شیوع کمبود ید در دختران نسبت به پسران بیشتر است

معاون بهداشتی شبکه بهداشت و درمان فردیس گفت: شیوع گواتر ناشی از کمبود ید در دوران کودکی در دختران و پسران یکسان است و بعد از بلوغ به دلیل تغییرات هورمونی در دخترها بیشتر از پسرها دچار بیماری گواتر می شوند.

0

به گزارش به دخت به نقل از ایرنا، مرسده سخندانی روز چهارشنبه درهمایش تغذیه سالم دانش آموزان در سالن رضوان آموزش وپرورش ناحیه دو کرج افزود: ولی در دختران نیاز همچنان تا دوران بارداری وجود دارد بهمین دلیل بعد از دوران بلوغ شیوع گواتر در زنان بیشتر ازمردان است .
وی در ادامه داد: در جهش های رشد در دوران نوجوانی دختران نیاز بیشتری به مواد مغذی و ریزمغذی هایی مانند ید و آهن و روی و کلسیم دارند.
وی گفت: دختران با توجه به بلوغ از نظر مقدار نیاز به آهن می باید از راه غذا و مکمل آهن برای آنان تامین شود.
وی افزود : یدسنجی در نمک خانوارها را در دستور برنامه قرار دادیم و توزیع بسته نمک ید دار از طریق دانش آموزان مدارس به خانواده های آنان ارائه می شود.
معاون بهداشتی شبکه بهداشت و درمان شهرستان فردیس گفت:طبق بررسی در سال ۹۱ در استان البرز انجام شدحدود ۵۰ درصد دختران به کمبود ویتامین دی مواجه هستند.
سخندانی افزود: با همکاری دو وزارتخانه در نه ماه سال تحصیلی در مدارس بین دانش آموزان دختر ویتامین دی داده می شود.
وی فقرآهن را یکی از کمبود ویتامین در دختران عنوان کرد و گفت: قرص آهن به دانش آموزان دخترنوجوان داده می شود روی فعالیت بدن اثر دارد.
وی گفت: فقرآهن در دختران بیشتر از پسران است که باید به آن توجه شود.
وی اظهار کرد: با تغذیه سالم مناسب در برنامه غذایی فرزندان می توان از کمبود ویتامینها در بدن جلوگیری کرد.
وی یادآور شد: تغذیه در دوران نوجوانی و بلوغ اهمیت زیادی دارد زیرا نوجوانان و جوانان به دلیل سوخت و ساز بالای بدن و فعالیت زیاد به انرژی بیشتری نیاز دارند از پرخوری زیاد پرهیز کنند سبب چاقی در آنها می شود.

مطالب مرتبط مطالب مرتبط با این نویسنده