حال و روز فوتبال بانوانی که مسئولان توجهی به آن ندارند!

0

به گزارش به دخت به نقل از ایسنا، تیم ملی فوتبال دختران زیر ۱۹ سال ایران در مسابقات قهرمانی آسیا نتایج ضعیفی گرفت که نشان دهنده عدم توجه کافی مسئولان فدراسیون فوتبال به این بخش است.
تیم ملی فوتبال دختران زیر ۱۹ سال ایران در مسابقات قهرمانی آسیا با تیم های کره جنوبی، کره شمالی و تایلند همگروه بود. این برای نخستین بار بود که تیم ملی دختران در این رده سنی به جمع ۸ تیم برتر آسیا می رسید.
مهناز امیر شقاقی سرمربی تیم ملی فوتبال قبل از اعزام به مسابقات قهرمانی آسیا از تلاش تمام تیم برای کسب بهترین نتیجه در مسابقات قهرمانی آسیا صحبت کرد اما در عمل این اتفاق رخ نداد. او اعلام کرده بود تیم ملی می‌خواهد باعث افتخار ایران شود اما این مسابقات برای ایران نتیجه‌ای به جز خوردن ۲۹ گل و زدن یک گل به همراه نداشت.
در نخستین بازی برابر کره جنوبی، تیم ایران تنها یک موقعیت گل داشت و کره جنوبی ۳۱ موقعیت. ۱۳ ضربه از ۲۲ ضربه داخل چارچوب کره جنوبی به گل تبدیل شد و ۸ بار نیز دروازه‌بان ایران مانع گل شدن توپ شد.
تیم ملی فوتبال کره شمالی دومین حریف تیم ملی در این رقابتها در بازی برابر ایران ۳۷ موقعیت گل داشت که ۲۶ ضربه این تیم داخل چارچوب بود. از این تعداد موقعیت ها ۹ گل زده شد و دروازه بان ایران موفق شد ۱۵ ضربه را مهار کند.
در آخرین دیدار، ملی‌پوشان ایران به مصاف تایلند رفتند که در پایان از ۳۸ موقعیت گل تایلند ۹ ضربه وارد دروازه ایران شد.
نکته مثبت این بازی از نظر سرمربی تیم ملی زدن یک گل توسط ملی پوشان ایران اعلام شد. در واقع سارا ظهرابی نیا تنها گل ایران در این رقابتها را وارد دروازه تایلند کرد که دلیل این گل هم تغییر تاکتیک سرمربی تیم ملی عنوان شده است، تغییر تاکتیکی که مشخص نیست چرا از ابتدا صورت نگرفته بود.
از نکات قابل توجه در سه بازی این است که تیم ایران در این رقابت ها تنها یک کرنر زد. در این سه بازی حریفان ایران ۱۰۶ موقعیت گل داشتند، با این حال به نظر می‌رسد که امیرشقاقی از نتایج به دست آمده رضایت دارد.
او بعد از هر سه بازی تیم ملی در قهرمانی آسیا از بازی تیم خود اظهار رضایت کرد و دائم کمبود تجربه را عامل شکست عنوان کرد. با وجود اینکه هیچ کس توقع برد ایران را برابر همگروه های خود نداشت اما پنهان کردن ضعف ها هیچ فایده ای ندارد. برای پیشرفت باید ابتدا نقاط ضعف را مشخص، بعد آن را قبول و برای از بین بردن آن تلاش کرد اما در هر بازی، عملکرد بازیکنان خوب ارزیابی می‌شود و از روزهای خوب فوتبال بانوان در آینده صحبت به میان می‌آید؛ روزهایی که هنوز مشخص نیست که چه زمانی فرا می‌رسد.
نایب رییس بانوان فدراسیون فوتبال نیز درباره نتایج تیم ملی اظهار کرد: تیم ما نیاز به تجربه و زمان دارد و نباید بابت این عملکرد سرخورده شویم. باید برنامه ریزی خوبی صورت بگیرد و بچه‌ها مورد حمایت قرار بگیرند.
صحبت‌های الهه عرب عامری کاملا درست است اما بعد از هر نتیجه ای که بانوان ایران در تمام رشته های ورزشی کسب می‌کنند این سخنان گفته می‌شود. درنهایت هم هیچ اتفاقی رخ نمی‌دهد و این دور باطل ادامه می‌یابد.
رییس فدراسیون فوتبال نیز به اندازه کافی توجه لازم را به بانوان انجام نمی دهد و فقط به حضور در تمرینات این تیم ها آن‌ هم یک هفته قبل از اعزام قناعت می‌کند. در واقع مسائل مربوط به تیم ملی مردان به اندازه ای وقت رییس فدراسیون را به خود اختصاص می دهد که کفاشیان مجالی برای توجه به بانوان ندارد.
زمانی که رییس فدراسیون مجالی برای توجه به بانوان ندارد، نایب رییس بانوان فدراسیون باید این کار را انجام دهد. متاسفانه در هر دوره ای نایب رییس بانوان با افرادی دچار درگیری و بحث هایی می‌شود؛ شرایطی که مختص عرب عامری و فوتبال نیست بلکه مشکل بسیاری از نواب رییس بانوان است. در روزهای گذشته برخی از افراد و مربیان تیم های فوتبال و فوتسال بانوان در اعتراض به عملکرد نایب رییس بانوان نامه ای خطاب به رییس فدراسیون نوشته بودند هرچند که در پایان معلوم نشد نویسنده یا نویسندگان آن چه کسانی بوده و آیا اصلا به دست رئیس فدراسیون رسیده است یا خیر.
این شرایط باعث شده که عرب عامری با مشغله هایی که دارد هم زمان مناسبی برای توجه به فوتبال بانوان نداشته باشد.
در نهایت حال و روز فوتبالی که نه رییس به آن توجه می‌کند و نه نایب رییس این چنین می‌شود. خوردن ۱۳ گل از کره جنوبی، ۹ گل از کره شمالی و ۷ گل از تایلند به همراه یک گل زده!
همان طور که رییس فدراسیون و مسئولان فوتبال در زمان پیروزی تیم های ملی مردان برابر حریفان آسیایی و یا بازی خوب برابر قدرتهای برتر جهان از تیم ملی تعریف و تمجید می‌کنند و نتایج را باعث افتخار آفرینی برای کشور می دانند، در زمانی هم که ۱۳ گل برابر تیم آسیایی دریافت می‌کنند باید بدانند که آبروی کل فوتبال ایران در میان است و باید توجه بیشتری صورت بگیرد. مسئولان به خصوص رئیس فدراسیون فوتبال باید بدانند که تمام وظایف آنها معطوف به تیم ملی مردان و کی روش نمی‌شود.

/انتهای متن/

مطالب مرتبط مطالب مرتبط با این نویسنده