دوشنبه ۸ خرداد ۱۳۹۶

ماماها در سیستم سلامت جایگاه واقعی خود را پیدا نکرده اند

عضو شورای عالی سازمان نظام پزشکی کشور گفت: ماماها به درستی در سیستم سلامت جایگاه خود را پیدا نکرده اند که این موضوع مشکلاتی را در این بخش ایجاد کرده است.

به گزارش به دخت به نقل از ایرنا، حسین بابایی در مراسم بزرگداشت روز جهانی ماما و اولین جشنواره ترویج زایمان طبیعی در زنجان افزود: تعداد موالید متناسب با تعداد ماماهای شاغل در کشور نیست این در حالی است که هر روز بر شمار ماماهای بیکار افزوده می شود.
وی اظهار کرد: وجود مشکلات گوناگون در جامعه موجب شد آنگونه که باید و شاید نسبت به جذب و به کارگیری ماماهای کارآمد در کشور اقدام نشود.
بابایی افزود: جذب و فعالیت ماماهای با تجربه و متبحر می تواند علاوه بر ارائه خدمات مشاوره ای به مادران باردار، بسیاری از شاخص های بهداشتی را نیز ارتقا دهد.
وی بیان کرد: هم اکنون تعدادی از دانشگاه ها نسبت به جذب دانشجویان ماما بدون در نظر گرفتن شاخص هایی مانند شرط معدل مبادرت می کنند.
رئیس سازمان نظام پزشکی استان زنجان ادامه داد: از جمله وظایف سازمان نظام پزشکی تنظیم خروجی متخصصان گروه های مختلف پزشکی و وارد کردن آنها به بازار کار است تا از هرج و مرج و بی ثباتی در این بخش جلوگیری شود.
وی یکی از اقدام های مهم دولت یازدهم را پوشش بیمه ای خدمات مامایی عنوان کرد و گفت: بر این اساس استان های اصفهان، اردبیل و گلستان تحت پوشش خدمات بیمه ای مامایی قرار گرفته اند.
بابایی افزود: قانون سختی کار شغل مامایی نیز از مطالبه های این قشر به شمار می رود که در صورت تصویب مجلس شورای اسلامی معضلات آنها کاهش می یابد.
عضو شورای عالی سازمان نظام پزشکی کشور ادامه داد: با کمک دولت یازدهم ارائه خدمات بهداشتی به مناطق حاشیه نشین ۱۷ استان کلید خورد که این موضوع علاوه بر رفع معضلات بهداشتی این مناطق وضعیت بهتری را پیش روی متولیان بهداشتی قرار می دهد.
وی خاطر نشان کرد: ماماها معتقدند که در این طرح جایگاهی برای آنان تعریف نشده است درحالی که حضور و مشارکت آنها در این بخش با هر عنوان می تواند ارتقای سطح سلامت جامعه کمک کند.
در پایان این مراسم ۴۱ نفر از ماماهای نمونه دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان تجلیل شدند.
/انتهای متن/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

کلیه حقوق متعلق به مجتمع رسانه ای اطلس می باشد