شبکه های اجتماعی خطراست، برای والدین و جوان ها

به گزارش اتحادیه جهانی زنان مسلمان،عضو سابق پارلمان تانزانیا و عضو شورای باکواتا،
خانم شمیم خان درمصاحبه ای درموردمسئولیت های زنان مسلمان و به خصوص مادران در عصر شبکه های اجتماعی و اینترنت صحبت کرد.

2

به گفته این فعال حوزه زنان تانزانیا، پدر و مادر باید تلاش کنند علاوه بر آموزش کلامی امور درست و خطا، از طریق پیروی عملی از اخلاق اسلامی برای فرزندان خود الگو باشند. همچنین مهم است که قرآن همراه با تفسیر برای فرزندان خوانده شود تا کودکان به جای حفظ کلمات با معانی عمیق قرآنی آشنا شوند.

شمیم خان همچنین افزود: هنگامی که ما در مورد پرورش کودکان صحبت می کنیم مهم است که تفاوت هاى مادران خانه دار و مادران شاغل را به خاطر داشته باشیم چرا که مدیریت زمان برای انجام وظایف کاری و خانوادگی در کنار هم چالشی جدی برای مادران شاغل است.
عضو هیئت مدیره شبکه بین ادیان زنان تانزانیا گفت: می دانیم که یک مادر خانه دارممکن است زمان بیشتری برای رسیدگی به خانواده داشته باشد، اما مادر شاغل که دیروقت و خسته به خانه آمده نیز موظف است طوری برنامه ریزی کند که برای خانواده خود وقت داشته باشد چرا که در مورد تربیت فرزندان هیچ بهانه ای پذیرفته نیست و همه چیز ممکن است با مدیریت صحیح زمان به خوبی انجام شود.
وى افزود: مادران می تواند با پیروی از اخلاق اسلامی در رشد خانواده خود نقش موثری داشته باشند. هرچند، این بدان معنا نیست که پدر هیچ نقشی ندارد، بلکه والدین باید دست در دست هم برای سربلندى خانواده های خود در این عصر اینترنتى تلاش کنند.
شمیم خان ضمن اشاره به شبکه اجتماعی به عنوان یکی از “دردسرهاى” امروزه در سطح جهانى گفت: خطرات این شبکه ها تنها متوجه نسل جوان نیست بلکه والدین نیز ممکن است به دلیل درگیری با این شبکه ها وظایف خود در قبال خانواده را نادیده بگیرند.
به عنوان راه حل وى پیشنهاد می کند تصاویر و ویدئو کلیپ هایى را به کودکانمان نشان دهیم که به آنها خطرات استفاده طولانى مدت از کامپیوتر را برای سلامتى به تصویر بکشد. کودکان باید آگاه باشند که استفاده از رایانه برای مدت زمان طولانی نه تنها برای چشم مضر است بلکه اشعه های مضر می توانند باعث سرطان شوند.
بنا برگفته های شمیم خان آموزش و پرورش فرایندى مستمر است و ما باید همواره مطالعه خود را در هر دو زمینه علمی و مذهبی گسترش دهیم.

لازم به ذکر است که شمیم خان عضو کمیته اجرایی شبکه زنان بین ادیان تانزانیا و سیاستمدار و نماینده پارلمان بازنشسته است. وی از معدود زنان تانزانیایست که فرصت تحصیلات عالی و نقش مدیریتى داشته و در حال حاضر مسئول بخش زنان در شورای باکواتاست. این شورا در سراسر تانزانیا فعال است و حدود ۷۰۰ شیخ فعال دارد. پشتیبانی از ۲۸۰۰ مسجد، ۲۰ دبیرستان، ۲ مرکز تربیت معلم، ۲ دانشکده فنی، و یک ایستگاه رادیویی و مدارس مختلف علمی از وظایف این شوراست. علاوه بر این این شورا از سال ۱۹۹۰ در حوزه محیط زیست نیز فعال است.
——————–
منبع:
اتحادیه جهانی زنان مسلمان

/انتهای متن/

مطالب مرتبط مطالب مرتبط با این نویسنده