یکشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۶

راه‌اندازی بیش از هزار واحد اختصاصی زایمان در آینده‌ای نزدیک

معاون درمان وزارت بهداشت از راه‌اندازی هزار و ۱۲۳ واحد اختصاصی زایمان برای ترویج زایمان طبیعی در کشور خبر داد.

به گزارش به دخت به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان؛ محمد آقاجانی معاون درمان وزارت بهداشت در نشست خبری که صبح امروز به مناسبت دومین سالگرد طرح تحول سلامت در ساختمان وزارت بهداشت برگزار شد در خصوص معضلات حوزه درمان پیش از اجرای طرح تحول سلامت گفت: پیش از اجری طرح تحول سلامت حدود ۱۷۸ بیمارستان قدمت بالای ۵۰ سال داشتند و بقیه به دلیل عدم بازسازی وضعیت خوبی نداشتند.

وی افزود: به دلیل تحریم‌ها تجهیزات پزشکی فوق‌العاده قدیمی و بسیاری از آنها از رده خارج بودند.

آقاجانی با بیان اینکه مشکلات عمده‌ای در بخش خدمات هتلینگ وجود داشت، گفت: بسیاری از بیمارستان‌ها از لحاظ مالی ورشکسته بودند و بیش از یک سال بدهی داشتند.

وی ادامه داد: پیش از اجرای طرح تحول سلامت با کمبود جدی پزشکان در مناطق محروم، کمبود جدی تخت icu و آمار بالای سزارین مواجه بودیم.

آقاجانی در خصوص دستاوردهای طرح تحول سلامت گفت: از دستاوردهای این طرح کاهش پرداخت از جیب مردم در بیمارستان‌ها و افزایش کیفیت خدمات، ایجاد عدالت در دسترسی به خدمات و افزایش رضایت‌مندی مردم بوده است.

وی از ایجاد ۱۷ مرکز جدید ناباروری در کشور و تجهیز ۲۴ مرکز ناباروری خبر داد و گفت: ساخت، گسترش و بهسازی ۳۶۶ بلوک زایمان در کشور داشتیم که امیدواریم هزار و ۱۲۳ واحد اختصاصی زایمان را در آینده‌ای نزدیک راه‌اندازی کنیم.

وی در خصوص میزان بهره‌مندی مردم از خدمات بستری با اجرای طرح تحول سلامت گفت: ۵ میلیون بیمار از خدمات بستری در بیمارستان‌های وزارت بهداشت با اجرای طرح سلامت بهره‌مند شدند همچنین قیمت خدمات و لوازم پزشکی ۴۲ درصد کاهش یافت.

آقاجانی تأکید کرد: با اجرای طرح تحول سلامت پرداخت از جیب مردم از ۳۷ درصد به کمتر از ۶ درصد در بیمارستان‌ها رسید همچنین ارجاع مردم برای خرید دارو و لوازم پزشکی به خارج از بیمارستان از حدود ۱۰۰ درصد به ۳ درصد کاهش یافت.

آقاجانی اظهار کرد: ۹۴ میلیون ویزیت در سال ۹۴ صورت گرفت که از این تعداد ۶۶ میلیون با حمایت طرح تحول نظام سلامت تنها ۳ هزار تومان بابت ویزیت پرداخت داشته‌اند.

معاون درمان وزارت بهداشت با تأکید بر توسعه و ترویج زایمان طبیعی در کشور گفت: ۹۲۰ هزار زایمان طبیعی در کشور انجام شد و شاخص سزارین ۶.۵ درصد از عدد مطلق و ۱۱.۶ درصد از عدد پایه کاهش یافت.

آقاجانی افزود: ۵ هزار و ۳۷۵ پزشک متخصص و فوق‌ تخصص در ۳۰۱ شهر و ۳۳۸ بیمارستان اغلب به صورت تمام وقت در مناطق محروم ارائه خدمت می‌کنند همچنین ۸۶۰ متخصص مستقل در ۱۹ رشته همچنین ۴۱۲ بیمارستان و ۲۱۴ شهر روزانه حضور دارند.

وی با بیان اینکه توسعه خدمات اورژانس هوایی از رویکردهای معاونت درمان است گفت: ‌۲۱ پایگاه اورژانس هوایی راه‌اندازی شد که ۳ هزار و ۷۴۷ مصدوم با ۲ هزار و ۶۶۵ پرواز جابجا شدند.

/انتهای متن/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

کلیه حقوق متعلق به مجتمع رسانه ای اطلس می باشد