واردات بیشتر روغن پالم با مجوز دولت

دبیر انجمن روغن نباتی گفت: واردات ۶۸ هزار تنی روغن پالم مازاد سقف مورد نظر سازمان غذا و دارو ، بر اساس مصوبه دولت انجام شد.

0

به گزارش به دخت به نقل از تسنیم، محمد قبله گفت: در سال ۹۳ مصوبه واردات یک میلیون و ۴۰۰ هزار تن انواع روغن با کنترل واردات ۳۰ درصد روغن پالم در اختیار ما قرار گرفت.

دبیر انجمن روغن نباتی ادامه داد:  در دی ماه سال ۹۳ با وزارت بهداشت به اختلاف نظری در باره تفسیر این مصوبه رسیدم که این امر در حال حاضر زمینه شائبه‌های واردات روغن پالم را ایجاد کرده است.

قبله اظهار داشت: واردات کل روغن تا دی ماه سال گذشته  ۱٫۱  میلیون تن بود به همین منظور وزارت بهداشت بر اساس تفسیر خود از مصوبه موجود،  میزان مجاز واردات روغن را حدود ۳۶۶ هزار تن  بر اساس سقف ۳۰ درصدی کل واردات در نظر گرفت. اما از نظر انجمن روغن سهم واردات پالم بر اساس کل میزان واردات ۱٫۴ میلیون تنی، بدون رعایت تقدم و تاخر زمانی در مقایسه با سایر انواع روغن، بود.
وی تصریح کرد:  به همین منظور بیش از دوماه یعنی از اوایل دی تا ۱۰ اسفند سال گذشته با ممنوعیت و عدم ترخیص روغن پالم روبه رو شدیم.این امر علاوه بر ما، برای صنایع غذایی محدویت و بازار سیاه روغن پالم ایجاد کرد.  

قبله یادآورشد: صنایع غذایی مانند پفک، چیپس، شیرینی و شکلات به دلیل عدم ترخیص واردات این محصول در تامین روغن پالم مصرفی خود دچار مشکل بودند و انجمن روغن نباتی هیچ گونه انحصار یا نقشی در  محدویت عرضه پالم نداشته است.

وی تاکید کرد:  هیچ کدام از صنایع غذایی حق تقاضا یا استفاده از روغن پالم خام در تولیدات خود ندارد مگر اینکه در پرونده بهداشتی آن قید شده باشد.
قبله گفت: برای حل این مشکل مصوبه جدیدی از معاون اجرایی دولت دریافت شد تا اجازه واردات باقیمانده روغن پالم مورد اختلاف با سازمان غذا و دارو به کشور گرفته شود. در این مصوبه آمد در صورتی که سایرمحل‌هایی که اجازه روغن پالم دارند، میزان آن را به ستاد اعلام تا تصمیم گیری لازم در این خصوص انجام شود.

واردات ۶۸ هزار تنی روغن پالم تخلف نبود فقط رسانه ای نشد

وی اظهار داشت: مواردی که درباره تخلف انجمن روغن نباتی درباره  “واردات ۶۸ هزار تن روغن پالم خارج از سقف مجاز” اعلام می شود به صورت قانونی و بر اساس مصوبه دولت بوده است که در آن مقطع زمانی بنا بر مصالحی رسانه ای نشد .

قبله خاطر نشان کرد: برای جلوگیری از ایجاد استرس و تورم در بازار مصرف به ویژه در شب عید، مشکلات پیش روی بازار و واردات روغن پالم اعلام نشد.

واردات ۴۸۰ هزار تن روغن پالم در سال گذشته

دبیر انجمن روغن نباتی تاکید کرد: در سال گذشته یک میلیون و ۴۸۵ هزار تن واردات انواع روغن داشتیم که از این میزان ۵۲۰ هزار تن به مصرف صنایع غذایی کشاورزی اختصاص یافت. همچنین با در نظر گرفتن مصوبه جدید دولت در مجموع حدود ۴۸۰ هزار تن روغن پالم برای مصارف مختلف کشور در بخش های  روغن و صنایع غذایی وارد شد.

افزایش تقاضای ده برابری صنایع غذایی برای واردات روغن پالم خام

وی گفت: بر اساس آمار مستند موجود صنایع مختلف غذایی در سال گذشته در مجموع ۱۷ هزار تن روغن پالم خام به صورت مستقل واردات کردند اما مشخص نیست که صنایع غذایی که امکان تصفیه مستقل روغن خام را ندارند بر چه اساسی اعلام می کنند که نیاز به واردات ۱۷۰ هزار تن روغن پالم خام دارند و این مواد را درچه مواردی مصرف می کنند.

/انتهای متن/

مطالب مرتبط مطالب مرتبط با این نویسنده