بانوی شگفتی ساز و مسیر دشوار قهرمانی در رشته تیر اندازی

پس از نخستین قهرمانی و تاریخ ساز شدن بانوان فوتسالیست در مسابقات قهرمانی آسیا، نوار افتخارآفرینی‌های بانوان ایرانی تداوم یافت و این بار یکی از بانوان تیرانداز و پرافتخار کشورمان نیز رکورد جدیدی را به ثبت رساند. الهه احمدی، تیرانداز کشورمان که موفق به کسب سهمیه المپیک ریو در مسابقات آذربایجان و کسب عنوان نخست رقابت‌های فینال قهرمانان جهان در مونیخ آلمان شده بود، به رده اول رنکینگ (رده بندی) جهانی در بخش ۱۰ متر بادی زنان تکیه کرد. درخشش احمدی در گابالای آذربایجان و مونیخ آلمان، وی را در حالی به این عنوان رساند که این برای نخستین بار است که تیراندازی از ایران در جایگاه نخست رنکینگ جهانی قرار می‌گیرد.

0

به گزارش به دخت به نقل از ایران،تیرانداز المپیکی ایران در گفت‌و‌گو با خبرنگار «ایران» در خصوص کسب طلای جهان در مسابقات فینال فینالیست های جهان می‌گوید: «مسابقات سختی را در آذربایجان و آلمان پشت سر گذاشتیم. اوج رقابت تیراندازان برتر جهان را می‌توان رقابت ۱۰ نفر برتر جهان در مسابقات آلمان دانست که خوشبختانه افتخار کسب مدال طلای این مسابقات هم همانند مسابقات جهانی آذربایجان به من رسید.»


الهه احمدی بیان می‌کند: «مسابقات مونیخ آلمان مسابقات دشواری بود که هر ۱۰ تیرانداز شرکت کننده برای حضور در صدر رنکینگ جهانی با یکدیگر رقابت می‌کردیم، برای کسب صدرنشینی در رنکینگ جهانی کار بسیار سختی در پیش داشتم و خوشبختانه با تلاش مضاعف توانستم به این جایگاه برسم. پیش از این نیز سابقه کسب مدال‌های جهانی را داشتم و این تجربه به من کمک کرد تا در آلمان نیز به این مهم دست یابم.»
او در خصوص کسب این جایگاه ارزشمند که برای نخستین بار به یک تیرانداز ایرانی تعلق گرفت، می‌افزاید: «رسیدن به جایگاه نخست رنکینگ جهانی بسیار شیرین بود و امیدوارم که این صدرنشینی تیراندازان ایران در رنکینگ جهانی برای آخرین بار نباشد. برای رسیدن به این جایگاه تلاش زیادی کردم و خوشبختانه نتیجه این تلاش را با صدرنشینی در رنکینگ جهانی دیدم.» این بانوی تیرانداز ایران بیان می‌کند: « پیش از این یک چینی در صدر تفنگ بادی ۱۰ متر زنان قرار داشت اما کسب طلای مسابقات مونیخ موجب شد تا تیرانداز چینی که رقیب سرسختی برای من بود را پشت سر بگذارم و صدرنشینی در این بخش را از آن خود کنم.»
احمدی می‌گوید: «فاصله زیادی با تیرانداز چینی ندارم و با ۱۷ امتیاز بیشتر در صدر قرار گرفتم و باید در مسابقات بعدی به فکر بیشتر کردن فاصله امتیازی ام با این تیرانداز باشم. اختلاف ۱۷ امتیازی چندان زیاد نیست و این احتمال وجود دارد که تیرانداز چینی در مسابقات پیش رو به‌بنده برسد و این اختلاف را جبران کند.»
تیرانداز المپیکی ایران در خصوص کسب سهمیه المپیک ریو و برنامه‌اش برای حضور قدرتمند در این مسابقات می‌افزاید: «برای حضور قدرتمند در المپیک ریو باید بیشتر تمرین کنم و در مسابقات رسمی حضور یابم. در خصوص برنامه‌هایم تا المپیک ریو جلسه‌ای با فدراسیون نداشتم اما امیدوارم که با حمایت‌های بیشتر بتوانم در ریو افتخارآفرین باشم.»
او می‌افزاید: «کمبود امکانات تمرینی، یکی از مهمترین موانع برای بالا بردن سطح آمادگی ورزشکاران تیراندازی است که کمبود فشنگ را می‌توانیم دغدغه اصلی برای تداوم این افتخارآفرینی‌ها بدانیم. البته در خصوص این کمبودها خیلی زیاد صحبت شد اما کماکان این مشکلات وجود دارد و تأثیر منفی در عملکرد تیراندازان داشته است.»
احمدی ادامه می‌دهد: «‌اصلی ترین کمبود رشته تیراندازی در ایران نبود فشنگ در بخش تفنگ سه وضعیت است اما در کل فدراسیون تیراندازی از نظر بودجه با محدودیت هایی روبه‌روست که این محدودیت‌ها و مشکلات چند سالی است که گریبانگیر شده و کماکان نیز باقی است.» تیرانداز المپیکی ایران در خصوص این کمبودها و تأثیر آن بر عملکردش در المپیک ریو می‌گوید: «قطعاً این کمبودها در نتیجه نهایی تأثیر منفی خواهد داشت، کسی در المپیک موفق خواهد بود که شرایط تمرینی مناسبی داشته باشد در غیر این صورت امکان رسیدن به موفقیت در مسابقات بزرگی همچون المپیک وجود نخواهد داشت.»
او می‌افزاید: «در بخش ۱۰ متر بادی مشکل چندانی برای تمرین ندارم البته امکانات ما در حد ایده‌آل نیست با وجود این به موفقیت‌های خوبی در این بخش دست یافتیم. حضور در اردوهای خارج از کشور باید یکی از برنامه‌های فدراسیون برای کسب نتیجه در المپیک ریو باشد که امیدوارم این موضوع توسط مسئولان ورزش کشور نیز پیگیری و در نهایت برطرف شود.»
احمدی بیان می‌کند: «بانوان ایرانی نشان دادند که می‌توانند تاریخ ساز باشند همان‌طور که تیم ملی فوتسال بانوان توانست قهرمان آسیا شود. تاکنون چند سهمیه المپیک ریو توسط بانوان ایرانی به دست آمده است و این نشان دهنده پتانسیل بالای بانوان ایرانی در مسابقات بین‌المللی است.»

/انتهای متن/

مطالب مرتبط مطالب مرتبط با این نویسنده