جمعه ۵ خرداد ۱۳۹۶

سزارین علت ۸۰ درصد از مرگ در زایمان‌ها

معاون بهداشت استان زنجان با اشاره به تولد های منجر به مرگ در استان گفت: ۸۰ درصد از مرگ نوزادان و مادران در زایمان های سزارین اتفاق افتاده است.

به گزارش به دخت به نقل از مهر، محمدرضا صائینی در مراسم گرامیداشت روز جهانی ماما در دانشکده علوم پزشکی استان زنجان با اشاره به ۹۹ درصد از مرگ و میر مادران در هنگام زایمان در کشورهای درحال توسعه اتفاق می افتد افزود: این آمار نیز یکی از شاخص های توسعه محسوب می شود و یکی از مهم ترین شاخص ها در توسعه هر کشور سلامت مادران است.

وی تصریح کرد: نظام مراقبت مادر و کودک هر دو عجین هستند و برخی مواقع در نظام سلامت ما به این موضوع توجه نمی شود.

صائینی یاد آور شد: خانواده ها باید آگاهانه اقدام به فرزند آوری کنند و قبل از بارداری مشاورات و آمادگی های لازم کسب شود و در این زمینه از آموزش های ارائه شده استفاده شود کنترل های مربوط به این دوران انجام شود.

معاون بهداشت استان زنجان با اشاره به اینکه ۴۰ درصد از مرگ و میر ها در زایمان در روستاها اتفاق می افتد خاطر نشان کرد: این درحالی است که ۶۰ درصد از مرگ ها مربوط به شهرها است که این موضوع نشان می دهد مراقبت های بارداری قبل، حین و بعد از زایمان در روستا ها نسبت به شهرها بیشتر است.

وی با تاکید بر مراقبت های بعد از زایمان تاکید کرد: مراقبت های بعد از زایمان اهمیت بالایی دارد چراکه ۸۰ درصد از مرگ و میر مادران در این دوران اتفاق می افتد و مراقبت های پس از بارداری تا ۴۲ روز بسیار اهمیت دارد.

صائینی  اظهار داشت: همکاران ماما برای مراقبت از مادران زحمات بسیاری را متحمل می شوند و گاهی مجبور هستند به نقاط دور افتاده برای کنترل مادران بروند و او را به بیمارستان منتقل کنند و تلاش بسیاری می کنند تا مرگ و میر های زایمان به صفر میل کند.

/انتهای متن/

وی در پایان گفت: به لطف خدا و زحمات همکاران ماما سال گذشته ۲۴ هزار تولد در استان زنجان اتفاق افتاد که لازم است از زحمات آنها در این روز قدر دانی شود.

/انتهای متن/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

کلیه حقوق متعلق به مجتمع رسانه ای اطلس می باشد