دوشنبه ۸ خرداد ۱۳۹۶

سهم اندک زنان در مدیریت و امید آنان به دولت

به گزارش به دخت به نقل از ایرنا، کارشناس مسایل […]

به گزارش به دخت به نقل از ایرنا، کارشناس مسایل اجتماعی از سهم اندک زنان در سطوح مختلف از جمله سطوح مدیریتی به رغم قابلیت های زیاد آنان، اظهار گله مندی کرد.
شهره ماهی صفت در عین حال اظهارداشت که بانوان، امید زیادی به افزایش سهم مدیریتی در دولت تدبیر و امید به ویژه دوران پساتحریم دارند.
ماهی صفت، افزود: طبق آمار سال ١٣٩٢، حضور زنان در عرصه های مدیریتی حدود ۲،۵ درصد بوده است و هرچه به سمت عرصه‎ ‎سهم مدیریتی می‎رویم از این آمار کاسته می شود، به همین منظور تحقق افزایش سهم مدیریتی زنان نیاز به بازنگری دارد.
وی تصریح کرد: به طور یقین زنان با بازشناسی توانمندی های خود و رسیدن به خودباوری گام اولیه توسعه و افزایش این سهم را در برنامه ششم توسعه هموار می کنند.
ماهی صفت افزود: رییس جمهوری قول داده بود که دولت تدبیر و امید در همه عرصه ها تبعیض میان زنان و مردان را از بین ببرد و عدالت بین مردم به صورت یکپارچه برقرار می شود، حال، بانوان امید دارند که این موضوع محقق شود تا آنان نیز توانمندی های خودشان را بیشتر به نمایش بگذارند.
این کارشناس مسایل اجتماعی به نمونه هایی از سهم اندک زنان در امور مختلف مدیریتی اشاره کرد و گفت: براساس آمارها سهم زنان از مدیریت رسانه های کشور کمتر از پنج درصد است؛ همچنین آمارهای رسمی وزارت صنعت نشان می دهد که سهم مشارکت اقتصادی زنان با احتساب زنان کارگر و کارمند بین ١٧ تا ٢٠ درصد است، این در شرایطی است که سهم زنان از عرصه های مدیریتی در اقتصاد کشور تنها هفت درصد است که در این آمار مدیران بانکی نیز در نظر گرفته شده اند.
ماهی صفت گفت: برای رسیدن به مشارکت مطلوب و متوازن در توسعه اقتصادی باید در سال ١۴٠۴ حدود ٣٠ درصد از مدیریت اقتصادی کشور به زنان سپرده شود.

** تلاش برای افزایش مشارکت زنان در عرصه سیاست و اقتصاد
ماهی صفت افزود: دولت یازدهم تلاش زیادی برای مشارکت زنان در عرصه سیاست و اقتصاد دارد.
وی ادامه داد: این مهم اگرچه با ناتدبیری های گذشته تا حدود زیادی با چالش هایی، مواجه شد؛ اما خوشبختانه دولت حاضر با تایید حضور زنان و همچنین تاسی از فرمایش رهبر فرزانه انقلاب گام های ارزشمندی هرچند کم، اما برداشته است و زنان کارآفرین در حوزه های اجتماعی و اقتصادی به صورت دقیق و هوشمندانه در حال کسب تجربه هستند.
این کارشناس مسایل اجتماعی گفت: به همین منظور تقاضای افزایش سهم مشارکت و سهم خواهی حضور در عرصه های مدیریتی خواسته معقول و منطقی بانوان است.
وی اضافه کرد: مطالب کتاب دینی و سخنان رهبران ما حاکی از توانمندی های بی نظیر زنان است که شاید با بد توصیف شدن در قالب منحوط فمینیست، متاسفانه این توانایی ها به انزوا کشیده شده است و در واقع به اسم زنان آنچه برسر زنان آمده است جز تحقیر، توسط بخشی نابلد از تعریف در خصوص حضور و مشارکت زنان نبوده است لذا با تکیه بر تعریف ارزش های زنان جامعه باید اعتماد و کرامت به زنان در وسعت بیشتری بازگردد.
ماهی صفت افزود: بنابراین مشارکت زنان را با تکیه بر ارزشمندی ها و توانایی آنان آنطور که شایسته است باید درنظر بگیریم و یکی از مهمترین دستاوردهای پساتحریم این مهم، می تواند باشد.

/انتهای متن/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

کلیه حقوق متعلق به مجتمع رسانه ای اطلس می باشد