به من نگو باشد برای بعد…

 نمی‌داند چندمین مرتبه است که در طول یک سال عقدشان، با هم قهر کرده‌اند؟ یلدا احساس درماندگی می‌کند و در گفت‌وگوی تلفنی با مشاور می‌گوید:« می خواهم از همسرم بگویم، همسری که به دلیل یک اختلاف کوچک، چند روزی است با من صحبت نمی کند!»

0

مریم عرفانیان/

دوران عقد معمولاً شیرین‌ترین روزهای زندگی هر زوج است، در چنین فضایی مجال برای بروز اختلافات کمتر رخ می‌دهد. در واقع فضای ابراز احساسات فضاهای منفی دیگر را خنثی می‌کند. حال اگر تفاهمی نسبی در امور واقعی زندگی وجود داشته باشد و فضای ارتباطی بین همسران بر اساس واقعیات شخصیتی آن‌ها شکل گیرد؛ فضای ابراز احساسات، زمینه‌ای دل انگیز برای سایر ابعاد زندگی مشترک خواهد شد.

البته باید آگاه باشید که هرگونه اشکال در انتقال پیام می‌تواند باعث اختلال در فضای ارتباط گردد. برای مثال، ممکن است پیام به صورت کامل منتقل نشود یا اینکه زوج پیامی را ارسال کند، ولی همسر مفهوم دیگری را دریافت نماید. یا حتّی زوج پیام را بفرستد، ولی همسر هیچ پیامی را دریافت نکند! از این موارد معمولاً به عنوان «سوءتفاهم» یاد می‌شود. یک فضای ارتباطی مؤثر، ارتباطی است که راه را بر تمام سوءتفاهم‌های احتمالی ببندد. منظور از فضای ارتباطی، زمان و مکانی است که انتخاب می‌کنید تا در آن موقعیت به راحتی با همسرتان حرف بزنید و ارتباطی صمیمانه برقرار کنید. به همین دلیل برای ایجاد چنین فضایی باید عوامل موثر بر آن را بشناسید. در واقع یکی از کارکردهایی که دوران عقد می‌تواند داشته باشد ایجاد فضای ارتباطی صحیح بر اساس شناخت از شخصیت و سلیقه و رفتارهای همسر است.

گفتگوی صریح و صمیمانه در مورد نگرانی‌ها و توقعات یکی دیگر از فضاهای گفتمانی سازنده و کاربردی خواهد بود. در این دوران که هنوز کار تمام نشده، جا برای تجدیدنظر وجود دارد و صمیمیت هم ایجادشده و شناخت موقعیت‌های مناسب برای فضای ارتباطی بسیار کلیدی است. مکانی که در آن به گفتگو می‌پردازید باید دور از سروصدا و آشفتگی باشد. جایی که با آرامش به حرف‌های یکدیگر گوش فرا دهید. البته زمان را هم در نظر بگیرید، بهتراست هردو نفر وقت لازم برای باهم بودن داشته باشند و با خیالی آسوده و دور از همه‌ی عوامل به گفتگو بپردازند. اگر در لحظه‌ی گفتگو زمان و مکان مناسبی سراغ ندارید؛ حرف‌هایتان را به زمان دیگری موکول کنید. حتی مناسب نبودن روحیه‌ی یکی از زوجین، مثل عصبانیت و… فضای ارتباطی را دچار مشکل می‌سازد؛ بنابراین با کنترل بر احساسات موقعیت رفتاری را تغیر دهید و گفتگو را در جهتی مناسب پیش ببرید. اگر در این دوران موردی (رفتاری یا کلامی یا …) مشاهده شد که دال بر نکته‌ای غیرقابل پذیرش بود؛ حتماً باید آن را در فضایی صریح و صمیمی مطرح کنید و یک طرفه قضاوت نکنید.

آن وقت با بررسی و شناخت جزئی‌تر و عمیق‌تر احساس یکدیگر، صمیمیت را در فضای ارتباطی موثر بیابید. در چنین فضایی می‌توان عزم و نیتی ایجاد کرد و حتی تغییراتی اساسی در شخصیت طرف مقابل ایجاد نمود. نهایتاً می‌توان از متخصصان امر در فضای ارتباطی دوران عقد بهره گرفت، اما نباید به گونه‌ای باشد که پای شخص سوم علناً در فضای ارتباطی دیده شود؛ در این صورت تأثیر نامطلوبی بر طرف مقابل خواهد داشت و ابتکار عمل تنها باید به دست زوجین باشد[۱].

حضرت امام جواد (ع) : «صبر را بالش کن و فقر را در آغوش گیر،  شهوات را به دور انداز، با هوای نفس مخالفت کن و بدان که در برابر دیده خدایی، پس بنگر که چگونه‌ای.»(تحف العقول، ص ۴۷۸ )

 

[۱]– با نگاهی به:کتاب مهارت‌های ارتباطی همسران، فهیمه لواسانی، محمدکاظم عاطف وحید، احمدرضا محمد پور.

/انتهای متن/

مطالب مرتبط مطالب مرتبط با این نویسنده