سقط جنین ها در بشاگرد هرمزگان ناشی از هپاتیت نبوده است

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان گفت: براساس نتایج آزمایش ها و نمونه برداری های انجام شده، هیچ کدام از سقط جنین ها در بشاگرد ناشی از بیماری هپاتیت نبوده است.

0

به گزارش به دخت به نقل از ایرنا، یحیی میرزاده اظهار داشت: نتایج آزمایش ها حاکی از آن است که هیچ کدام از مادرانی که در چند وقت اخیر در منطقه گوهران و ملکن بشاگرد سقط جنین داشته اند، به بیماری هپاتیت مبتلا نبوده اند.


وی افزود: بر روی این بیماران علاوه بر آزمایش هپاتیت A، ازمایش هپاتیت E نیز که در برخی موارد منجر به سقط جنین می شود، انجام شد، اما نتایج آزمایش حاکی از عدم ابتلا این مادران به این بیماری است.
میرزاده خاطرنشان کرد: در اطلاع رسانی های قبلی نیز اعلام کردیم که طغیان بیماری هپاتیت A در بشاگرد ناشی از مصرف آبهای سطحی بوده است.
وی افزود: به دنبال بروز این بیماری مجموعه؛ بهداشت و درمان دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان بلافاصله وارد عمل شد و با تشکیل تیم های عملیایی و بیماریابی فعال و با مراجعه به درب تمامی خانه های روستای ملکن و شهر گوهران بشاگرد ( دو نقطه درگیر با این بیماری) ۵۲ مورد از بیماران دارای سابقه علائیم بیماری هپاتیت A شناسایی و تحت درمان قرار گرفتند.
وی در خصوص دلایل طغیان این بیماری در این مناطق گفت: هر دو منطقه گوهران و ملکن دارای آب شرب لوله کشی هستند که مرتب سلامت و بهداشت آن از سوی کارشناسان مورد بررسی قرار می گیرد اما با توجه به مساله کمبود آب و برخی باورهای سنتی در این مناطق در خصوص میزان کلر در آب لوله کشی ، برخی از ساکنان این مناطق از آب های چشمه ای استفاده می کنند که هیچگونه نظارتی بر آنها وجود ندارد و همین امر دلیل طغیان این بیماری بوده است.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان با اشاره به مجهز بودن مدرسه روستا به سرویس های بهداشتی و شیر آب گفت : متاسفانه دانش آموزان مشکوک به بیماری هپاتیت A سابقه استفاده از آب سطحی جهت شرب داشتند .
دهیار روستای ملکن ۲۰خردادماه امسال در گفت وگو با یکی از خبرگزاری ها اعلام کرده بود: از اواخر اردیبهشت ماه تعدادی از اهالی روستای ملکن که دچار نوعی بیماری تب و تهوع بود به بیمارستان سردشت و حضرت ابوالفضل (ع) میناب اعزام شدند که مشخص شد این افراد همگی دچار بیماری هپاتیت نوع A شده اند.
عباس امینی عنوان کرده بود: متاسفانه در عرض ۱۰ روز ۶ نفر از زنان باردار روستا سقط جنین کردند که برخی در بیمارستان سردشت و میناب و بندرعباس و دو تن نیز در روستا انجام شد و هم اکنون نیز روز به روز به تعداد مبتلایان به این بیماری در روستای ملکن اضافه می شود.
دهیار روستای ملکن بیان داشت: سقط جنین مادران باردار که طی ۱۰ سال ممکن بود ۶ مورد در روستا داشته باشیم اکنون در عرض ۱۰ روز این اتفاق افتاده است و این یک مورد غیر عادی است. البته شبکه بهداشت و درمان این موارد را عادی می داند و هیچ اقدامی در جهت کنترل این بیماری انجام نداده است.
امینی ادامه داد: دلیل بروز و پیدایش این بیماری به مصرف آب های آلوده بر می گردد. با توجه به کمبود شدید آب آشامیدنی روستای ملکن که طی ۲ روز فقط یک ساعت آب دارد و آب مهار شده برای این روستا از آب های سطحی و جاری رودخانه کنار روستا در بالا دست است، احتمال بالای آلودگی آب کل روستا وجود دارد.
وی تصریح کرد: لازم است اداره آب و فاضلاب روستایی شهرستان بشاگرد آبرسانی سیار برای روستای ملکن انجام دهد زیرا بی آبی دلیلی بر پیشروی خاموش بیماری هپاتیت است.
رئیس اداره آب و فاضلاب روستایی شهرستان بشاگرد نیز در این خصوص اعلام کرد: آب آشامیدنی روستای ملکن هیچ مشکل بهداشتی ندارد و تمام تاسیسات آب روستا سالم هستند و حتی نمونه گیری های انجام شده بهداشتی بودن آب روستای مذکور را تایید کرده اند ولی متاسفانه اهالی روستا از آب جاری استفاده کرده که دچار بیماری هپاتیت شده اند.
علی رحمت زاده تاکید کرد: در کل بشاگرد مشکل آب آشامیدنی داریم و فقط در تعدادی از روستاها آب رسانی سیار انجام می شود.
رئیس شبکه بهداشت و درمان بشاگرد نیز بیان داشت: مبتلایان به بیماری هپاتیت در چندین سال در فصل تابستان در بشاگرد داشته ایم که خوشبختانه این بیماری به طور خود به خود قابل درمان بوده و عوارض چندانی نیز ندارد که در صورت اسهال شدید با سرم درمانی قابل درمان است .
عباس علیمراد سقط جنین زنان باردار را بی ربط به بیماری هپاتیت نوع A دانست و گفت: ۱۱ نفر آمار مبتلا داشته ایم که بیش تر دانش آموزان و افراد کم سن بوده اند. در این میان دو مورد ابتلا به این بیماری نیز در شهرستان گوهران داشته ایم که با مداخله درمانی در گوهران بیماری هپاتیت کنترل شده است.
شهرستان بشاگرد در ۲۷۰ کیلومتری شرق بندرعباس مرکز استان هرمزگان واقع شده و از جمله مناطق محروم در این استان محسوب می شود.
نزدیک به دو دهه خشکسالی و کم آبی در هرمزگان موجب شد که ۳۶۵ حلقه چاه آب آشامیدنی ، ۱۸دهنه چشمه و قنات ، ۱۰۰ حلقه چاه و کاهش آب ۱۳۵حلقه چاه بین ۳۰ تا ۷۰درصد خشک شود و ۴۰۰ روستای هرمزگان به کلی از آب شرب به صورت آبرسانی سیار استفاده کنند.
حداقل نیاز آبی استان هرمزگان چهار هزار و ۱۰۰ لیتر و میزان تولید فعلی سه هزار و ۲۰۰ لیتر بر ثانیه است که ۹۰۰ لیتر بر ثانیه کمبود آب داریم.

/انتهای متن/

مطالب مرتبط مطالب مرتبط با این نویسنده