دوشنبه ۸ خرداد ۱۳۹۶

با اضطراب جدایی کودکان مان چه کنیم؟

به کودکی که مشکل اضطراب جدایی دارد، باید احساس امنیت بدهیم. اما چگونه باید به این کودکان احساس امنیت را منتقل کرد ؟

فریبا علیزاده/

 اضطراب جدایی کودک ، به خاطر از دست دادن تکیه گاه ، پناهگاه و وابستگی به مادر است و ممکن است در هر مرحله از رشد کودک بروز کند . شاید نوزاد ۹ ماهه ی شما ناگهان زمانی که می خواهید به سرکار بروید، ناله و زاری کند ، یا کودک دو ساله ی شما ، هنگامی که او را به مهد کودک می رسانید، به شدت گریه کند . حتی کودکان بزرگ تر هم ممکن است در مورد تنها ماندن با پرستار در روز تعطیل ، از خود سرسختی نشان دهند .

 

راه های عملی غلبه بر اضطراب کودک

این راه ها به کودک کمک می کند تا اضطراب کمتری را تحربه کند:

 • اوقات مفیدی را با کودکان سپری کنید .
 • در حد امکان جدایی را به حداقل برسانید .
 • به کودک تان در برقراری ارتباط امن با دیگران ، فرصت دهید .
 • کودکانی که گرمی ، نوازش و محبت بیشتری را با والدین شان ، تجربه می کنند با شرایط جدید سازگارتر می شوند . بنابراین به کودک تان توجه کنید ، با او صحبت کنید ، به او لبخند بزنید و او را در آغوش بگیرید .
 • زمانی که در منزل حضور دارید ، در حین انجام فعالیت های مربوط به منزل، به کودک تان نزدیک باشید ، به او توجه و با او صحبت نمایید . اگر مجبور به ترک اتاق هستید با آنکه منتظر آمدن کودک تان می مانید‌، ولی او را صدا کنید تا کودک بداند که در کنار او هستید . گاهی مادر، زمانی که کودک متوجه نیست ، ناگهان به آرامی از اتاق یا حتی از منزل خارج می شود که این کار منجر به چسبندگی بیشتر کودک به مادر خواهد شد و در این شرایط کودک به جای انجام بازی های کودکانه مرتبا مراقب حضور مادر باقی می ماند.
 • وفتی که کودک، فرد جدیدی را ملاقات می کند ، اجازه دهید در کنار شما بماند، مگر اینکه خود او تمایل به کنجکاوی، گشتن در اطراف اتاق و یا در آغوش گرفته شدن را داشته باشد . تا زمانی که خود کودک آمادگی ندارد به او اصرار نکنید .
 • زمانی که کودک تان مضطرب می شود، واکنش نشان دهید .
 • بی تفاوتی مادر، نسبت به احساسات کودک او را آشفته تر می کند و هر چه کودک مضطرب تر باشد ، بیشتر به مادر خود می چسبد . اگر هنگام برخورد با افراد ناآشنا کودک به گریه افتاد او را در آغوش گرفته ، نوازش کرده و با ملایمت با او صحبت کنید .
 • وقتی کودک تان مضطرب می شود، آرامش خود را حفظ کنید .
 • در هنگام اضطراب و نگرانی کودک ، مراقب باشید که شما نگران و مضطرب نشوید. کودک شما به والدینی آرام، مطمئن و قوی نیاز دارد. او را در آغوش بگیرید و به او احساس امنیت و آرامش بدهید .
 • رفتار مناسب کودک را تشویق کنید زمانی که با افراد جدید صحبت می کند و یا به آن ها لبخند می زند ، او را تشویق نمایید .
 • از مراقبت بیش از اندازه کودک تان، خودداری کنید زیرا آنها به فرصت های بیشتری برای برقراری ارتباط و نزدیک شدن به دیگران و به خصوص در مکان های ناآشنا نیاز دارند. تجربیات کودکان به آن ها می آموزد که والدین ، همیشه در کنار آنها خواهند بود ، حتی اگر با افراد دیگری باشند .
 • زمانی که می خواهید کودک را ترک کنید ، با ثبات و محکم باشید .
 • هنگام ترک کودک ، از او خداحافظی کنید تا کودک بداند که شما می روید . جملاتی مانند :« فعلا خداحافظ یا من دوباره برمی گردم» به کودک می آموزد که شما می روید ولی برمی گردید و جدایی زود به اتمام می رسد .
 • قبل از ترک ، او را با مراقب و پرستارش آشنا کنید .
 • مطمئن باشید که مراقب و یا پرستار کودک فردی ، مطمئن و قابل اعتماد است. کودک را با فردی ناآشنا تنها نگذارید و به کودک فرصت دهید تا با مراقب و پرستار جدیدش آشنا شود .
 • اضطراب جدایی یک مرحله طبیعی از روند رشد کودکان محسوب می شود . آنان با بزرگ شدن و شناخت بیشتر مادر و محیط اطراف خود، می آموزند که مادر وقتی می رود، برمی گردد و به تدریج می آموزند که به آرامی از مادر خود جدا شده و با افراد دیگر ارتباط برقرار کنند .
 • از یک حالت مثبت برای جدایی استفاده کنید : این امر بسیار قابل توجه است که کودکان تا حد بسیار زیادی نسبت به خلق و خوی ما حساس هستند . حتی یک نوزاد کوچک هم می تواند بفهمد که چه زمانی مادرش غمگین است و آن وقت است که نگران و مضطرب می شود .کودکان بزرگتر نیز هنگامی که متوجه شوند والدینشان غمگین یا عصبانی هستند، عکس العل نشان داده ، به آن ها می چسبند و رهایشان نمی کنند . بنابراین لحنی که با آن از کودک تان خداحافظی می کنید ، چه کودک تان به شما چسبیده باشد و گریه و زاری کند و چه با خوشحالی دویده و به سمت زمین بازی برود ، روی او تاثیر خواهد گذاشت . لبخند زدن و لحن مثبت شما ، برای کودک تان یادآور تفریحاتی خواهد بود که قرار است در طول روز داشته باشد . وقتی که اجازه می دهید ،غم یا ناراحتی و یا عصبانیت تان ، روی حالت صورت یا رفتارتان تاثیر بگذارد ، پیغامی که کودک تان دریافت خواهد کرد این است که :« مامان فکر می کند که مشکلی در مورد گذاشتن من در مهدکودک یا مدرسه وجود دارد.»
 • یک جدایی شفاف ایجاد کنید : زمانی که کودک تان به سختی از شما جدا می شود ، زیاد تعلل نکنید . جدایی شما هنگام خداحافظی از کودک ممکن است با گریه و جیغ کودک همراه باشد حال اگر شما در این موقعیت به رفتارهای منفی کودک مانند جیغ کشیدن و غیره اهمیت بدهید این مساله را تضمین می کنید که دفعه دیگر بیشتر جیغ بزند و   سخت تر گریه کند . هنگامی که کودک تان ناراحت است ، او را در آغوش گرفته و ببوسید ،سپس خود را از او جدا کرده و با لبخندی بر لبان تان از او خداحافظی نمایید . شما   می توانید در راهرو  ، پرسه بزنید تا گریه های او فروکش کند . 
 • ذهن کودک خود را منحرف کنید : برای منحرف کردن ذهن کودکان ، سؤالی در مورد فعالیت های روزانه اش بپرسید و او را به یاد داستانی بیاندازید که می خواهد برای مربی یا دوستش تعریف کند .
 • آیا تصمیم دارید ، «وقتی کودک حواسش نیست بیرون بروید» ؟ بهتر است هنگامی که کودک حواسش نیست اتاق را ترک نکنید . همیشه با خداحافظی و اطلاع از کودک جدا شوید تا نگران ناپدید شدن شما نشود، زیرا عدم اطلاع به کودک و ترک ناگهانی او ممکن است موجب تثبیت اضطراب جدایی در کودک شود .
 • عوامل اضطراب را شناسایی کرده و از بروز آن ها جلوگیری کنید . به روزهایی که کودک تان در جدایی ، مشکل دارد توجه کنید . اگر همیشه وقایع خاصی ، موجب ریزش اشک کودک تان می شود به آن ها توجه کنید . اطمینان حاصل نمایید که با عجله و     بی توجه به سراغ خداحافظی از او نمی روید . جدایی در روزهای شنبه ، یعنی پس از تعطیلات آخر هفته برای اغلب کودکان بسیار دشوارتر است. ممکن است لازم باشد در این روز زمان و احساسات بیشتری را قبل از خداحافظی از او به خرج دهید ، مثلا او را بیشتر در آغوش بگیرید . همچنین اگر بتوانید ۴۵ دقیقه زودتر او را از مهد کودک بردارید ، عکس العمل او در هنگام خداحافظی بسیار متفاوت خواهد بود .

/انتهای متن/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

کلیه حقوق متعلق به مجتمع رسانه ای اطلس می باشد