توضیحی در مورد فتوای حجاب دختران در خارج

دفتر آیت الله مکارم شیرازی از مراجع تقلید در مورد فتوای دیروز خود مبنی بر ‘ توضیحی در مورد فتوای حجاب دختران در خارج برای تحصیل’ در برخی رسانه ها و فضای مجازی بازتاب داشت، توضیحاتی را ارائه داد.

0

توضیحی در مورد فتوای حجاب دختران در خارج / از فتوا سوء استفاده نشود
به گزارش به دخت به نقل از روز چهارشنبه ایرنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دفتر این مرجع تقلید، در این توضیحات آمده است: امیدواریم همه عزیزان به وظیفه شرعی خود در این امر عمل کنند و ان شاء الله سوء استفاده ای از فتوای مذکور نشود.
دفتر آیت الله مکارم شیرازی در پاسخ به این سوال که’ اخیرا فتوای حضرتعالی را در مورد دخترانی که در خارج تحصیل و آنها را مجبور به ترک حجاب می کنند، در سایت های مختلف منتشر کرده اند و برخی از این فتوا، سوء استفاده می کنند، پاسخ داد: شک نیست که حجاب بانوان در اسلام، از ضروریات این دین مبین است و حتی غیر مسلمانان نیز می دانند که این مسئله از احکام مسلّم اسلام می باشد و لذا در بسیاری از موارد، خود را ملزم می بینند که با آن کنار بیایند.
در سایت آیت الله مکارم شیرازی به نقل از این مرجع تقلید آمده است: البته هر حکمی می تواند در مقام ضرورت، استثنایی داشته باشد، مثلا: اگر بانویی بیمار شد و پزشک همجنس حضور نداشت، ضرورت اقتضا می کند که به پزشک غیر همجنس مراجعه کند و معاینات او ممکن است بدون ترک حجاب، میسّر نشود؛ در چنین موردی از باب ضرورت و به مقدار ضرورت، اجازه کشف حجاب به آن بانوی مسلمان داده می شود.
و همچنین در مورد تحصیلات لازم که اگر نداشته باشد، با مشکلات مهمی (خودش یا جامعه اسلامی) مواجه می شود، به عنوان ضرورت، اجازه ترک حجاب داده می شود؛ آنهم به مقدار ضرورت یعنی در خصوص آنجا که الزام قطعی بر ترک حجاب است _ یعنی تا محل درس با حجاب می رود و در محوطه درس که الزام به ترک حجاب است، ترک می کند و در بازگشت بلافاصله حجاب را حفظ می کند_
با توجه به آنچه گفتیم، توضیح کافی برای فتوای گذشته داده شد. امیدواریم همه عزیزان به وظیفه شرعی خود در این امر عمل کنند و ان شاء الله سوء استفاده ای از فتوای مذکور نشود.
آیت الله مکارم شیرازی روز گذشته فتوا داده بود: ‘با توجه به اینکه اگر دختران مسلمان و متدین دروس عالی را نخوانند تنها افراد بی بند و بار و لامذهب پست‌های مهم را اشغال می‌کنند، به افراد متدین اجازه داده می‌شود که حجاب را در خصوص مواردی که ضرورت دارد، رعایت نکنند، ولی در غیر موارد، حتما مراعات نمایند.

/انتهای متن/

مطالب مرتبط مطالب مرتبط با این نویسنده