندهی کل قوا بود.

– در سحرگاه سی‏ و یکم خردادماه شصت، ایرج رستمی فرمانده منطقه دهلاویه به شهادت رسید و شهید دکترچمران با اندوه فرماندهی دیگر را به جبهه برد تا به جای رستمی معرفی کند .
– در جلسه معارفه فرماندهی جدید با همه رزمندگان خداحافظی کرد و با شروع خمپاره باران دشمن از بقیه فاصله گرفت . بعد از آن بود که یکی از خمپاره‏ها در اطراف او به زمین خورد.
ترکش خمپاره دشمن به پشت سر دکتر چمران اصابت کرد و ترکش‏های دیگر صورت و سینه دو یارش را که در کنارش ایستاده بودند، شکافت و … او متبسم و محکم به شهادت لبخند زد.

/انتهای متن/

مطالب مرتبط مطالب مرتبط با این نویسنده