شنبه ۶ خرداد ۱۳۹۶

رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی:

توسعه، بدون زنان ابتر است

رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی گفت: زنان نیمی از جمعیت کشور هستند و حقیقت و واقعیت ایران به شمار می‌آیند. بدون توجه به حقوق زنان به توسعه نمی‌رسیم در واقع توسعه بدون زنان ابتر است.

به گزارش به دخت به نقل از ایسنا، علی صالحی‌امیری در نشست خبری دومین همایش ملی اعتدال که امروز در کتابخانه ملی ایران برگزار شد، افزود: یکی از ابعاد اعتدال، اصلاح نگاه گفتمانی به حوزه زنان است. در سال‌های اخیر با همت معاونت امور زنان و با تدبیر رییس جمهور قدم‌های موثری در حوزه زنان برداشته شده است. این دولت با فعالیت نمایشی و استفاده ابزاری از زنان در جهت دستیابی به اهداف سیاسی مخالف است.

1411457598063_77.jpg

وی در ادامه گفت: مطالبات زنان در بستر حقوقی و اجتماعی باید دنبال شود، در سه دهه گذشته در حوزه زنان با افراط و تفریط مواجه بوده‌ایم اما دولت تلاش می‌کند بدون جار و جنجال مطالبات آنان را پیگیری کنند و در این حوزه با تحجر و اباحه‌گری و فمنیست مخالف هستیم. گفتمان اعتدال می‌تواند حقوق جامعه را تامین کند.

رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی در بخش دیگری از صحبت‌های خود اظهار کرد: ما تلاش کردیم حرکت ارزشمندی که با همکاری فرهیختگان و با همت معاونت امور زنان در قالب دومین همایش ملی اعتدال آغاز شده است، حضور داشته باشیم.

صالحی‌امیری با بیان اینکه اعتدال یک فضیلت است، اظهار کرد: توسعه اعتدال بر توسعه معرفت، همگرایی و انسجام ملی کمک می‌کند. در واقع نیاز جامعه امروز و ضرورت فرداست.

وی اضافه کرد: ما دوران افراط و تفریط را در کشور طی کرده‌ایم. جامعه امروز ایران به ثبات و آرامش در عرصه سیاسی و اجتماعی و به یک باور در حوزه ملی به عنوان اعتدال نیاز دارد. اعتدال در عرصه‌های مختلف کارکردهای متنوع و متکثری دارد.

به گزارش ایسنا، در ادامه این نشست دکتر قانعی‌راد دبیر علمی دومین همایش ملی اعتدال اظهار کرد: ۱۴۰ خلاصه مقاله به دبیرخانه دومین همایش ملی اعتدال رسید که از میان آنها ۶۳ مقاله مورد تایید قرار گرفت و قرار است به چاپ برسد. از سوی دیگر رشته‌های دیگری مانند دین‌پژوهشی، تاریخ، ادبیات، هنر، اقتصاد، علوم سیاسی و معاونت زنان در این همایش همکاری می‌کنند.

وی با بیان اینکه ۳۰ مقاله در قالب شش پنل در دومین همایش ملی اعتدال ارائه می‌شود، گفت: پنل‌هایی مانند اعتدال، مطالبات زنان، دین و حقوق شهروندی، الگوهای نظری و تطبیقی در منظر عدالت جنسیتی، اعتدال و نقش زنان در عرصه مدیریتی و سیاست‌ورزی در این همایش برگزار می‌شود و امیدواریم در انتهای این رویداد نشستی تخصصی با حضور انجمن‌های علمی، نهادهای دولتی و غیردولتی برگزار کنیم.

دبیر علمی دومین همایش ملی اعتدال در بخش دیگری از صحبت‌های خود اظهار کرد: باید دانشگاهیان وارد گفت‌وگوی جدی با دولت شوند. این کار هم به نفع دولت و هم بخش دانش و هم جامعه مدنی است. دومین همایش ملی اعتدال الگویی از همکاری سه‌جانبه برای تولید مفهوم و سیاست است.

قانعی‌راد در پایان گفت: تولید مفاهمی در دانشگاه در حوزه زنان باید ملموس باشد و نه انتزاعی. یکی از شیوه‌های دستیابی دانشگاهیان به نظریه‌پردازی این است که بتوانند با گفتمان سیاسی رایج ارتباط برقرار کنند و وارد گفت‌وگوی تعاملی، انتقادی و دوجانبه با دولت شوند و خوشبختانه در حال حاضر امکان چنین گفت‌وگویی وجود دارد.

/انتهای متن/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

کلیه حقوق متعلق به مجتمع رسانه ای اطلس می باشد