ظهور پدیده ای نو در میان خانواده های ایرانی

افزایش خانوارهای تک نفره پدیده ای نو که در میان برخی از خانواده های ایرانی رسوخ کرده است.

0

به گزارش به دخت به نقل از باشگاه خبرنگاران، ببر خلاف پیش بینی ها پیشرفت هایی در زمینه های مختلف در کشور صورت گرفته که باید سبب رفاه و آسایش در زندگی افراد می شد اما گویا کاملا تاثیر عکس داشته چرا که در چند سال اخیر و براساس آمار میل به ازدواج و تشکیل زندگی کمرنگ تر شد و بسیاری از جوانان با وجود امکاناتی که در اختیار دارند ترجیح می‌دهند مجرد بمانند و عطای زندگی مشترک را به لقای آن می بخشند و گویا از سال ۹۰ تا ۹۳ با کاهش آمار ازدواج در کشور مواجه بودیم به طوری که در سال گذشته ۷۲۴ هزار و ۳۲۴ ازدواج ثبت شد که نسبت به سال قبل ۶.۵ درصد کاهش داشته است.

و حالا ضرب المثل هردم از این باغ بری می‌رسد کاملا مصداق پیدا کرده چرا که روش جدیدی از زندگی به نام خانوارهای تک نفره در میان برخی از خانواده ها رسوخ کرده و در حال افزایش است.

*ایجاد تحولی نوین در تشکیل خانواده ها

علی اکبر محزون مدیرکل اطلاعات، آمار و مهاجرت سازمان ثبت احوال، درخصوص ظهور پدیده ای نو در خانواده معاصر ایرانی می گوید: روند تشکیل خانواده های تک نفره و زوجی نسبت به گذشته افزایش داشته است.

براساس آمارهای سازمان ثبت احوال و همچنین جدیدترین سرشماری مرکز آمار نشان می‌دهد که تحولی در نوع خانواده و ساختار جمعیت ایجاد شده؛ به طوری که مشخص شد ۶۱ درصد خانواده‌ها به صورت هسته‌ای (زن، شوهر و فرزند)، ۱۴.۶ درصد زوجی (فقط زن و شوهر) و ۳.۸۴ درصد نیز به صورت خانواده گسترده (چند نسل با هم) زندگی می‌کنند.

وی با تاکید بر اینکه چند پدیده نوظهور در خانواده‌ها در حال شکل‌گیری است، اظهار داشت: خانواده تک نفره در حال افزایش است؛ به طوری که آمار این خانواده‌ها از ۵.۲ درصد در سال ۸۵ به ۷.۱ درصد در آخرین سرشماری رسیده است.البته در میان تغییر و تحولات در حوزه خانواده ناشی از ازدواج و طلاق را نباید و نمی توان نادیده گرفت چرا که آمارهای طلاق و ازدواج باعث شده که نوع‌شناسی خانواده‌ها بروز پیدا کند که به تبع آن خانواده‌های تک‌والد، تک نفره و زن سرپرست افزایش یافته است.

گفتنی است؛ درصورت تفکر صحیح و اخذ تصمیم مناسب قبل از ازدواج و البته تشویق جوانان به تشکیل زندگی و فرزندآوری شاید آمارخانواده های گسترده که از ۱۰ درصد به کمتر از چهار درصد رسیده است، بهبود یابد .

/انتهای متن/

مطالب مرتبط مطالب مرتبط با این نویسنده