رسانه‌ها خلأهای فرهنگی را شناسایی کنند

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی گفت: هم اکنون کشورمان در مواجهه با جنگ نرم است و ضرورت هم افزایی بیشتر رسانه ای خصوصا در بین رسانه های جبهه انقلاب، برای وارد کردن هجمه علیه سیاست های دشمنان انقلاب و میهن عزیزمان محسوس تر شده است.

0

به گزارش به دخت به نقل از کمیته اطلاع رسانی نمایشگاه، سومین نمایشگاه رسانه‌های دیجیتال انقلاب اسلامی، همزمان با بیست و دوم بهمن ماه امسال در بوستان گفتگو آغاز به کار کرد. همین نمایشگاه، باعث شد تا از کارشناسان و متخصصین فعال در این عرصه بخواهیم تا از نحوه کار کردن در فضای رسانه‌ای کشور و تحت عنوان جبهه انقلابی سوال کنیم. « شهروز افخمی » عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی، بیان کرد: هم اکنون کشورمان در مواجهه با جنگ نرم است و ضرورت هم افزایی بیشتر رسانه ای خصوصا در بین رسانه های جبهه انقلاب، برای وارد کردن هجمه علیه سیاست های دشمنان انقلاب و میهن عزیزمان محسوس تر شده است.

افخمی با بیان اینکه بین دشمنان انقلاب اسلامی کشورمان تفرقه وجود دارد اما علیه حق، جبهه ای واحد تشکیل داده اند و به صورت یک هیاهوی تبلیغاتی فعالیت می کنند، گفت: آنها علیه مردم عزیزمان کار و فعالیت های گوناگونی انجام می دهند و ما نیز باید از همان طریق اقداماتی به نفع خودمان انجام دهیم؛ به عبارتی دیگر ما هم در مقابل جبهه دشمن باید جبهه تشکیل دهیم و در راه مقابله باید برای رو کردن دست دشمنان، نشان دادن برنامه هایشان و غیره از هیچ تلاشی دریغ نکنیم زیرا اگر هر کسی بخواهد حرف خودش را بزند یا به آنچه که دشمن می گوید توجه نداشته باشد، به موفقیت دشمن کمک کرده است.

وی با تاکید بر اینکه آشنایی مناسب رسانه های جبهه فرهنگی انقلاب با رسانه های نوین در فضای مجازی می تواند حقانیت عرصه ارزش های انقلاب را در مقابل جبهه معارض ثابت و نشان دهد، تصریح کرد: از این ابزارها باید به نحو احسن و حرفه ای استفاده شود. در قرآن کریم ذکر شده برای ترساندن دشمنان خدا و دشمنان مسلمانان باید همه امکانات فراهم شود و مسئولان، مسئولیت دارند که بستر آن را فراهم کنند لذا بروز آسیب های جنگ نرم بیشتر در فضای مجازی است که تمام سطح زندگی افراد، جامعه، نگرش ها، موعات اجتماعی مانند ازدواج، طلاق ها و غیره را تحت تاثیر قرار داده و به عبارتی دیگر نفوذ کرده است؛ باید برای مقابله با این آسیب ها در همه موارد از رسانه ها کمک گرفته تا بتوانیم در گام اول به مقابله با آنها بپردازیم و در گام دوم حرکت تهاجمی علیه آنها داشته باشیم.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی ضمن اشاره به اینکه برگزاری نمایشگاه های فرهنگی-رسانه ای می توانند موجب رسیدن به راهکار برای مقابله با پروژه نفوذ فرهنگی و غیره شوند، افزود: در گام اول باید مخاطب شناسی شود و آن وقت اقدام ها برای مخاطبین مختلف که ذائقه های گوناگونی دارند انجام شود. در عین حال باید کار کارشناسی و کیفی صورت بگیرد.

افخمی تاکید کرد: وقتی دشمن بخواهد کاری را علیه کشوری انجام دهد، آن کشور را از همه ابعاد تحت فشار و تهاجم قرار می دهد لذا برای مقابله با تهاجم های فرهنگی دشمنان علیه کشورمان ما هم باید فرهنگ ارزشی خود را در جاهای مختلف نشان دهیم تا آنها نیز بر مبنای اینکه ملتی غیور و استوار در ایران وجود دارد تحت فشار قرار بگیرند. در این میان باید برای نسل کودک و جوان کشورمان نیز موضوعات مختلفی در این زمینه را مطرح کنیم تا در ذهن افراد نقش ببند زیرا تکرار ارزش های انقلابی می تواند کمک شایانی در مقابله با نفوذ فرهنگی و جنگ نرم دشمنان کند.

وی با بیان اینکه خلاهای جدی فرهنگی – رسانه ای در رسانه های کشور وجود دارد و برگزاری نمایشگاه هایی نظیر نمایشگاه رسانه‌های دیجیتال انقلاب اسلامی می تواند تا حدودی آنها را پوشش دهد، ادامه داد: این پوشش اگر صد درصد هم نباشد می تواند بخش قابل توجهی را پوشش دهد و هم می تواند از بروز خلاء ها پیشگیری کند؛ در این میان اگر قرارگاهی فرهنگی برای این موضوعات داشته باشیم می توان با آنها مقابله نیز انجام داد، البته به شرطی که این قرارگاه فعال بوده و اقدام کارشناسی رو به جلو داشته باشد.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی رفع دغدغه های فرهنگی مقام معظم رهبری ( مد ظله العالی ) را مهم دانست و اظهار کرد: دراین زمینه رسانه های جبهه انقلاب می توانند نقش موثری را اجرا کند؛ البته همه باید خود را تنها مخاطب رهبر انقلاب بدانند، برنامه ریزی و حرکت کنند. دولت باید اجرای کلان برنامه ها را بر عهده داشته باشد و با ابزارهایی که دارد خللءها را شناسایی کند، اگر خود دولت به تنهایی وارد بخش اجرایی شود به نتیجه نمی رسند لذا بخش خصوصی و دولت هر دو در کنار هم می توانند به نتیجه مطلوبی دست پیدا کنند. مسئولان باید هدفمند کار کنند و رصد مستمری از جهت گیری و موضع گیری مخالفان، شبهات مطرح شده در مورد ارزش ها و هم چنین سایر شرایط داشته باشند.

افخمی ضمن اشاره به اینکه در فضای رسانه ای همیشه گرایش ها و معضلاتی وجود دارد که رسانه های جبهه انقلاب می تواند موجب برطرف شدن آنها شوند، گفت: یکی از ابزارهای خوب برای این کار شبکه های مجازی هستند که بدون هزینه و به راحتی مطالب را به دیگران منتقل کند ولی اگر این خلاء ها با ارائه محتوای مناسب پر نشود، برای دشمنان جای نفوذ و برنامه ریزی گذاشته ایم.

وی خاطرنشان کرد: به نظرم چنین نمایشگاه هایی در جهت اصلاح رفتار و گرایش ها در فضای مجازی خیلی تاثیر گذار هستند اما به شرطی که زمان بیشتری داشته باشند و برای استفاده از محتواهای تولید شده اطلاع رسانی های مختلف صورت بگیرد. شخصا چند بار مواجه شدم با این نمایشگاه ها و مشاهده کردم که کیفیت و کمیت خوبی داشتند و تنوع، اثر گذاری، دقت و توجه خوبی در کار فعالان این عرصه وجود دارد.

/انتهای متن/

مطالب مرتبط مطالب مرتبط با این نویسنده