تصاویر : شجاع‌ترین عکاس زن دنیا

«هیدی لویان»، عکاس مستقل خبری، عنوان نخست مسابقه عکاسی «انجا نیدرینگهوس» (Anja Niedringhaus) را به عنوان شجاع ترین عکاس خبری زن سال از آن خود کرد. دقت کنید که این مطلب، حاوی تصاویری است که شاید برای همه مناسب نباشد.

0

به گزارش به دخت به نقل از «تیک» (Tik.ir)، موسسه ی رسانه ی بین المللی زنان (IWMF) این جایزه را برای ستودن میزان شجاعت عکاسان خبری زن بنا نهاد و آن را به انجا نیدرینگهوس، عکاس ۴۸ ساله ی اسوشیتد پرس و برنده ی جایزه ی پولیتزر، اهدا کرد که در سال ۲۰۱۴ و در حال پوشش خبری از وقایع افغانستان کشته شده است.

لویان، عکاس خبری آمریکایی، کارنامه ای درخشان در زمینه ی تهیه عکس خبری از منازعات و همچنین از مناطق جنگی مختلف دنیا دارد. او همواره در بحران های مختلف خاورمیانه حضور داشته است؛ بحران هایی مانند انقلاب مصر، جنگ لیبی، منازعات در سوریه و آوارگان عراقی که به اردن، سوریه و سوئد پناه برده اند.

او یک ماه با ارتش آمریکا در عراق ماند و زندگی سربازان زن آمریکایی را ثبت کرد. او همچنین در افغانستان، گرجستان و هند نیز بوده است. عکس های او به عنوان پوشش اخبار جنگ، در مهمترین نشریات دنیا به چاپ رسیده است.

داوران این مسابقه، لویان را به دلیل عکس های حیرت انگیز و مبهوت کننده اش، به عنوان برنده ی امسال خود تعیین کردند و در راستای این انتخاب، اینطور نوشتند: “شجاعت و تعهد وی در روایت اتفاقات غزه مثال زدنی است. او وقایع دردناک مردم و شرایط مخوف آنها را توصیف و شفقت عمیق خود را نثار آنها می کند.”

این جایزه سالانه، به زنان عکاسی تعلق می گیرد که فعالیتشان یادآور شجاعت نیدرینگهوس است؛ کسی که تمام زندگی خود را در مناطق جنگی وقف روایت زندگی آوارگان جنگ کرد و در ۴ آپریل ۲۰۱۴، در افغانستان و در حال تهیه گزارش کشته شد.

در این میان، از دو عکاس دیگر نیز در این مراسم تقدیربه عمل آمد: «آناستازیا ولسوا»، به دلیل پوشش خبری در شرایط خطرناک شرق اوکراین و «ربکا بلک ول»، عکاس اسوشیتد پرس، که با شجاعتی بی نظیر، منازعات جمهوری آفریقای مرکزی را پوشش داده است.

/انتهای متن/

مطالب مرتبط مطالب مرتبط با این نویسنده