سه شنبه ۲ خرداد ۱۳۹۶

برگزاری دوره‌های توانمندسازی زنان در عرصه‌های بین‌المللی در سال آینده

معاون رئیس‌جمهور در امور زنان و خانواده با بیان اینکه برنامه‌های سازمان ملل در حوزه زنان و خانواده هنوز به نتیجه مطلوب نرسیده است، گفت: سازمان ملل هرچند در تبیین و تشریح و طرح موضوعات مبتلا به زنان و برانگیختن احساسات جامعه بین‌المللی در رابطه با نقض و یا سلب حقوق بشری زنان گام‌های اساسی را برداشته است اما تا رسیدن به وضعیت مطلوب فاصله زیادی وجود دارد.

به گزارش به دخت به نقل از فارس، اختتامیه نخستین دوره آموزشی ارتقای مهارت‌های علمی و عملی زنان در مجامع بین‌المللی با حضور شهیندخت مولاوردی معاون رئیس‌ جمهوردر امور زنان و خانواده، عباس عراقچی معاون امور حقوقی و بین‌الملل وزارت امور خارجه الهام امین‌زاده معاون رئیس جمهور در امور حقوقی و فهیمه فرهمندپور مدیرکل امور بانوان وزارت کشور در مرکز پژوهش‌های بین‌المللی وزارت امور خارجه برگزار شد.

خبرگزاری فارس: مجموعه اقدامات سازمان ملل در حوزه زنان به نتیجه مطلوب نرسیده است/ برگزاری دوره‌های توانمندسازی زنان در عرصه‌های بین‌المللی در سال آینده

در این مراسم شهیندخت ملاوردی با تبریک سی و هفتمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی گفت: اینکه چه ضرورتی ما را به سمت برگزاری این دوره‌ها کشانده است این است که یکی از محورهای ماده ۲۳۰ بر توسعه توانایی‌های سازمان های مردم‌نهاد، توسعه توانایی زنان مدیر و توسعه تعاملات بین‌المللی تاکید دارد که براساس این محورها دوره‌های ارتقای مهارت‌های علمی و عملی زنان برای حضور در مجامع بین‌المللی را تعریف کردیم.

وی ادامه داد: در سال ۹۵ نیز دو دوره دیگر را برگزار خواهیم کرد.

معاون رئیس‌جمهور با بیان اینکه یکی از ضرورت‌های برگزاری این دوره‌ها توجه به فرآیندهای جهانی است، گفت: فرآیند جهانی شدن که عده‌ای آن را پروژه جهانی شدن می‌نامند دارای دو وجه است که باید در این پروسه فرصت‌ها و تهدیدها را در نظر داشت چراکه تهدیدها متوجه فرهنگ و هویت ملی، مذهبی و قومی ملت‌ها است. از سوی دیگر جهانی شدن سهولت برقراری ارتباط را فراهم کرده است و نقش مجامع بین‌المللی را تقویت کرده است که با تاثیرگذاری بر اشکال ارتباطات چالش‌های مهمی را پدید می‌آورد.

مولاوردی افزود: برای بهره‌برداری لازم از این فرصت‌های بی‌بدیل برنامه‌ریزی برای بهره‌برداری از این فرصت‌ها بسیار مهم است و این ملاحظات ضرورت برگزاری چنین دوره‌هایی را ایجاب می‌کند.

مولاوردی با بیان اینکه ماهیت روابط بین‌المللی در حال تغییر است ادامه داد: ما هم‌اکنون شاهد رشد و تقویت بازیگران جدیدی هستیم که توانایی نقش‌آفرینی بیشتری را نسبت به بازیگران قدیمی پیدا کردند. قدرت نرم و قدرت اقتصادی دو محور اصلی قدرت در جهان جدید به شمار می‌روند و سازمان‌های بین‌المللی دیگر مانند دوران جنگ سرد تنها در سلطه قدرت‌های بزرگ نیستند و هویت مستقل‌تری پیدا کرده‌اند. توجه به این واقعیات به ویژه در دولت تدبیر و امید از همان ابتدا در دستور کار بوده و در چارچوب رویکرد اعتدال که متناسب‌سازی و ایجاد توازن بین آرمان‌ها و واقعیات را هدف خود قرار داده است با انتخاب گفتمان مناسب و پیگیری آرمان‌ها و ایده‌ها و پیگیری اهداف و مشارکت در ایجاد و هدایت فرآیندهای منطقه‌ای جهانی تلاش برای برجسته‌سازی ظرفیت‌ها و تبدیل تهدیدها به فرصت، اعتمادسازی منطقه‌ای و بین‌المللی به سمت تحقق برنامه‌های خود در حال حرکت است.

معاون رئیس جمهوری در امور زنان تصریح کرد: نتیجه این تعاملات را در مذاکرات هسته‌ای و اجرای برجام نیز شاهد هستیم. در خصوص توسعه تعاملات بین‌المللی در حوزه زنان و خانواده باید به جایی برسیم تا به دور از انزوا و تقابل و یا به دور از شیفتگی و نفرت، همکاری و مشارکت فعالی در منطقه داشته باشیم تا ضمن بهره‌بروی از امکانات و فرصت‌ها بتوانیم در تاثیرگذاری در نظم جهانی سهیم باشیم.

وی تصریح کرد: این عرصه، عرصه بازی شطرنج دولت‌ها و ملت‌ها است و برای اینکه کیش و مات نشویم باید قوانین بازی را بیاموزیم و با بهره‌مندی و به پشتوانه موازین و اصولی که از نظر ملی به آنها مسلح هستیم می‌توانیم در این زمینه تاثیرگذار باشیم.

مولاوردی افزود: یکی از محمل‌هایی که می‌تواند فرصت مقتنمی را برای تعامل، اغنا و بالندگی در اختیارمان قرار دهد اجلاس‌ها، نشست‌ها و کنفرانس‌های منطقه‌ای و بین‌المللی است که ماحصل مذاکرات گسترده کارشناسان و صاحب‌نظران مختلف از گوشه و کنار جهان با دیدگاه‌ها و مشرب‌های فکری مختلف در خصوص مسائل و معضلات جهانی است.

معاون رئیس‌‌جمهور در امور زنان و خانواده اظهار داشت: آشنایی زنان از نقاط مختلف دنیا با یکدیگر و با فرهنگ‌های مختلف و اقدامات دولتی و راهکارهای پیشنهادی آنها برای بهبود وضعیت زنان به جمع‌آوری دیدگاه‌های متنوع دینی و غیردینی در یک مکان و تبادل اطلاعات و تجربیات مفید و راهبردی نوین و موثر برای پیشبرد وضعیت بسیار مهم است.

مولاوردی ادامه داد: واقعیت دیگر این است که مجموعه تدابیر و اقدامات سازمان ملل در سطح ملی و منطقه‌ای هنوز به نتیجه مطلوب نرسیده است هرچند سازمان ملل در تبیین و تشریح و طرح موضوعات و برانگیختن احساسات جامعه جهانی نسبت به سلب حقوق بشر زنان توانسته راهکارهایی را بر روی کاغذ ارائه دهد اما هنوز راه درازی درایم و ضرورت مشارکت در این فرایند بسیار مهم است تا بتوانیم به راهکارهای ریشه‌ای دست پیدا کنیم.

وی افزود: شناخت دقیق و وقوف کامل و بی‌کم و کاست از نقش زنان مقدمه نقش آفرینی و بازیگری در این عرصه را برای ما ایجاد می‌کند. این دوره می‌تواند آغازی باشد در راه پرفراز و نشیبی که در پیش رو داریم و مقدمه‌ای باشد برای قدم‌گذاشتن در مسیری که افق جدیدی را پیش روی ما باز می‌کند و برگزاری این دوره‌ها مسئولیت ما را سنگین‌تر می‌کند.

معاون رئیس جمهوری در امور زنان افزود: در دوره‌های بعدی امیدوار هستیم بتوانیم مباحث تخصصی‌تری را در دستور کار داشته باشیم و با اشراف بیشتر مسائل کاربردی وعلمی و عملی بیشتری را در اختیار زنان جامعه قرار دهیم.

/انتهای متن/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

کلیه حقوق متعلق به مجتمع رسانه ای اطلس می باشد