رشد موالید در سال ۹۴ کم شد

مدیرکل آمار و اطلاعات جمعیتی و مهاجرت سازمان ثبت احوال کشور گفت : آمارهای سال ۹۴ نشان می دهد ۸۹ درصد ولادت ها مربوط به مادران ۱۹ تا ۳۷ ساله است .

0

به گزارش به دخت به نقل از ایرنا، علی اکبر محزون روز شنبه افزود :میانگین سن مادران ۲۸٫۴ سال است و مادران ۲۹ ساله با ۶٫۴؛ ۲۸ساله با ۶٫۳ و ۲۷ ساله با ۶٫۲ درصد بیشترین سن مادران در ولادت ها را به خود اختصاص داده اند.
وی با اشاره به رشد موالید در کشور گفت: در سال های اخیر بعد از بازنگری در سیاست های جمعیتی برای چند سال رشد موالید به طور خفیف افزایش یافت اما از سال ۹۴ دوباره با کاهش رشد موالید رو به رو بودیم به طوری که در سال ۹۱ رشد موالید ۲٫۹؛ در سال ۹۲، ۳٫۵ ، سال ۹۳، ۴٫۲ و در سال ۹۴ به ۲٫۳ درصد کاهش پیدا کرد.
محزون خاطر نشان کرد: در سال ۸۹ نیز ۹۰٫۶ درصد ولادت ها مربوط به مادران ۱۸ تا ۳۶ ساله بود و این در حالی است که درسال ۹۴، ۸۹ درصد ولادت ها به مادران ۱۹ تا ۳۷ ساله اختصاص یافته بود.

** ۸۸،۵ ولادت ها مربوط به پدران ۲۳ تا ۴۱ ساله بود
به گفته وی در سال گذشته ۸۸٫۵ درصد ولادت ها مربوط به پدران ۲۳ تا ۴۱ ساله گزارش شد؛ این در حالی است که در سال ۸۹، ۸۹٫۲ درصد ولادت ها مربوط به پدران ۲۲ تا ۴۰ ساله بود.

**بیشترین ازدواج برای خانم‌های ۲۰ تا ۲۴ سال و برای آقایان ۲۵ تا ۲۹ سال
وی درباره شمار ازدواج‌ها در سال ۹۴ اظهار کرد: در سال گذشته ۶۸۵ هزار و ۳۵۲ ازدواج ثبت شدکه بیشترین ازدواج برای خانم‌ها در گروه سنی ۲۰ تا ۲۴ ساله و برای آقایان ۲۵ تا ۲۹ ساله گزارش شد.

** ازدواج بالای سن متعارف در کشورمان رو به افزایش است
وی در ادامه سن متعارف برای ازدواج جوانان ایرانی را برای دختران ۱۵ تا ۲۹ سال و برای پسران ۲۰ تا ۳۴ سال عنوان کرد و در عین حال گفت: ازدواج بالای سن متعارف در کشورمان رو به افزایش است ؛ به عبارت دیگر از هر ۱۰ ازدواج برای آقایان یک ازدواج بالای ۳۵ سال رخ داد؛ ضمن اینکه ۱۴ درصد ازدواج‌ها برای خانم ها بالای سن متعارف و بیش از ۳۰ سال است.

** به ازای هر ۲ خانوار یک جوان هرگز ازدواج نکرده در کشور داریم
وی در ادامه به موضوع جمعیت مجردان کشور اشاره کرد و گفت: آمار جوانان هرگز ازدواج نکرده و در سن ازدواج در کشور طبق آخرین سرشماری انجام شده توسط مرکز آمار ایران ۱۱ میلیون و ۲۴۰ هزار تن است؛ یعنی به ازای هر ۲ خانوار یک جوان هرگز ازدواج نکرده در کشور داریم که پنج میلیون و ۵۷۰ هزار پسر و پنج میلیون و ۶۷۰ هزار دختر در سن ازدواج در زمره افراد هرگز ازدواج نکرده قرار گرفته اند.
وی همچنین آمار جوانان هرگز ازدواج نکرده و بالاتر از سن متعارف را یک میلیون و ۳۰۰ هزار تن عنوان کرد و افزود: ۳۲۰ هزار از این افراد مرد و ۹۸۰ هزار تن خانم هستند.
مدیرکل دفتر آمار و اطلاعات جمعیتی و مهاجرت سازمان ثبت احوال کشور اضافه کرد: همچنین ۱۵۲ هزار تن بالای ۵۰ سال و در تجرد قطعی در کشور وجود دارد که ۹۰ هزار تن از این شمار را خانم ها تشکیل می دهند.
براساس آخرین آمار اعلام شده از سوی سازمان ثبت احوال ۸۳میلیون ایرانی در داخل و خارج از کشور زندگی می کنند.

/انتهای متن/

مطالب مرتبط مطالب مرتبط با این نویسنده