دانش آموزان شین آباد، حق از کار افتادگی می گیرند

قرار است از هفته آینده برای بچه‌ها کلاس تقویتی زبان، ریاضی و علوم بگذارند که بتوانند عقب افتادگی از درس را جبران کنند.

0

«گرچه این کودکان می‌توانند با تلاش و همراهی خانواده‌ها، رویاهای کودکی خود را تحقق بخشند و امیدوار و موفق به زندگی ادامه دهند اما این چیزی از مسوولیت دولت در قبال این عزیزان کم نمی‌کند.»، این صحبت‌های چند روز گذشته وزیر کار بود، «این کودکان» که علی ربیعی از آنها یاد می‌کند، دختران شین‌آباد هستند که بیش از دو سال است با زخم‌ها و داغ حادثه آتش‌سوزی در کلاس کوچک‌شان در مدرسه انقلاب اسلامی زندگی می‌کنند.

به گزارش به دخت به نقل از اعتماد، حالا برای این جراحات مادام‌العمر سرانجام مستمری مادام‌العمر تصویب شده است. ربیعی گفت « براساس دستور ویژه رییس‌جمهوری، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی حسب وظیفه انسانی و ماموریت سازمانی، حمایت از این فرزندان را در دستور کار قرار می‌دهد و سازمان‌های تابعه موظفند در چارچوب امکانات و اختیارات، تسهیلاتی برای آنان فراهم کنند.» منظور از «سازمان‌های تابعه» صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر مکلف است با توجه به موافقت هیأت امنا نسبت به برقراری مستمری برای دانش‌آموزان به مبلغ ماهانه ۶ میلیون ریال از اول فروردین سال ٩۴ اقدام کند و البته سازمان بیمه سلامت موظف است نسبت به برقراری پوشش بیمه پایه درمان دانش‌آموزان و تمهید شرایط لازم برای پوشش و ارایه خدمات درمان تحت پوشش بیمه اقدام مقتضی انجام دهد. سایت‌ها و خبرگزاری‌ها خبر را پوشش دادند، صدا و سیما از برقراری مستمری گفت، رسانه‌ها پیش از خانواده‌ها از جزییات مستمری باخبرند.

آن سوی خط تلفن صدای فش‌‌فش دستگاه آبپاش می‌آید. یوسف راک پدر یکی از این دختران است، مشغول آبیاری است و باید بلند با او حرف زد تا سوال‌ها لابه‌لای هیاهوی کار روزانه‌اش گم نشوند. «من سر مزرعه بودم و از جایی خبری نداشتم، از مردم یک چیزهایی شنیدم. می‌گفتند تلویزیون گفته قرار است مستمری بچه‌ها را بدهند. به خودمان هنوز هیچ خبری نداده‌اند.» پدر آمنه در پاسخ سوال‌ها حرف زیادی ندارد، تنها کلیت خبر را دهان به دهان شنیده و حالا خودش شروع می‌کند به پرسیدن از جزییات ماجرا و بعد توضیح می‌دهد: «شما در روزنامه هستید، لابد بیشتر از ما خبر دارید.»

پدر سیما، محمد شادکام هم موضوع را از طریق اخبار شنیده: «از تلویزیون شنیدم که قرار است مستمری ۶٠٠ هزار تومان باشد. اما هنوز با خودمان تماسی گرفته نشده، نمی‌دانم به استان ابلاغ شده است یا نه، آخرین بار گفته بودند که فقط مراحل اداری کار باقی مانده است.» او البته از وضعیت همکاری دفتر ریاست‌جمهوری با خانواده‌ها راضی است، می‌گوید که هزینه‌های رفت و آمدهای ثابت‌شان به تهران و بیمارستان حضرت فاطمه زهرا به موقع پرداخت می‌شود و حتی امیدوار است که برای وضعیت معیشت خانواده‌هم فکری شود: «وضعیت کاری خانواده‌ها به هم ریخته چون هر ١۵ روز یک‌بار باید برای درمان بچه‌ها به تهران برویم، یعنی ١٢ دانش‌آموزی که وضعیت‌شان وخیم‌تر است اینطورند. فکر می‌کنم قرار است حق بیکاری هم تعلق بگیرد، نامه‌اش را قبلا دیده بودم.»

از آخرین باری که با شادکام صحبت کرده بودیم وضعیت تحصیلی بچه‌ها هم بهتر شده، شادکام اسفندماه در گفت‌وگو با «اعتماد» گفته بود: «وضعیت درسی سیما هیچ خوب نیست. این بچه‌ها به خاطر خطر عفونت نمی‌توانند به مدرسه و میان شلوغی بچه‌ها بروند به خصوص که اینجا هوا سرد است. چندین بار به آموزش و پرورش پیرانشهر مراجعه کردیم که برای اینها معلم بگیرند اما هیچ خبری نشده. فقط بلدند از بچه‌های ما مخفیانه عکس بگیرند. مثلا اول مهر مینی بوس فرستادند و آنها را به مدرسه بردند و موقع پیاده شدن ازشان عکس گرفتند تا به عنوان مدرک اقدامات آموزش و پرورش بفرستند تهران». حالا گویا وضعیت متفاوت شده است، بچه‌ها البته همچنان از درس و مدرسه عقب هستند اما پدر سیما می‌گوید: « قرار است از هفته آینده برای بچه‌ها کلاس تقویتی زبان، ریاضی و علوم بگذارند که بتوانند عقب افتادگی از درس را جبران کنند.» این‌بار در صدای یوسف شادکام امید بیشتری هست، هرچند او هم مانند پدر آمنه می‌گوید که وضعیت دخترش خوب نیست اما آرزو می‌کند که روند درمان به همین روال پیش برود تا شاید تغییری در وضعیت دخترش حاصل شود.

سقف پرداختی صندوق بیمه اجتماعی روستاییان ۶٠٠ هزار تومان است

یکی از سازمان‌های مسوول در موضوع رسیدگی به وضعیت دانش‌آموزان شین‌آباد، صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر است. عباس اورنگ، معاون بیمه و امور استان‌های این سازمان در خصوص مستمری، در گفت‌وگو با «اعتماد» می‌گوید: «با مصوبه هیات امنای صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر قرار بر این شد که کودکان حادثه‌دیده از تاریخ اول فروردین ماه سال جاری مشمول مستمری مادام‌العمر از کارافتادگی به مبلغ شش میلیون ریال شوند. در حال حاضر هم تنها در انتظار دریافت اطلاعات هویتی از طریق فرمانداری هستیم و به محض نام‌نویسی حقوق دانش‌آموزان از تیرماه پرداخت می‌شود و معوقات هم یکجا در اختیار آنها قرار می‌گیرد.» به گفته اورنگ در تعیین رقم مستمری درصد سوختگی دانش‌آموزان در نظر گرفته نشده و همه ٢۶ نفر دختر حادثه‌دیده به صورت برابر مستمری می‌گیرند. او در پاسخ به اینکه مبلغ ۶٠٠ هزار تومان بر چه اساس برای بچه‌ها در نظر گرفته شده می‌گوید: «این مبلغ در واقع سقف سطح درآمدی صندوق است، یعنی بالاترین سطح را برای آنها در نظر گرفته‌ایم. البته این مبلغ هر سال مشمول افزایش‌های معمول صندوق هم که بر اساس نرخ تورم محاسبه می‌شود، قرار می‌گیرد. » او می‌گوید که این مبلغ به حساب پدران دانش‌آموزان واریز می‌شود و در واقع هزینه تامین معیشت خانواده می‌شود تا زمانی که دختران شین‌آباد به سن قانونی برسند و از آن پس مستمری در اختیار خودشان قرار می‌گیرد، هزینه‌ای که قرار است مانند جراحاتی که برداشتند تا پایان عمر همراه‌شان باشد.

/انتهای متن/

مطالب مرتبط مطالب مرتبط با این نویسنده