رفع سوءتغذیه ۸۰۰ هزار کودک ایرانی با تخم‌مرغ

کودکان تا قبل از سن ۶ سالگی باید به تکامل مغزی برسند و یا نوجوانان تا قبل از سن ۱۸ سالگی نیازهای اسکلتی آنها تامین می‌شود بنابراین مصرف تخم مرغ که تمام اسیدآمینه‌ها و کامل‌ترین پروتئین‌ها را برخوردار است بسیار اهمیت دارد.

0

دبیر ستاد کشوری ترویج مصرف تخم مرغ با اشاره به سوء تغذیه ۸۰۰ هزار کودک ایرانی زیر ۶ سال که می‌توان با مصرف تخم مرغ آن را برطرف کرد، گفت: هیچ پروتئینی در گوشت‌های قرمز و سفید هم‌طراز پروتئین تخم‌مرغ نیست.

به گزارش به دخت به نقل تسنیم، سید فرزاد طلاکِش دبیر ستاد کشوری ترویج مصرف تخم مرغ در نشست خبری به مناسبت روز جهانی تخم مرغ با شعار “زندگی سالم با یک تخم مرغ در روز ” اظهار کرد: در دنیا به مدت ۲۰ سال و در ایران به طی ۶ سال اخیر روز جهانی تخم مرغ برگزار می‌شود.

وی ادامه داد: بنابراین با توجه به جمعیت جوان کشورمان و نیز تامین بهترین پروتئین که همانان تخم مرغ است و به نوعی ارزان‌ترین و پاک‌ترین پروتئین به حساب می‌آید ترویج مصرف تخم مرغ از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

طلاکش تصریح کرد: مثلا کودکان تا قبل از سن ۶ سالگی باید به تکامل مغزی برسند و یا نوجوانان تا قبل از سن ۱۸ سالگی نیازهای اسکلتی آنها تامین می‌شود بنابراین مصرف تخم مرغ که تمام اسیدآمینه‌ها و کامل‌ترین پروتئین‌ها را برخوردار است بسیار اهمیت دارد.

دبیر ستاد کشوری ترویج مصرف تخم مرغ ادامه داد: البته در تخم مرغ فقط ماده ویتامین C وجود ندارد ولی تمام پروتئین‌های لازم برای بدن و دقیقا هم‌ردیف بهترین پروتئین‌های گوشت قرمز و سفید وجود دارد. کما اینکه تامین منابع پروتئینی از طریق دام و پرندگان مشکلات محیط زیستی را نیز در بر دارد که درباره تخم مرغ اینگونه نیست.

طلا‌کش با بیان اینکه یکی از شاخص‌های کشورهای توسعه یافته قد افراد آن کشورها است، تصریح کرد: بنابراین در این مقوله نقش رژیم غذایی و تغذیه مناسب علی الخصوص مصرف پروتئین اهمیت دارد. مثلا بر اساس آخرین آمار وزارت بهداشت ۸۰۰ هزار کودک زیر ۶ سال ایرانی دچار سوء تغذیه هستند. یعنی یک چهارم کودکان در این سن در ایران از مشکل سوء تغذیه رنج می‌برند ولی می‌توان با قرار دادن سهمی از مصرف تخم‌مرغ در سبد کالای خانواده‌ها این مشکل را برطرف کرد.

/انتهای متن/

مطالب مرتبط مطالب مرتبط با این نویسنده