با اکولین هم کودکان نقاشی می کنند هم بزرگترها

اکولین در ذهن مردم همیشه به عنوان رنگی برای نقاشی های کودکانه یاد می شود ولی در واقع به وسیله ی این تکنیک می توان نقاشی های بسیار تخصصی و زیبایی را خلق کرد.

0

فاطمه قاسم آبادی/

اکولین ماده ای رنگی وترکیبی است از جوهر و پیگمنت. اکولین شبیه به آبرنگ می باشد ولی برخلاف رنگ های روغنی و یا آبرنگ که نیازمند فرم دهی به شکل قرص یا تیوپ بوده و با افزودن مواد کمکی و پرکننده استفاده می شوند، مستقیمآ از مواد رنگساز تهیه می شود و به صورت محلول به کار می رود.

اکولین از رنگ های محلول در آب است البته می شود دست ساز آن  را هم خرید. کسانی هستند که رنگ اکولین را خودشان می سازند و می توان از آنها خواست که مواد ثابت کننده رنگ را زیادتر بریزند. آن موقع راحت می توانید روی هر سطحی مثل بوم هم کار کنید و اگر دستمال خیس هم رویش کشیده شود، رنگ ها مخلوط نمی شود.

بهترین مقوا برای کار با اکولین کاغذ های آبرنگ مثل کاغذ دست ساز، اشتن باخ و گاهی فابریانوست که البته در مورد آخر در صورتی امکان پذیر است که کاغذ زیاد خیس نشود و زیاد قلم مو نخورد چون الیاف کاغذ کنده می شود و کارمان را خراب می کند.

اکولین مثل آبرنگ است ولی آن جرمیت و حالت گچی را ندارد درنتیجه خیلی شفاف است و مایع .

 

نکات مهم در کار با اکولین

درکار با اکولین این نکات را حتما رعایت کنید:

  • همیشه در کار با آبرنگ یا اکولین آب را تمیز نگه دارید و قلم مو را که می شویید مطمئن باشید که تمیز شده و در رنگ بعدی بزنید . ۲- هرگز قطره چکان یک رنگ را دریک رنگ دیگر نزنید چون به مرور خلوص رنگ را کم می کند .
  • معمولا برای اکولین می شود سه رنگ اصلی را به همراه رنگ های سفید وسیاه خرید. البته می شود با آبرنگ و آب مرکب هم ترکیبی کار کرد .
  • آبرنگ و اکولین را می شود برای پر کردن زمینه در کارهای دیگر استفاده کرد مثلا مداد رنگی یا پاستل که البته آبرنگ زمینه را کمی لیز می کند.

 

چند روش برای کار با اکولین

۱- اکولین

مواد وابزارلازم: اکولین، مسواک، آب، دستمال و ابزار کمکی مثل: کاتر، مقوای بافت درشت، قلم مو، پالت و چسب کاغذی

ابتدا طرح آماده شده را با مداد روی مقوای بافت درشت انتقال می دهیم. هنگام استفاده از رنگ های دقیق بهتر است از مقوای بافت درشت استفاده کنیم. مقوا را با چسب کاغذی روی تخته شاسی می چسبانیم و قلم موی آغشته به اکولین را برداشته، شروع به کارمی‌کنیم. وقتی که می خواهید رنگی را کنار رنگی دیگر بگذارید سعی کنید حتی الامکان رنگ دیگر خشک شود جز وقتی که شما می خواهید کار درهم رنگی انجام دهید.

 

۲- اکولین و وایتکس

مواد و ابزار لازم:اکولین، وایتکس، مسواک، آب، دستمال، ابزار کمکی مثل کاتر، مقوای بافت درشت، قلم مو، پالت و چسب کاغذی

در این تکنیک به همان روش کاربا اکولین عمل می کنیم فقط در انتهای کار مسواکی راآغشته به وایتکس کرده و سطح کاغذ را به سلیقه ی خود افشانگری می‌کنیم که این کار باعث می شود بافت جالب و زیبایی روی کاغذمان ایجاد شود.

 

۳- اکولین با قلم فلزی و رنگ پارچه

مواد و ابزارلازم :اکولین، قلم فلزی یا راپید، رنگ پارچه، مقوای ضخیم،ابزار کمکی(مداد، پاکن، کاتر، و خط کش و….)

ابتداطرح را منتقل کرده سپس با شروع به رنگ آمیزی می‌کنیم.  بعد از آن رنگ های پارچه رابا قلم مو روی کار می گذاریم. در این حالت قلم مو را به صورت دورانی می چرخانیم و حتی می توانیم درحین کار رنگ ها را باهم مخلوط کنیم.

این حالت همبستگی را به خوبی نشان می دهد. در مرحله بعد شروع به دورگیری می‌کنیم.این دورگیری می تواند به وسیله قلم فلزی و یاهروسیله دیگری باشد وهمچنین می توانیم این کار را به چند طریق انجام دهیم (مرتب- خط چین ویانامرتب…)

 

۴-  اکولین و چسب مایع وچسب میسکیت و مدادشمعی

مواد وابزارلازم: اکولین، چسب مایع، چسب میسکیت، مدادشمعی ومقوای بافت درشت

ابتداطرح مورد نظر را روی مقوا انتقال می دهیم وبا استفاده ازچسب مایع استفاده می‌کنیم. قسمتی را که باید با چسب مایع کارشود به صورت دلخواه آغشته به چسب مایع می‌کنیم و بعد ازخشک شدن آن چسب میسکیت را در جاهایی که می خواهیم سفید باقی بماند، می زنیم و پس از خشک شدن چسب طرح را با اکولین رنگ آمیزی می‌کنیم. چسب مایع کمی برجسته می‌شود و چسب میسکیت سفید می ماند و مداد شمعی حالت محو به خود می گیرد و در نهایت طرح را دورگیری می‌کنیم.

 

۵- چسب چوب و اکولین

مواد و ابزار لازم: مقوای ضخیم، چسب چوب، رنگ جوهری(اکولین) ابزاری برای انتقال چسب چوب به صفحه، کاردک نرم یا قلم مو، ابزاری برای ایجاد بافت های روی چسب چوب مانند تیغ و یا سوزن، روان نویس یا ماژیک سر نازک

ابتدا روی صفحه ی کار، طرح خود را پیاده کرده سپس طرح مورد نظر را با چسب چوب پر می‌کنیم و با ابزار های ذکر شده روی آن ایجاد بافت می‌کنیم. بعد از خشک شدن چسب رنگ متناسب با طرح را انتخاب نموده و شروع به رنگ آمیزی می‌کنیم. ممکن است پس از ایجاد بافت با چسب چوب طرح زیرین پوشیده شود اما بعد از خشک شدن، سطوح زیرین مشخص می‌شو د و آخرمی توان پس از خشک شدن اکولین یا روان نویس هاشورهای متناسب با طرح را ایجاد نمود.

البته روش های کار با این تکنیک دوست داشتنی بسیار زیاد و متنوع است منتها ما در این بخش به بیان همین چند روش اکتفا می کنیم .

اکولین در ذهن مردم همیشه به عنوان رنگی برای نقاشی های کودکانه یاد می شود ولی در واقع به وسیله ی این تکنیک می توان نقاشی های بسیار تخصصی و زیبایی را خلق کرد.

 

 

/انتهای متن/

مطالب مرتبط مطالب مرتبط با این نویسنده