مونسترا، بالارونده ی زیبای آپارتمان شما

مونسترا (برگ انجیری) گیاه  بالارونده ایست که برای اتاق های بزرگ یا کریدورهای هتل یا رستوران ها ایده ال می باشد.

0

صغری خلیلی/

مونسترا (برگ انجیری) گیاهی است با برگ های جذاب نیاز به یک فضای نسبتا بزرگ در خانه دارد (زیرا این گیاه زمانی که بالغ می شود ارتفاع آن بلندتر می شود).

 01

منشا: جنوب مکزیک تا کلمبیا

اسم:  مونسترا (برگ انجیری) از تیره ی آراسه

نام علمی: Monstera deliciosa

حداکثر رشد: ارتفاع بیش از سه متر

این گونه یک گیاه همیشه سبز بالا رونده است که به وسیله ریشه های هوایی خود که از گره ها خارج می شوند، به اجسام مجاور تکیه می کند.

مراقبت و نگهداری از این گیاه نسبتا آسان است ولیکن اگر به شرایط نگهداری درست عمل نشود برگ های این گیاه غیر جذاب به نظر می رسند (مشکلات گیاه را در قسمت پایانی ببینید).

مونسترا دارای ریشه های هوایی هستند که از ساقه آویزان می باشند که از گیاه در حال رشد حمایت می کنند. این ریشه ها بایستی درون کمپوست گذاشته شوند یا روی خزه های قیم (لوله های پلاستیکی با شبکه ی توری پُر شده با پیت خزه) قرار داده شوند. البته اگر محل تماس ساقه و خزه مرطوب باشد، این ریشه‏هاى نابه‏جا تولید خواهند شد و همان طور که گفته شد به استحکام گیاه کمک مى‏کنند.

مونسترا در درجه ی اول در شرایط درون خانه ای به خاطر برگ های سبز و براق سرسبز پرورش داده می شود. ابتدا برگ ها به شکل قلبی ظاهر می شوند و سپس بریدگی هایی (شکاف هایی) در آنها تشکیل می شود. این برگ ها رشد می کنند در حالی که گیاه بسیار جوان می باشد. آنها بااین حال بریدگی ها را تشکیل نمی دهند تا زمانی که کمی بالغ شوند. در واقع برگ های بالغ دارای این بریدگی ها می باشند. این گونه شبیه درخت نخل به نظر می رسد.

02

میوه این گیاه نیز شبیه ذرت بوده و خوراکی می باشد و اسم گونه ی آن deliciosa به دلیل خوراکی بودن آن می باشد و دارای ارزش دارویی می باشد.

03

دستورالعمل های مراقبت از گیاه برگ انجیری (مونسترا):

 • دما: دمای بین ۲۷-۱۸ درجه ی سانتی گراد ایده آل می باشد.دمای پایین تر از ۱۸ درجه ی سانتی گراد رشد این گیاه را کند خواهد کرد و در دمای ۱۰ درجه، رشد متوقف می شود.
 • نور: یک اتاق نسبتا روشن یا روشن با سایه ی فراوان، بهترین می باشد. نور مستقیم به برگ های این گیاه آسیب می رساند و نور کم نیز باعث کاهش رشد می شود.
 • آبدهی: زمانی این گیاه را آبیاری کنید که چند سانت از سطح بالای خاک خشک شده باشد.
 • خاک: برای این گیاه یک خاک بر پایه ی پیت با پرلیت یا شن با زه کش خوب ایده ال می باشد.
 • کوددهی: پیشنهادهای مختلفی برای تغذیه ی  این گیاه در منابع مختلف ذکر شده، ولیکن من پپیشنهاد می کنم که هر یک ماه یک بار با یک محلول رقیق شده کوددهی شود.
 • رطوبت رسانی: برای بهبود رطوبت نسبی برگ ها را به طور مکرر مرطوب کنید (عمل میستینگ).
 • تعویض گلدان: هر دو سال یک بار در طول بهار این گیاه رابه گلدان با سایز بزرگتر انتقال دهید.
 • رطوبت نسبی هوا: رطوبت متوسط تا بالای اتاق مورد نیاز می باشد، بنابراین شما به افزایش رطوبت معمولی اتاق نیاز خواهید داشت.

ازدیاد و تکثیر: مونسترا می تواند پس از مدتی به گیاه غول پیکری تبدیل شود که برای کنترل رشد آن گاهی لازم است گیاه جدیدی از آن تکثیر و گیاه قدیمی را دور انداخت. روش معمول تکثیر این گیاه از طریق قلمه زدن انجام می پذیرد.

–     قلمه ی انتهایی حاوی برگ با برش از زیر ریشه های هوایی خارج شده از گره در طول تابستان

–     برای رشد و نمو قلمه ها درجه حرارت محیط باید ۲۸ درجه سانتی گراد و رطوبت نسبی در حد اشباع باشد و بستر خاک نیز باید بسیار سبک باشد. ریشه های نابجای این گیاه نیز بایستی با سطح خاک در تماس باشد زیرا توسط این ریشه ها مواد غذایی دریافت می کند.

قلمه ی ساقه را در عمق حدود ۱ تا ۲ اینچی در خاک گلدانی مرطوب قرار دهید وبه طور متوسط آبیاری کنید. قلمه ها حدود دو تا سه هفته ی بعد ریشه دار می شوند.

 04

مشکلات و ناهنجاری های برگ انجیری (مونسترا):

 • زرد شدن برگها: اگر برگهای گیاهتان کمی زرد شده و پژمرده می باشد؛ ممکن است ناشی از آبیاری بیش از حد باشد.

توجه: اگر شما می دانید که آب زیاد در اختیار گیاه قرار نداده اید این زردی می تواند ناشی از کمبود ماده ی غذایی در خاک نیز باشد.

 • قهوه ای شدن حواشی و نوک برگها: رطوبت نسبی پایین و هوای خشک اغلب باعث این ناهنجاری می شود.

البته اگر گلدان، رشدِ گیاه را محدود کرده باشد (اندازه ی گلدان کوچک باشد) نیز همین علایم را باعث خواهد شد.

 • برگهای فاقد بریدگی یا حفره: معمولا این ناهنجاری می تواند ناشی از فقدان نور یا کمبود آب یا کود ناکافی باشد.

اگر ارتفاع گیاه بلند شده، شما بایستی بررسی کنید تا ریشه های هوایی در خزه قرار گرفته باشد و اگر آنها در داخل خزه قرار ندارند ریشه ها را در خاک یا پیت خزه ی مرطوب قرار دهید.

منابع:

http://www.houseplantsexpert.com

http://www.growables.org

 /انتهای متن/

مطالب مرتبط مطالب مرتبط با این نویسنده