سه شنبه ۹ خرداد ۱۳۹۶

مصریان پیشگامان آرایش در تاریخ

لوازم آرایش و استفاده از آن برای زیبایی بیشتر، در تاریخ تمدن بشر سابقه ای بسیار دیرپا دارد. مصریان، یونانیان و رومی ها از پیشگامان در آرایش بوده اند.

فاطمه قاسم آّبادی/

استفاده از لوازم آرایشی در جهان معاصر، موضوع جدیدی نیست بلکه از نخستین تمدن های بشری از ادوات و وسایلی جهت زیباتر شدن استفاده می کرده می شده است .

با نگاهی به تاریخ لوازم آرایش، می بینیم که انسان امروز تا چه حد به مردمی که ۱۰ هزار سال قبل از میلاد زندگی می کردند، شبیه است.

در گذشته بسیار دور، لوازم آرایش برای تشدید زیبایی های زنان به کار می رفت اما مردان نیز به طرق مختلف از این لوازم استفاده می کردند.

 

مصریان اولین طرفداران آرایش

تاریخ شروع آرایش کلا به مصر قدیم می رسد. آنها برای مراسم مذهبی از عطریات و مواد آرایشی استفاده می کردند و حمام های مخصوص برای خوشبو کردن پوست بدن می گرفتند.

آنها به نظافت و پاکیزگی اهمیت و بعد از حمام از مواد خوشبوکننده و روغنی برای نرم نگه داشتن پوست شان استفاده . شانه و آیینه به عنوان اولین لوازم آرایشی مورد علاقه همه خانم ها و آقایان بود. کلئوپاترا، ملکه مصر، مواد آرایش و عطر را عاشقانه برای پوست و مو و بدن خود استفاده می کرده است.

آولین رژلب ها حدود پنج هزارسال پیش در شهر قدیمی ‌اور نزدیک بابل درست شده بود. در مصر، همسایه اور، کلئوپاترا ملکه مصر، از لوازم طبیعی زیبایی بی شماری استفاده می‌کرده تا قدرت افسانه‌ای خود را حفظ کند. عطرهای او به یقین چهره تاریخ را عوض کرد، زیرا “مارک آنتونی” شیفته رایحه دلپذیر عطرهای او شده بود.

مصریان به عوالم روحانی بسیار معتقد بودند و ظاهر اشخاص را به طور مستقیم متناسب با درجه معنوی گرایی او می دانستند. به همین دلیل آنها همواره به دنبال روش هایی بودند که اگر فوق العاده به نظر نمی رسند، حداقل در حد قابل قبولی زیبا شوند.

 

اعتماد به نفس، دستاورد زیبایی

اهالی مصر بسیار مبتکر بودند و موفق به انجام اختراعاتی شدند که حتی با استانداردهای امروز هم خلاقانه حساب می شود. لوازم آرایش یکی از این اختراعات است. آنها استعداد فراوانی در عمل آوردن فرمول های طبیعی برای حل مشکلات پوستی داشتند.

شاید باور نکنید که آنها در قرن های ۱۵ تا ۱۰ قبل از میلاد، محصولاتی برای رفع ترک های پوست ناشی از کشیدگی، چروک پوست، جای زخم و ریزش مو داشته اند. بعضی دیگر از لوازم آرایشی مورد استفاده در مصر باستان، لوازم آرایش چشم، کرم صورت، روغن بدن و طیف وسیعی از انواع عطریات بوده است.

 

یونان رتبه ی دوم آرایش در عهد قدیم

یونانی ها از سال ۴۶۰ میلادی با علاقه فراوان عطریات و مواد آرایشی می ساختند و برای مراسم مذهبی و استفاده شخصی و حتی گاهی به عنوان دارو استفاده می کردند. خانم های یونانی از موادی به نام ورمیلیون برای آرایش صورت استفاده می کردند که به رنگ قرمز روشن بود و از ترکیب نمک های جیوه در ساخت آن استفاده می شد.

 

روم و افسونگران سرخ و سفید

خانم های رومی مخلوطی از گچ و سرب را به صورت می زدند تا آن را سفیدتر کنند. همچنین با رنگ های گیاهی گونه ها و لب هایشان را سرخ می کردند و از مخلوط ذرت، شیر و آرد ماسک هایی برای صورت تهیه می کردند که آن را با کره نیز مخلوط می نمودند.

رومی ها هم مانند یونانی ها و مصری ها حمام و نظافت را باور داشتند و خانم ها در موقع حمام از شیر و شراب استفاده می کردند. حمام های رومی معمولا عمومی بود با قسمت های جداگانه برای خانم ها و آقایان.

مردان رومی نیز از عطریات و روغن برای خوشبو کردن پوست و نرم نگه داشتن آن بعد از حمام استفاده می کردند. شعرهای یونانی زیادی درباره نظافت، زیبایی مو و پوست و ناخن سروده شده است و نقاشی های بسیاری بیانگر اهمیت آن است.

 

آرایش یادگار تمدن های قدیمی

تاریخ بسیار قدیمی آرایش به ما نشان می دهد که از دیرباز مواد رنگی برای رنگ کردن مو، ناخن و پوست به کار می رفته و خالکوبی نیز در آن زمان وجود داشته و مرسوم بوده است. مواد رنگی و آرایش از ریشه درختان، برگ و کلا مواد گیاهی و معدنی تهیه می گردید.

مثلا پودری به نام کوهل شبیه سرمه در زمان مصریا قدیم برای شفاف تر و بزرگ تر نشان دادن چشم ها مصرف می شد. دوده چراغ را به ابرو می زدند و از اکسید آهن برای تهیه سرخاب جهت آرایش صورت استفاده می کردند.

 

ادامه دارد…

/انتهای متن/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

کلیه حقوق متعلق به مجتمع رسانه ای اطلس می باشد