شنبه ۶ خرداد ۱۳۹۶

عریضه زنان سعودی به ملک سلمان

روزنامه آبزرور از عریضه جدید زنان سعودی به ملک سلمان شاه این کشور برای لغو قوانین تبعیض‌آمیز علیه زنان خبر داد.

به گزارش به دخت به نقل از مشرق، روزنامه آبزرور انگلیس در گزارشی به‌قلم “ترسی مک‌ویه” با عنوان “زنان سعودی با ارائه عریضه به شاه، به پایان محدودیت‌های نامناسب علیه خودشان امیدوارند”، به بررسی وضعیت زنان در جامعه عربستان پرداخت.

به‌نوشته آبزرور، عزیزه الیوسف از فعالان بارز در زمینه حقوق زنان در عربستان “بسیار خوشبین است” که قوانین قیمومیت جنجال برانگیزی که خروج زن بدون همراه از خانه و رانندگی زنان را ممنوع می‌کند، به‌زودی پایان یابد.

این روزنامه افزود: عزیزه الیوسف امروز مجبور خواهد بود تا برای رفتن به اداره پست به‌منظور ارسال عریضه امضاشده از سوی ۱۵۰۰ شهروند سعودی به دفتر پادشاهی سلمان بن عبدالعزیز شاه سعودی، با یکی از محارم خود برود چرا که دفتر پادشاهی سعودی از پذیرش عزیزه الیوسف و تحویل گرفتن دستی این درخواست سر باز زده است.

این کمپین در اینترنت تابستان امسال آغاز و هشتک آن به‌زبان‌های عربی و انگلیسی باز شد.

عزیزه الیوسف به آبزرور گفت: ما فعالان زن مدت‌های مدیدی است که تلاش می‌کنیم، می‌دانیم که تا وقتی فرهنگ ما تغییر کند، با مقاومت روبه‌رو خواهیم بود. بسیاری معتقدند که ما در تلاش برای ایجاد نگرانی و دغدغه در خانواده‌ها و دخالت در امور خانوادگی هستیم اما ما چنین تلاشی نمی‌کنیم.

این روزنامه تصریح کرد: هفته گذشته، عبدالعزیز آل الشیخ مفتی سعودی اعلام کرد که این عریضه در حد خود با اسلام منافات دارد اما برخی دیگر از علمای بارز سعودی حمایت خود از آن را اعلام کردند.

منال الشریف صاحب ایده رانندگی زنان در عربستان و فعال حقوق زنان به آبزرور گفت: “اساس مشکل درخصوص حقوق زنان در عربستان، نظام قیمومیت است. این مسئله، علت اصلی قاصر و ناتوان دانستن زنان برای رانندگی است. رانندگی در چارچوب درخواست بزرگتری است و آن هم پایان دادن به قیمومیت و به بردگی کشیدن بیش از نیمی از شهروندان عربستان”.

وی گفت: “سیستم قضایی عربستان از عقب‌مانده‌ترین سیستم‌های قضایی در جهان اسلام است. همچنان ساختار و سیستم سلفی به‌عنوان مرجعِ متونی است که به هزاران سال پیش بازمی‌گردد، به‌عنوان مثال، ایده مَحرَم به زمانی بازمی‌گردد که زنان با شتر مسافرت می‌کردند و زن به وجود مردی برای تضمین سلامتش در جاده‌های ناهموار نیاز داشت”.

/انتهای متن/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

کلیه حقوق متعلق به مجتمع رسانه ای اطلس می باشد