نوبت زنان برای احراز مقام دبیرکلی سازمان ملل فرا رسیده است

0

به گزارش به دخت به نقل از ایرنا، نیویورک تایمز در سرمقاله خود نوشت: نظام غیردمکراتیک انتخاب دبیرکل سازمان ملل که محصول آن انتصاب افرادی ناکارآمد و غیرتاثیر گذار بر ریاست این سازمان است باید منسوخ اعلام شود و وقت آن است زنان لایق و شایسته این نقش و جایگاه را احیا کنند.
نیویورک تایمز می نویسد:
‘سازمان ملل متحد’ تاکنون هشت دبیرکل به خود دیده است که همگی آنها مرد بوده اند.
روند انتخاب دبیر کل سازمان ملل تا به این لحظه بر این منوال بوده است که این فرد را منحصرا پنج عضو دائم شورای امنیت و در نشست هایی غیر علنی انتخاب می کنند.
حال, زمان آن فرا رسیده است که این مدل تغییر کند و به شیوه ای شفاف انجام پذیرد.
بدیهی است که انتخاب یک زن برای سکانداری سازمانی که ۷۰ سال پیش تاسیس شده و وظیفه اش حل و فصل و رسیدگی به غامض ترین مشکلات جهان از راه دیپلماسی و اجماع جهانی است, فوق العاده حرکتی است نمادین.
خوشبختانه امسال تحرکاتی تازه در سازمان ملل بوجود آمده و کمپینی به راه افتاده است تا روند انتخاب دبیرکل این سازمان هم شفاف برگزار شود و ضمن آن از این دوره به بعد زنان نیز حق تصدی این مقام را داشته باشند.
دبیرکل سازمان ملل, مقامی است که منحصرا به یک مقام مسئول دولتی کشورها اختصاص داده می شود.
‘بان کی – مون’ دبیر کل فعلی این سازمان در پایان دسامبر ۲۰۱۶ دومین دوره پنج ساله دبیرکلی اش بر این سازمان خاتمه می یابد.
دو کشور ‘کرواسی’ و ‘نامیبیا’ به جد در تکاپوهستند تا نظامی را در سازمان ملل برقرار سازند تا همه ۱۹۳عضو سازمان حق اعلام نظر در انتخاب دبیرکل این نهاد جهانی را داشته باشند .
این موضوع در قطعنامه سالانه سازمان ملل که پیش نویس آن در حال تدوین است مطرح شده است .
رهنمودهای جدید در دست مذاکراه است و تا نیمه سپتامبر نهایی خواهد شد. طبق این رهنمودها , همه اعضاء سازمان رسما نامزدهای مورد نظر خود را معرفی می کنند و همه این اعضاء در کار انتخاب نامزد نهایی مشارکت خواهند داشت.
تا به حال روند انتخاب دبیرکل سازمان ملل بر این منوال بوده است که پنج عضو دائم شورای امنیت شامل انگلیس ؛ چین , فرانسه ,روسیه و امریکا پشت درهای بسته با یکدیگر تشکیل جلسه می دادند و بر سر یک فهرست کوچک از نامزدهای مورد نظر با یکدیگر معامله و چانه زنی می کردند.
همه نامزدها از افراد مورد نظر و دلخواه ۵ عضو دائم شورای امنیت بودند و فرد مورد نظر نامزد مورد نظر هر ۵ عضو بود.
این شیوه انتخاب دبیرکل برای مهم ترین سازمان جهانی, امروز دیگر منسوخ است چراکه فرصت را از دست افرادی که دارای قابلیت های واقعی برای خدمتگزاری به جامعه جهانی بوده و قدرت تاثیر گذاری و نفوذ کلام دارند , می رباید.
فعلا که هیچ اهتمامی دیده نمی شود که این شیوه غیر دمکراتیک انتخاب دبیرکل سازمان ملل منسوخ اعلام شده و یک شیوه حقیقتا دمکراتیک در این عرصه تثبیت شود تا همه کشورهای عضو سازمان ملل حق انتخاب دبیر کل سازمان ملل را از راه رای گیری داشته باشند.
اما به نظر می رسد که شورای امنیت تصمیم دارد روند انتخاب دبیرکل را از شیوه غیر علنی به روندی شفاف که زیر ذره بین نگاه عام باشد تغییر دهد . گویا شورای امنیت تصمیم گرفته است دیدگاهها و دغدغه های کشورهای سراسر جهان را در این امر مد نظر قرار دهد .
معلوم نیست که آیا روند انتخاب دبیرکل مورد باز نگری کلی قرار گرفته است یا نه , اما به هر تقدیر دهها تن از اعضاء سازمان ملل به تکاپو افتاده اند یک زن را برای جایگزینی ‘ بان کی- مون’ معرفی کنند .
بان کی مون دبیرکلی است که چندان تاثیر گذار نبوده است.
دولت کلمبیا یکی از ۲۰ درصد کشورهایی است که سفیرشان در سازمان ملل , یک زن است . این کشور کمپینی را در این سازمان برای احراز مقام دبیرکلی به یک زن به راه انداخته است.
‘ماریا اما مجیا’ سفیر کلمبیا در سازمان ملل با تنظیم نامه و طوماری در خصوص لزوم معرفی یک زن برای احراز ریاست این سازمان بیان کرده است: ‘ برابری جنسیتی , یکی از جدی ترین چالش های جهان است و هدف مهم و حیاتی محقق نشده در راه حرکت به سمت آینده ای فراگیر و پایدار است ‘.
سازمان ملل در سال ۱۹۴۶ با صدور قطعنامه ای مصوب کرد: ‘ یک مرد صاحب مقام وعالی منصب الزاما باید مقام دبیرکلی سازمان ملل را در اختیار بگیرد’.
اما این ضابطه بدیهی است که امروز نباید معیار و ملاک انتخاب دبیرکل سازمان ملل قرار گیرد.
این طومار تاکنون به امضاء ۴۴ کشور عضو سازمان ملل رسیده است اما هیچیک از اعضاء دائم شورای امنیت از این ابتکار عمل پشتیبانی نکرده اند .
آمریکا که سفیرش در سازمان ملل یک زن به نام ‘سامانتا پاور’ است و وی تا به حال با دل و جرات مدافع حقوق زنان بوده است , سزاوار است با قدرت از این ابتکار عمل پشتیبانی کند.
فهرستهایی غیر رسمی از نامزدهای زن برای احراز دبیرکلی سازمان ملل در این نهاد توسط ‘کمپین انتخاب یک زن به دبیر کلی سازمان ملل’ منتشر شده است . این تشکل یک گروه مستقل است . فهرست مزبور متضمن زندگی نامه (بیوگرافی) رهبران فاضل جهان است که دارای سوابقی متنوع هستند.
از جمله زنان مطرح شده می توان به ‘ الن جانسون سیرلیف’ رئیس جمهور کشور افریقایی لیبریا , ‘ کریستین لاگارد’ رئیس ‘ صندوق بین المللی پول’ ؛ ‘وآلیسییا بارسنا ایبارا ‘ دبیرکل اجرایی کمیسیون اقتصادی حوزه امریکای لاتین و دریای و کارائیب اشاره کرد.
نیویورک تایمز در پایان اشاره می کند:
جهان ما از وجود زنانی فاضل و لایق و برجسته که قدرت آن را دارند ایفای نقش حقیقی و شایسته دبیر کل سازمان ملل را احیا کنند و انرژی تازه ای به تلاشهای در دست اقدام این سازمان در راه برابری جنسیتی بدمند, بی بهره نیست.

/انتهای متن/

مطالب مرتبط مطالب مرتبط با این نویسنده