بوکوحرام دست‌کم ۲۰۰۰ زن و دختر و ۸۰۰۰ کودک را ربوده است

عفو بین‌الملل امروز (سه‌شنبه) و یکسال پس از ربوده شدن ۲۱۹ دختر دانش‌آموز توسط بوکوحرام در نیجریه گزارش داد، این گروه شبه‌نظامی از آغاز ۲۰۱۴ تاکنون دست‌کم ۲۰۰۰ دختر و زن را ربوده است.

0

به گزارش به دخت به نقل از ایسنا، ربوده شدن ۲۱۹ دختر دانش‌آموز در آوریل ۲۰۱۴ توسط بوکوحرام در روستای چیبوک توجه جامعه جهانی را به اقدامات وحشیانه این گروه جلب کرده است و عفو بین‌الملل نیز اعلام کرده که ۳۸ مورد پرونده ربایش را توسط این گروه ثبت کرده که براساس شهادت شاهدان و زنان و دخترانی است که موفق شدند از دست این گروه وحشی بگریزند.

عفو بین‌الملل در گزارش خود آورده است: مشکل است که تخمین بزنیم چه تعداد زن و دختر توسط بوکوحرام ربوده شده‌اند.

این گروه مدافع حقوق بشر در گزارش خود با عنوان «شغل ما تیراندازی، قتل‌عام و کشتار است: حکومت وحشت بوکوحرام» می‌افزاید: تعداد زنان و دخترانی که توسط این گروه ربوده شده‌اند احتمالا بالاتر از ۲۰۰۰ تن است.

یکی از دختران مدرسه چیبوک که موفق شده از دست بوکوحرام بگریزد، در این باره گفت: آنها ما را به دسته‌های سه و چهار تایی تقسیم کرده و به اردوگاه‌های مختلف می‌فرستادند.

ارتش دولت نیجریه پیشتر اعلام کرده بود که می‌داند این دختران کجا هستند اما انجام عملیات به خاطر خطرناک بودن آن به صورت نمی‌گیرد.

ابوبکر شیکاو، رهبر بوکوحرام پس از آدم‌ربایی گفته بود که این دختران به جای رفتن به مدرسه باید ازدواج کنند.

یونیسف، صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل نیز می‌گوید گروه بوکوحرام، که مخالف تحصیل به شیوه غربی‌ است، تاکنون هشت هزار کودک را ربوده و از خانه و خانواده‌ خود دور کرده است.

این سازمان می‌افزاید تعداد کودکان پناهنده در نیجریه، در یک سال گذشته دو برابر شده است.

این کودکان حدود نیمی از جمعیت یک و نیم میلیونی شهروندان نیجریه‌ای را تشکیل می‌دهند که با به قدرت رسیدن گروه بوکوحرام بی‌خانمان شده‌اند.

هم‌چنین در گزارش صندوق کودکان سازمان ملل آمده است که در پی اقدامات بوکوحرام تعداد دانش آموزانی که تحصیل را ترک کرده‌اند از هشت میلیون تن در سال ۲۰۰۷ به ۱۰ میلیون و ۵۰۰ هزار تن در سال‌جاری میلادی افزایش یافته است و همین امر، نیجریه را به یکی از کشورهایی بدل کرده که بیشترین تعداد دانش‌آموزان ترک تحصیل شده را در خود دارد.

این صندوق همچنین اعلام کرده که بوکوحرام تاکنون بیش از ۳۰۰ مدرسه را تخریب کرده و ۳۱۴ دانش‌آموز و ۱۹۶ آموزگار را کشته است. همچنین بوکوحرام از برخی کودکان و دختران ربوده شده به عنوان سلاح نیز استفاده می‌کند. در برخی موارد هم از دختران به عنوان عامل انتحاری استفاده می‌شود.

/انتهای متن/

مطالب مرتبط مطالب مرتبط با این نویسنده