شبکه‌های ارتباطی به تنهایی عامل طلاق نیستند

عضو هیات علمی دانشگاه تربیت مدرس با بیان اینکه شبکه‌های ارتباطی همچون تلگرام و وایبر جنبه‌های مثبتی هم دارند، گفت: این شبکه‌های ارتباطی به تنهایی نمی‌توانند عامل اصلی طلاق باشند.

0

به گزارش به دخت به نقل از مهر، محسن ایمانی در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به اینکه طلاق به عنوان یک واقعیت اجتماعی عوامل متعددی دارد و نمی‌توان به صورت تک علتی آن را تحلیل کرد، افزود: برای رسیدن به هدف کاهش طلاق باید مجموعه ای از عوامل مورد توجه قرار گیرد.

وی اضافه کرد: وقتی فضای یک خانواده سرد و ارتباط عاطفی میان زوجین کمرنگ است، این روابط عاطفی ناسالم، زمینه‌ساز وقوع طلاق است. در خانواده‌ای که مرد یا زن توان برقراری ارتباط عاطفی موثر را ندارند و ممکن است مداخلاتی از سوی نزدیکان یا بزرگترها نیز وجود داشته باشد، وقوع یک طلاق دور از انتظار نیست.

عضو هیات علمی گروه تربیتی دانشگاه تربیت مدرس ادامه داد: همسرآزاری، وجود بیماریهای ‌روانی همچون پارانوئید و تحقیر و عدم رعایت منزلت‌ها از دیگر دلایل طلاق میان زوجین است.

ایمانی با تاکید بر اینکه در چنین شرایطی است که فضای مجازی و شبکه‌های ارتباطی می‌توانند عوامل ثانویه و تسریع بخش جدایی و طلاق به شمار روند، افزود: این شبکه‌ها جنبه‌های آموزشی فراوانی نیز دارند که با مدیریت صحیح می‌شود از آنها برای آموزش زندگی خانوادگی صحیح و رسیدن به تفاهم استفاده کرد و حتی باعث پیشگیری از طلاق شد.

ریشه طلاق، نبود روابط مستحکم زناشویی است

وی ادامه داد: برای پیشگیری از طلاق و کاهش آمار این آسیب اجتماعی باید به استحکام خانواده کمک کنیم و از طریق ارائه مشاوره‌های لازم، راه حل‌های اساسی برای مشکلات زوجین پیدا کنیم. اگر خانواده‌ای استحکام درونی کافی را داشته باشد، عوامل سطحی همچون فضای مجازی و شبکه‌های ارتباطی مثل تلگرام توان بر هم زدن این چسبندگی رابطه را نخواهد داشت و اگر می‌بینیم برخی بیان می‌کنند که در اثر استفاده از شبکه‌های اجتماعی و موبایلی دچار جدایی شده‌اند، باید ریشه این طلاق را در نبود روابط مستحکم زناشویی جستجو کرد.

عضو هیات علمی دانشگاه تربیت مدرس با اشاره به اینکه شبکه های ارتباطی عامل اصلی بروز جدایی نیستند، تاکید کرد: البته در مواجهه با یک رابطه گسسته خانوادگی، این شبکه‌ها می‌توانند موجب باز شدن دمل چرکین رابطه شوند. چیزی که باید به آن بیندیشیم برطرف کردن و درمان ریشه‌های مشکلات خانوادگی است. باید به زوجین آموزش‌های کافی بدهیم. در مواردی دیده می‌شود زوجین با لجبازی نسبت به رفتار بد زوج، مقابله‌به‌مثل می‌کنند که این خطرناک‌ترین واکنش در یک رابطه زناشویی است. باید عاقبت‌اندیشی در خانواده‌ها تقویت شود زیرا گاهی گرفتار شدن در هوا و هوس‌ها انسان را از عاقبت‌اندیشی باز می‌دارد و فرد دست به رفتارهایی می‌زند که جبران آن به سختی ممکن است و خانواده را با مشکل مواجه می‌کند.

آموزش استفاده از فضای مجازی باید جدی گرفته شود

وی اضافه کرد: با توجه به فقر فرهنگی و اطلاعاتی زوجین از فضای مجازی و شبکه‌های موبایلی، باید آموزش در این زمینه را جدی بگیریم و استفاده صحیح از آن را در دستور کار قرار دهیم. در حال حاضر ما این تکنولوژی‌ها را در دسترس افراد قرار می‌دهیم بدون اینکه شیوه درست استفاده از آن را بیاموزیم و خانواده‌ها را مطلع کنیم که در صورت استفاده غلط از این وسایل ارتباطی چه دشواری‌ها و مشکلاتی را به همراه خواهد آورد.

/انتهای متن/

مطالب مرتبط مطالب مرتبط با این نویسنده