سیاست های اجرایی در طرح بیمه زنان خانه دار

سال ۹۵ سال ثمردهی فعالیت ها و اقدام های صورت گرفته از آغاز دولت تدبیر و امید در حوزه زنان و خانواده خواهد بود.

0

به گزارش به دخت به نقل از سایت تخصصی صنعت بیمه به نقل ازمعاون رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده گفت: با تصویب آیین نامه اجرایی ماده ۲۷ قانون برنامه پنجم توسعه، صندوق بیمه فراگیراجتماعی شکل می گیردواین مهم اجرای طرح بیمه زنان خانه دار را که دولت های مختلف سال ها به دنبال آن بودند، در پی خواهد داشت.

به گزارش ایرنا شهیندخت مولاوردی، در حاشیه نخستین همایش ملی علمی پژوهشی ‘تغییرات خانواده و چالش های آن در ایران’ که روز سه شنبه در شیراز آغاز شد، در جمع خبرنگاران افزود: این اقدامات در قالب صندوق بیمه فراگیر اجتماعی صورت می گیرد و این صندوق جایگزین صندوق بیمه عشایری و روستاییان کشور می شود.

وی اظهار کرد: بررسی این آیین نامه در کمیسیون اجتماعی دولت در حال نهایی شدن است که بر اساس این آیین نامه، بیمه های چند لایه و نظام جامع رفاه تامین اجتماعی و نظام بیمه اجتماعی فراگیر شکل می گیرد.

معاون رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده گفت: سال ۹۵ سال ثمردهی فعالیت ها و اقدام های صورت گرفته از آغاز دولت تدبیر و امید در حوزه زنان و خانواده خواهد بود.

وی گفت: در جلسه اخیر دولت، گزارشی از مسائل زنان ایران ارائه و مقرر شد که این پیشنهادها در یک ماه آینده در کمیسیون اجتماعی دولت مورد بررسی قرار گیرد تا به بسته جامع توان افزایی زنان تبدیل شود.

مولاوردی ادامه داد: اگر تصویب این بسته با همکاری وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور همراه شود، می توان امید داشت که این اقدام منشا تحولاتی در حوزه زنان و خانواده باشد.

معاون رئیس جمهوری اظهار کرد: تغییرات حوزه خانواده اجتناب ناپذیر است و در این میان باید به دنبال تقویت نقاط قوت در کشور بود و برای آن که نقاط ضعف به بحران تبدیل نشود، چاره اندیشی کرد.

وی افزود: با توجه به اهمیت نهاد خانواده، این موضوع پس از انقلاب اسلامی همواره مورد توجه دولت ها و نظام بوده است و هیچ دولتی نبوده است که برای این موضوع اهمیت قائل نباشد.

مولاوردی گفت: حوزه خانواده در کشور متولیان متعددی دارد که ناهماهنگی آنها یک نقطه ضعف و خلا محسوب می شود و موجب می شود که هم افزایی و اثربخشی مورد انتظار را شاهد نباشیم.

وی بیان کرد: با این وجود، کارگروهی در دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی با هدف چاره اندیشی برای کاهش طلاق در جامعه تشکیل شده است و شورای فرهنگ عمومی کشور نیز جلسه های یک سال گذشته خود را به موضوع خانواده اختصاص داده است.

معاون رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده گفت: در این حوزه، متولیان مختلفی مانند شهرداری تهران، قوه قضاییه و … فعالیت داشته اند که از طریق ستاد ملی زن و خانواده تلاش می کنیم این برنامه ها و فعالیت ها را هماهنگ کنیم.

مولاوردی گفت: به دنبال تدوین ساز و کار فعالیت های هماهنگ در حوزه خانواده هستیم و این موضوع به تصویب رئیس جمهوری خواهد رسید.

نخستین همایش ملی علمی پژوهشی ‘تغییرات خانواده و چالش های آن در ایران’ به همت پژوهشگاه علوم اجتماعی دانشگاه شیراز در تالار حکمت پردیس ارم این دانشگاه برگزار شده است.

چالش ها و آسیب های خانواده در روند تغییرات، جمعیت و تغییرات خانواده، رسانه ها و تغییر روابط خانوادگی، زنان، ارزش ها و تغییرات بین نسلی در خانواده، ازدواج، همسرگزینی و طلاق در روند تغییرات از موضوع های مقاله هایی است که در این همایش دو روزه ارائه می شود.
این همایش ملی عصر چهارشنبه (فردا) با صدور بیانیه پایانی خاتمه می یابد.
/انتهای متن/

مطالب مرتبط مطالب مرتبط با این نویسنده