زنان عربستان برای نخستین بار پای صندوق های رای رفتند

رای گیری در انتخابات شوراهای شهرداری های عربستان امروز (شنبه) در این کشورعربی حاشیه خلیج فارس در حالی آغاز شد که زنان این کشور برای نخستین بار توانسته اند هم نامزد انتخابات شوند و هم پای صندوق های رای بروند.

0

به گزارش به دخت به نقل از ایرنا به نقل از خبرگزاری فرانسه از ریاض، با توجه به این نکته که در این کشور، اخذ رای از زنان و مردان به طور جداگانه صورت می گیرد، رای دهندگان مرد از ساعت هشت صبح به وقت محلی وارد مراکز رای گیری شدند.
عربستان تنها کشور جهان به شمار می رود که تاکنون فقط مردان در آن حق رای دادن و انتخاب شدن داشته اند. بیش از ۹۰۰ زن نامزد کسب کرسی های شوراهای شهرداری ها شده اند که تنها شورای همگانی این کشور به شمار می رود که به صورت انتخابی تشکیل می شود.
این در حالی است که حدود ۶ هزار مرد برای به دست آوردن کرسی های ۲۸۴ شورای شهرداری نامزد شده اند که قدرت و اختیارات آن محدود به امور محلی از جمله وضعیت خیابان ها، بوستان های همگانی و جمع آوری و دفع زباله است.
به علت محدودیت های اجتماعی انتظار می رود کمتر از یک نفر از هر ۱۰ رای دهنده، زن باشد و در نتیجه شمار اندکی از نامزدهای زن در این انتخابات پیروز شوند.
هر چند که با توجه به این موضوع که یک سوم اعضای این شورا توسط وزارت امور شهری منصوب می شود، امیدواری به عضویت شمار بیشتری از زنان در این شوراها به صورت انتصابی وجود دارد.
بر اساس اطلاعات انتشار یافته توسط کمیسیون انتخابات، حدود یک میلیون و ۵۰۰ هزار نفر از شهروندان ۱۸سال به بالای این کشور از مجموع ۲۱ میلیون جمعیت بومی این کشور برای شرکت در این انتخابات ثبت نام کرده اند که شامل ۱۱۹ هزار زن می شود.
نخستین انتخابات شوراهای شهرداری های عربستان در سال ۲۰۰۵ بدون شرکت زنان برگزار شد و عربستان سعودی طی سالهای ۱۹۶۵ تا ۲۰۰۵ یعنی حدود چهل سال نیز هیچ انتخاباتی برگزار نکرد.
اجازه حضور زنان در پای صندوق های رای را ملک عبدالله پادشاه سابق این کشور در حکمی در سالهای آخر عمرش صادر کرد. او پیش از مرگش ۳۰ زن را به عضویت شورای عالی مشورتی کشورش برگزید. با وجود این، عربستان همچنان تنها کشوری است که به زنان حق رانندگی نمی دهد.

/انتهای متن/

مطالب مرتبط مطالب مرتبط با این نویسنده