شنبه ۶ خرداد ۱۳۹۶

زنان تهرانی نماینده مجلس ششم

گفتیم که در دوره ششم مجلس با وجود تلاش بانوان برای افزایش حضور بانوان در خانه ملت، تعداد بانوانی که وارد مجلس شوند، از عدد ۱۴ در «مجلس پنجم» به ۱۳ نماینده زن کاهش یافت. این بار نگاهی داریم به زندگی نامه سه تن از نمایندگان تهرانی فاطمه حقیقت‌جو ، فاطمه راکعی و وحیده علائی طالقانی از تهران.

 زهرا نذیری/

در دوره ششم از تعداد ۲۹۷ نماینده مجلس، این ۱۳ تن از میان زنان به مجلس راه یافتند:  

شهربانو امانی از ارومیه، سیده فاطمه خاتمی از مشهد ، طاهره رضازاده از شیراز، حمیده عدالت از دشتستان، اکرم مصوری منش از اصفهان، اعظم ناصری‌پور از اسلام آباد غرب و مهرانگیز مروتی از خلخال و سهیلا جلودار‌زاده ، فاطمه حقیقت‌جو ، فاطمه راکعی ، وحیده علائی طالقانی، جمیله کدیور و الهه کولایی از تهران.

به زندگی برخی از نمایندگان مجلس که از جمله خانم ها شهربانو امانی ، سهیلا جلودار‌زاده، فاطمه خاتمی، طاهره رضازاده، حمیده عدالت ، اکرم مصوری منش ، اعظم ناصری‌پور و مهرانگیز مروتی متولد قبلا پرداختیم. در ادامه به زندگی نامه فاطمه حقیقت‌جو متولد ۱۳۴۷، فاطمه راکعی متولد ۱۳۳۳، وحیده علائی طالقانی متولد ۱۳۲۲ می پردازیم.

 

فاطمه حقیقت‌جو

فاطمه حقیقت‌جو دارای مدرک دکترای مشاوره از دانشکده ادبیات وعلوم انسانی د انشگاه تهران می باشد. او فعالیت های شغلی را با خدمت در پست های امور تربیتی مشاوره آموزش وپرورش آغاز کرد .سپس به تدریج سمت ها و مشاغل زیر را احراز نمود:

پژوهشگر و مدرس دانشگاه های تهران و مراکز آموزش عالی فرهنگیان مدیر مرکز مشاوره دانشگاه علم وصنعت ، پژوهشگر موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(ره)، پژوهشگر جهاد دانشگاهی و موسسه روان شناسی و نایب رئیس انجمن مشاوره ایران.

حقیقت جو فعالیت های سیاسی را در دوران دانشجویی با عضویت در انجمن اسلامی دانشگاه تربیت معلم آغاز کرد و سپس به عضویت اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان (دفتر تحکیم وحدت) درآمد و دو دوره عضو شورای مرکزی آن بود. او در سال ۱۳۷۷ بعد از تاسیس حزب مشارکت ایران اسلامی به عضویت دفتر سیاسی این حزب انتخاب شد.

دکترحقیقت‌جو در سال ۱۳۷۸ به عنوان کاندیدای جبهه مشارکت در انتخابات دوره ششم شرکت کرد و موفق شد با کسب آرا از حوزه انتخابیه تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر به عنوان نماینده مجلس شورای اسلامی انتخاب شد. وی پس از ورود به مجلس به به عضویت کمیسیون آموزش وتحقیقات در آمد و چندی نیز نایب رئیس کمیسیون تدوین آیین نامه داخلی مجلس بود. وی در دوره نمایندگی با محمد تهوری خبرنگار روزنامه ایران ازدواج کرد.

ازجمله طرح ها ولوایحی که فاطمه حقیقت جو در تصویب آنها در مجلس نقش داشته عبارتند از:

اصلاح قانون اعزام دختران دانشجو به خارج از کشور و حذف شرط تاهل، معافیت زنان از پرداخت نیم عشر مالیات بر مهریه، موظف شدن بانک ها به پرداخت تسهیلات به همسران جانبازان و آزادگان متوفی یا به قیم قانونی فرزندان آن ها، اصلاح ماده ۹ قانون نظام هماهنگ پرداخت کارکنان دولت و بهره مندی مستخدمان زن شاغل و بازنشسته سرپرست خانوار از کمک هزینه عائله مندی و اولاد، اصلاح ماده ۱۰۴۱قانون مدنی و افزایش سن ازدواج دختران به حداقل ۱۳ سال و پسران حداقل ۱۵ سال، قانون الحاق یک تبصره به ماده ۱۱۳۰قانون مدنی وتعیین موارد عسر وحرج زنان جهت صدور حکم طلاق، اصلاح ماده ۱۱۰۷و ۱۱۱۰و۱۱۳۳ قانون مدنی در خصوص افزایش نفقه زنان و امکان ارائه دادخواست طلاق توسط زنان وامکان ارائه دادخواست طلاق توسط زنان به محاکم صالحه با رعایت شرایط مربوطه، اصلاح ماده ۱۱۶۹ قانون مدنی وتعیین سن حضانت فرزند اعم از دختر یا پسر برای مادر تا ۷ سالگی، لایحه سقط درمانی ، طرح قابل مطالبه بودن اجرت المثل زوجه پس از فوت مرد، طرح توانمندی سازی زنان سرپرست خانوار، طرح تشکیل شورای عالی خانواده، طرح حذف ماده ۸۳ و اصلاح ماده ۸۱ قانون تامین اجتماعی مبنی برحذف ممنوعیت پرداخت مستمری مادران بیمه شده به فرزندان پرداخت حق پرستاری به همسران جانبازان ۵۰ درصد و بالاتر واعصاب وروان و طرح اصلاح مواد ۹۴۶ و۹۴۹ قانون مدنی راجع به امکانات ارث بردن زن از تمام اموال منقول وغیر منقول.

وی عضو جنبش دانشجویی مجلس و پیگیر اتفاقاتی بود که در تیر ۱۳۷۸برای دانشجویان پیش آمد. او پس از حوادث کوی دانشگاه تهران و خوابگاه علامه طباطبایی طرشت ،به ملاقات دانشجویان رفت و در ۱۸ آبان ۱۳۸۲ ،طی نطقی در مجلس نسبت به رفتارهایی که با دانشجویان شد، به شدت اعتراض کرد. او همچنین در سال ۱۳۸۰ در دادگاهی به ریاست سعید مرتضوی، به علت سخنرانی تند علیه شورای نگهبان در قزوین و ایراد نطق علیه سپاه در مجلس، به بیست ماه زندان محکوم شد، این حکم پس از تجدید نظر ،به ۱۷ ماه کاهش یافت.

حقیقت جو از جمله نمایندگانی بود که اواخر مجلس ششم در اعتراض به عملکرد شورای نگهبان در رد صلاحیت های گسترده نامزدهای نمایندگی مجلس هفتم، در تحصن ۲۶ روزه شرکت کرد و به همراه ۱۲۵ نماینده دیگر در بهمن ماه ۱۳۸۲، ازسمت نمایندگی استعفا داد. او نخستین نماینده مجلس ششم بود که استعفایش در تاریخ ۴ اسفند ۱۳۸۲ پذیرفته شد.

حقیقت جو در سال ۱۳۸۴ و پس از انتخابات دوره نهم ریاست جمهوری به آمریکا رفت و در مرکز مطالعات بین الملل دانشگاه ام آی تی مشغول به کار شد. وی سپس به دانشگاه هاروارد انتقال یافت و در سال ۱۳۹۳ به عنوان پژوهشگر در مرکز زنان آن دانشگاه فعالیت می کند.

وی پس از مدتی اقامت در امریکا با کنار گذاشتن حجاب عملا آخرین تعلقات خود را به انقلاب اسلامی از میان برداشت.

در حال حاضر از نظرات و تحلیل های وی در رسانه های مختلف نظیر بی بی سی و صدای آمریکا به عنوان کارشناس و تحلیلگر مسائل داخلی ایران استفاده می شود.

 

فاطمه راکعی

fatemeh_rakei

فاطمه راکعی پس از اخذ دیپلم از دبیرستان بسطامی در سال ۱۳۵۱ به مدرسه عالی ترجمه (دانشگاه علامه طباطبایی) راه یافت و در سال ۱۳۵۵ در رشته مترجمی زبان انگلیسی فارغ التحصیل شد. وی آنگاه به تکمیل تحصیلات خود پرداخت و پس از اخذ دانشنامه فوق لیسانس زبان شناسی از دانشگاه تهران (۱۳۵۷)، در سال ۱۳۷۷ به درجه دکترای زبان شناسی از دانشگاه تربیت مدرس نایل آمد.

راکعی از دوران کودکی به شعر علاقه خاصی داشت و در نوجوانی به تشویق پدر به پرورش این ذوق هنری اهتمام ورزید . وی پس از پیروزی انقلاب اسلامی به شدت تحت تاثیر آرا و افکار امام خمینی قرار گرفت و با شروع جنگ تحمیلی، اشعارش جنبه انقلابی گرفت و در وصف شهیدان و سربازان وطن اشعار نیکویی سرود. پس از چندی به محفل شعر حوزه هنری راه یافت وبا شعرای انقلابی مطرحی چون سید حسن حسینی و قیصر امین پور آشنا شد. اومدت ها مسئولیت واحد هنرمندان زن حوزه هنری را عهده دار بود.

راکعی در سال ۱۳۵۶ به پیشنهاد دکتر صادق کیا، رئیس وقت فرهنگستان زبان ایران، به عنوان پژوهشگر در آن فرهنگستان مشغول به کار شد و در سال ۱۳۶۰ به عضویت هئیت علمی موسسه مطالعات و تحقیقات فرهنگی در آمد. او سپس به تدریج مشاغل و سمت های زیر را احراز کرد:

عضویت در شورای مرکزی انجمن اسلامی وزارت فرهنگ وعلوم و مسئول کمیته فرهنگی این انجمن(۱۳۶۰-۱۳۵۹) ، عضویت در هئیت موسس و دبیری و سخنگویی انجمن اسلامی موسسه مطالعات و تحقیقات فرهنگی، عضویت در شورای مرکزی جمعیت زنان جمهوری اسلامی ایران( ۱۳۷۹-۱۳۶۰)، ریاست امور پژوهش دانشگاه الزهرا(۱۳۶۷-۱۳۶۵)، عضویت در کمیته پژوهشی ادبیات فارسی وزارت فرهنگ وآموزش عالی (۱۳۷۸-۱۳۶۸)، مدیریت گروه زبان انگلیسی دانشگاه الزهرا(س)(۱۳۶۹-۱۳۶۶)، مدیریت گروه زبان وادبیات فارسی دانشگاه الزهرا( س) (۱۳۷۱-۱۳۶۷)، معاونت آموزشی وپژوهشی دانشکده الهیات و ادبیات دانشگاه الزهرا( س)(۱۳۷۴-۱۳۶۹)، معاونت پژوهشی دانشگاه الزهرا(س)(۱۳۷۹-۱۳۷۶)، عضو شورای مرکزی جمعیت زنان وعضو شورای شعر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی(۱۳۸۰-۱۳۷۹)، نماینده وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در شورای سه نفره نظارت دانشگاه الزهرا(س) مدیر عاملی انجمن شاعران ایران و ریاست هئیت مدیره دفتر شعر جوان (از ۱۳۷۹).

از اوایل دهه شصت ،راکعی به فعالیت های مطبوعاتی نیز روی آورد و سایت های”جمعیت زنان مسلمان نواندیش ” و انجمن شاعران ایران” را راه اندازی کرد. وی مسئولیت هایی چون مدیر مسئولی و سردبیری فصل نامه های “کوثر”،”پگاه” و”ندا” را در دهه های ۶۰و۷۰ بر عهده داشته است.

در سال ۱۳۷۷ که جبهه مشارکت ایران اسلامی تاسیس شد ، راکعی ازجمله موسیسن این حزب و از اعضای شورای مرکزی آن بوده است .

دکتر فاطمه راکعی در اسفند ماه ۱۳۷۸به عنوان کاندیدای حزب مشارکت ایران اسلامی در انتخابات دوره ششم قانون گذاری شرکت کرد وبه رغم ابطال آرای برخی صندوق ها وتغییر آرای تعدادی از نمایندگان که وی نیز جزو آنان بود ، موفق شد با کسب آرا از سوی مردم تهران ،ری ، شمیرانات و اسلامشهر به نمایندگی مجلس شورای اسلامی انتخاب شد. اوپس از ورود به مجلس ششم ضمن عضویت در کمیسیون فرهنگی، به سمت نائب رئیس این کمیسیون وریاست کمیته زنان وخانواده برگزیده شد .وی از طراحان تاسیس فراکسیون زنان در مجلس ششم نیز بوده وخود ریاست این فراکسیون انتخاب شد.

ازجمله طرح ها ولوایحی که راکعی در تصویب آنها در مجلس ششم نقش به سزایی داشت ، عبارتند از:

طرح ممنوعیت اعمال هرنوع تبعیض جنسیتی در گزینش دانشجو برای کلیه دانشگاههای دولتی وغیر دولتی در تمام مقاطع تحصیلی ، طرح حل اختلافات خانوادگی ، طرح توانمندی سازی زنان سرپرست خانوار، قانون حمایت از کودکان ونوجوانان ،اصلاح قانون اعزام دختران دانشجو به خارج از کشور وحذف شرط تاهل، معافیت زنان از پرداخت نیم عشر مالیات برمهریه، موظف شدن بانک ها به پرداخت تسهیلات به همسران جانبازان و آزادگان متوفی یا به قیم قانونی فرزندان آن ها، قانون معافیت موسسات انتشاراتی و کتاب فروش ها از پرداخت مالیات، اصلاح ماده ۹ قانون نظام هماهنگ پرداخت کارکنان دولت و بهره مندی مستخدمان زن شاغل وبازنشسته سرپرست خانوار از کمک هزینه عائله مندی و اولاد، اصلاح ماده ۱۰۴۱قانون مدنی وافزایش سن ازدواج دختران به حداقل ۱۳ سال وپسران حداقل ۱۵ سال، قانون الحاق یک تبصره به ماده ۱۱۳۰قانون مدنی و تعیین موارد عسر و حرج زنان جهت صدور حکم طلاق، اصلاح ماده ۱۱۰۷و ۱۱۱۰و۱۱۳۳ قانون مدنی در خصوص افزایش نفقه زنان وامکان ارائه دادخواست طلاق توسط زنان وامکان ارائه دادخواست طلاق توسط زنان به محاکم صالحه با رعایت شرایط مربوطه، اصلاح ماده ۱۱۶۹ قانون مدنی وتعیین سن حضانت فرزند اعم از دختر یا پسر برای مادر تا ۷ سالگی، لایحه سقط درمانی ، طرح قابل مطالبه بودن اجرت المثل زوجه پس از فوت مرد، طرح توانمندی سازی زنان سرپرست خانوار، طرح تشکیل شورای عالی خانواده ، طرح حذف ماده ۸۳ و اصلاح ماده ۸۱ قانون تامین اجتماعی مبنی برحذف ممنوعیت پرداخت مستمری مادران بیمه شده به فرزندان پرداخت حق پرستاری به همسران جانبازان ۵۰ درصد و بالاتر واعصاب وروان فوت مرد، لایحه الحاق ایران به کنوانسیون رفع اشکال تبعیض از زنان با قید تحفظ، طرح اهدای جنین به زوجین نابارور، طرح اجرت المثل بودن زوجه پس از و طرح اصلاح مواد ۹۴۶ و۹۴۹ قانون مدنی راجع به امکانات ارث بردن زن از تمام اموال منقول وغیر منقول.

وی همچنین درفعال سازی کمیته زنان مرکز پژوهش های مجلس و دعوت از فقها ،حقوق دانان ودیگر صاحبنظران و متخصصان برای بازنگری و اصلاح قوانین موجود وتدوین قوانین جدید و روزآمد در حوزه مسائل زنان نقش بسزایی داشت و در ارائه طرح تشکیل شورای خانواده در فراکسیون زنان مجلس ششم سهیم بود.

اوعلی رغم این که از معدود نمایندگان اصلاح طلب مجلس ششم بود که در انتخابات هفتم از سوی شورای نگهبان تایید صلاحیت شد ، اما در اعتراض به رد گسترده سایر نمایندگان اصلاح طلب، از شرکت در انتخابات دور هفتم انصراف داد . وی همچنین از جمله نمایندگانی بود که در اواخر مجلس ششم در اعتراض به عملکرد شورای نگهبان در رد صلاحیت های گسترده نامزدهای نمایندگی مجلس هفتم، در تحصن ۲۶ روزه شرکت کرد وبه همراه ۱۲۵ نماینده دیگر در بهمن ماه ۱۳۸۲ ، از سمت نمایندگی استعفا داد.

پس از پایان مجلس ششم (۷ خرداد۱۳۸۳) به دانشگاه الزهرا(س) بازگشت وضمن حضور فعال در انجمن های علمی ،ادبی و هنری، مشاغل وسمت های ذیل را تاکنون برداشته است:

عضو هئیت امنای بنیاد سینمایی فارابی(۱۳۸۳-۱۳۸۵)، عضو هیئت امنای پژوهشکده فرهنگی،اجتماعی وزارت فرهنگ وآموزش عالی(۱۳۸۴-۱۳۸۳)، عضو انجمن زبان شناسی ایران(۱۳۸۳)،عضو هئیت امنای کتابخانه های عمومی کشور(۱۳۸۶-۱۳۸۳) ،رئیس پژوهشکده شعر و هنر دانشگاه الزهرا(س) (۱۳۹۰-۱۳۸۴)عضو گروه ادبیات فارسی شورای بررسی متون وکتب علوم انسانی پزوهشگاه علوم انسانی ومطالعات فرهنگی(از ۱۳۸۴) ، عضو هئیت امنا ورئیس هئیت مدیره موسسه آموزشی گلهای دانشگاه( ۱۳۸۹-۱۳۸۴)، دبیر کل جمعیت زنان نواندیش مسلمان ایران( از ۱۳۸۶)،عضو انجمن نقد ادبی (از ۱۳۸۷) ، عضو هئیت مدیره انجمن ایرانی اخلاق در علوم فناوری (از ۱۳۸۸) ، عضو شورای مرکزی ائتلاف اسلامی زنان(از ۱۳۸۹) ، عضو شورای عالی خانه هنرمندان ایران( از ۱۳۹۰) ،دبیر انجمن ایرانی اخلاق در علوم فناوری(از ۱۳۹۲)، دبیر شورای عالی خانه هنرمندان ایران از سال ۱۳۹۰ و دبیر این شورا از سال ۱۳۹۲، عضو شورای سیاست گذاری وعضو هئیت داوری کتاب های شعر جشنواره شعر فجر(۱۳۹۲) ، عضو کمیته اصلاح قانون احزاب(۱۳۹۳) ودبیر علمی جشنواره شعر یار ویادگار(بزرگداشت امام خمینی ویادگار ایشان) (۱۳۹۳).

راکعی از جمله هنرمندانی بود که با امضای طوماری در مورخ ۲۲ خرداد۱۳۹۲ ، همراه با سایر اصلاح طلبان واعتدال گرایان، از نامزدی حسن روحانی در انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۹۲ حمایت علنی کرد.

راکعی سروده ها واشعار فراوان دارد . مجموعه های شعر اوتحت عناوین :” سفر سوختن”، “آواز گل سنگ”، “مادرانه ها”، و”ناخنکی به زندگی” به چاپ رسیده است. بعضی از این اشعار در کتاب های درسی آموزش و پرورش وکتاب های درسی و کمک درسی دانشگاهی و همچنین در نشریات ادبی وعمومی برخی کشورهای عربی و منطقه چاپ و منتشر شده است. گزیده اشعار راکعی توسط شاعران تاجیک به خط سریلیک برگردانده و منتشر شده و در حال ترجمه به زبان های اسپانیایی، انگلیسی، ترکی وعربی است.

فاطمه راکعی ازدواج کرده و دارای دو فرزند پسر و دختر است.

 

وحیده علایی طالقانی

1

وحیده علایی طالقانی در تیرماه ۱۳۲۲ در تهران بدنیا آمد. پدرش آیت الله سید محمود طالقانی از روحانیون مبارز و مقاوم و از موسسین نهضت آزادی بوده که به خاطر اعتراض به حکومت ستمشاهی سال های زیادی را در زندان و تبعید سپری کردند .

وحیده پس از اخذ دیپلم در سال ۱۳۴۱ در آموزش وپرورش به تدریس مشغول شد. وی در سال ۱۳۴۲ به دانشکده داروسازی دانشگاه تهران را یافت و در سال ۱۳۴۷ به دریافت دانشنامه دکترای داروسازی نایل آمد. او در همان سال ازدواج کرد وبه اتفاق همسرش در آبادان اقامت گزید.

دکتر طالقانی در طی سالهای ۱۳۴۷ تا ۱۳۵۵ ضمن تدریس در دبیرستان های آبادان و اراک ، در داروخانه های آبادان به عنوان مسئول فنی نیز به فعالیت اشتغال داشت. وی در سال ۱۳۵۵ به آموزش وپرورش استان تهران بازگشت و به سمت کارشناس تغذیه و سرپرست مربیان بهداشت منصوب شد. او در بحبوحه پیروزی انقلاب و همزمان با تاسیس کمیته امدادطالقانی ، در بخش دارویی آن کمیته به فعالیت مشغول شد.

بعد از پیروزی انقلاب ، طالقانی به وزارت بهداری منتقل گردید و در شرکت سهامی دارویی به خدمت مشغول شد. وی در سال ۱۳۵۹ بعد ازشروع جنگ تحمیلی ، به صورت داوطلبانه به هلال احمر مامور شد وبخش دارویی و لوازم پزشکی مربوط به جنگ را در آنجا راه اندازی کرد. او بعد از سه سال فعالیت در هلال احمر ، در سال ۱۳۶۲ به ستاد مجروحین جنگ در وزارت بهداری انتقال یافت و تا پایان جنگ در آنجا به خدمت اشتغال داشت.

وی پس از جنگ ، به مدت دو سال در دانشکده بهداشت دانشگاه تهران به تحصیل پرداخت و موفق به گذراندن دوره تخصصی مدیریت بهداشت عمومی شد. او در این مدت ، مسئول فنی داروخانه ۱۵خرداد نیز بود. وی در سال ۱۳۷۴ با سمت کارشناس بهداشت استان تهران از وزارت بازنشسته شد.

دکتر وحیده علایی در سال ۱۳۷۸ در دوره ششم قانونگذاری با کسب آرا از حوزه انتخابیه تهران، ری ، شمیرانات واسلامشهر به نمایندگی مجلس شورای اسلامی انتخاب شد. وی پس از ورود به مجلس به عضویت کمیسیون بهداشت ودرمان در آمد و نایب رئیس دوم آن کمیسیون شد. اوهمچنین موسس و رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس ششم بود.

ازجمله طرح ها ولوایحی که طالقانی در تصویب آنها در مجلس ششم نقش داشت ، عبارتند از:

قانون معافیت زنان از پرداخت نیم عشر مالیات برمهریه طرح حل اختلافات خانوادگی ، طرح توانمندی سازی زنان سرپرست خانوار، قانون حمایت از کودکان ونوجوانان ،اصلاح قانون اعزام دختران دانشجو به خارج از کشور وحذف شرط تاهل،   موظف شدن بانک ها به پرداخت تسهیلات به همسران جانبازان وآزادگان متوفی یا به قیم قانونی فرزندان آن ها، اصلاح ماده ۹ قانون نظام هماهنگ پرداخت کارکنان دولت و بهره مندی مستخدمان زن شاغل وبازنشسته سرپرست خانوار از کمک هزینه عائله مندی واولاد، اصلاح ماده ۱۰۴۱قانون مدنی وافزایش سن ازدواج دختران به حداقل ۱۳ سال وپسران حداقل ۱۵ سال، قانون الحاق یک تبصره به ماده ۱۱۳۰قانون مدنی وتعیین موارد عسر وحرج زنان جهت صدور حکم طلاق ، طرح قابل مطالبه بودن اجرت المثل زوجه پس از فوت مرد، طرح توانمندی سازی زنان سرپرست خانوار، طرح تشکیل شورای عالی خانواده ، پرداخت حق پرستاری به همسران جانبازان ۵۰ درصد و بالاتر واعصاب وروان فوت مرد، ، طرح اجرت المثل بودن زوجه پس از و طرح اصلاح مواد ۹۴۶ و۹۴۹ قانون مدنی راجع به امکانات ارث بردن زن از تمام اموال منقول وغیر منقول.وی همچنین طراح تحقیق و تفحص از هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران بوده است.

طالقانی در سال ۱۳۸۱ هم از سوی مهدی کروبی رییس مجلس شورای اسلامی به سمت مشاور وی در امر محیط زیست منصوب شد.

برگرفته شده از کتاب: زنان در عرصه قانون گذاری ایران (۱۳۹۵-۱۲۸۵) منوچهر نظری

 /انتهای متن/

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

کلیه حقوق متعلق به مجتمع رسانه ای اطلس می باشد