پوشش هر کس مربوط به‌خودشه؟!

همه چیزی که بین ما رد و بدل شد یک لبخند بود. در قطار که بسته شد او هم تکیه داد به در قطار، همانطور که من تکیه داده بودم به در ورودی قطار که می‌دانستم در این مسیر از آن در استفاده نخواهد شد.

0

باور نمی‌کنم که او لبخند و تصویر مرا از یاد برده باشد. دختری که سر تا پا سیاه پوشیده بود به دختری که موهای رنگ شده و پلیور زردرنگش عجیب هماهنگ بود ایستاده بودند ۲ سر یک طیف از پوشش‌ها و به هم لبخند می‌زدند.

najme_khedmati

حالا از بین همه‌ آدم‌های دور و اطرافم ذهنم رفته سراغ دختری که شاید مواجهه‌ام با او چند دقیقه بیشتر نبوده است. نظرات مثبت و منفی مردم را درباره حضور خانمی که با پوشش چادر در کاروان المپیک رژه رفته است می‌بینم و می‌خوانم. هزار بار کامنت‌ها را بالا و پایین می‌کنم و حدس می‌زنم کدامش را ممکن است او نوشته باشد؟ دوست دارم بدانم که او همان است که زیر پوشش بازیگرهای جشن حافظ کامنت گذاشته است که «پوشش هر کس به‌خودش مربوطه» و حالا معترض است به پوشش خانم خدابنده‌لو یا اینکه این حق انتخاب را برای او هم قائل است؟ برایم مهم شده است بدانم لابه‌لای این همه تضارب آرا و اندیشه که به مدد فضای مجازی فراهم شده است او چه فکر می‌کند.

دلم می‌خواهد بدانم آنها که پوشش را به‌عنوان یک پدیده‌ اجتماعی تا حد یک پدیده فردی تقلیل می‌دهند وقتی امروز لابه‌لای گرانی مرغ و شکر و رکود بازار مسکن و… پوشش این بازیگر و آن خانم که توی رژه‌ المپیک با چادر حاضر شده نقل محافل امروز روزشان شده است چه توجیهی برای پرخاشگری‌شان دارند. انگار کن که این موضوع برای مردم از نان شب واجب‌تر شده است. یک نفر با چادر مشکی چالش ذهنی خیلی‌ها شده است؛ حتی تیتر یک رسانه‌ها شده است والیبال ساحلی دختران محجبه مصری و حضور یک دختر محجبه آمریکایی در تیم آمریکایی‌ها.

1

بعد وقتی قطار می‌ایستد و در ورودی قطار باز می‌شود و من باید همین ایستگاه پیاده شوم صبر می‌کنم؛ صبر می‌کنم تا در قطار بسته شود منتها این بار هر دو با هم تکیه داده‌ایم به در ورودی قطار و من دختری با پوشش یکسره مشکی و روسری آبی فیروزه‌ای ایستاده است به گفت‌وگو با دختری که موهای رنگ‌شده و پلیور زردش عجیب هماهنگ است. ایستاده‌ایم به حرف‌زدن درباره‌ پوشش‌مان..! می‌گویم راستش من تا به حال فکر می‌کردم پوشش پدیده‌ای اجتماعی است ولی حالا مردد شده‌ام انگار این روزها باید آن را ذیل مجموعه‌ پدیده‌های بین‌المللی هم تحلیل کرد؛ تو چه فکر می‌کنی؟

منبع: همشهری دو،رقیه رودسرایی/انتهای متن/

مطالب مرتبط مطالب مرتبط با این نویسنده