سه شنبه ۲ خرداد ۱۳۹۶

بانوی ایرانی جان کوهنورد آلمانی را نجات داد

به گزارش به دخت به نقل از ایرنا، بانوی کوهنورد […]

به گزارش به دخت به نقل از ایرنا، بانوی کوهنورد همدانی در حین صعود به قله موستاق آتا در کشور چین به دلیل مصدومیت شدید کوهنورد آلمانی از ادامه مسیر انصراف داد و موجب نجات این کوهنورد شد.


لیلا ولی پور ۳۱ ساله تاکنون قله های مختلف داخلی نظیر دماوند، علم کوه، زردکوه، اشتران کوه، خط الراس دوبرار، دنا و همچنین قله های معروف سایر کشورها از جمله آرارات ترکیه، آراگاتس ارمنستان، موستاق آتا در چین، مراپیک نپال ، لنین قرقیزستان را در سمت مربی و کوهنورد فتح کرده است.
وی اواسط هفته گذشته موفق شد به قله موستاق آتا چین صعود کند و پرچم کشورمان را در این قله به اهتزاز درآورد.
لیلا ولی پور درباره صعود به این قله مرتفع گفت: قله موستاق آتا یک کوه منفرد می باشد که از انتهای غربی بیایان تاکلاماکان در استان سینک یانگ در کشور چین سر بر می آورد و در مرکز سلسله جبال بزرگ آسیا قرار گرفته است که از جنوب به قراقروم، از غرب به پامیر و از شمال به کانلان و تیان شان ارتباط دارد.
این کوهنورد افزود: در برنامه صعود موستاق آتا ما از ایران به شهر ارومچی یکی از شهرهای غربی جمهوری خلق چین سفر و از آنجا با یک گروه هشت نفری ایرانی صعود خود را به این قله آغاز کردیم.
وی افزود: شرایط جوی این منطقه بسیار نامساعد بود و سرمای هوا باعث شد دو کوهنورد آلمانی و یک کوهنورد چینی در اواسط صعود جان خود را از دست بدهند و رعب و وحشت عجیبی در بین سایر گروه ها بوجود آمد.
لیلا ولی پور تصریح کرد: با تمام شرایط سختی که برای ما بوجود آمده بود در ارتفاع هفت هزار و ۱۰۰ متری این قله بودیم که متاسفانه یکی از کوهنوردان آلمانی دچار مصدومیت شدیدی شد و تنها گروهی که تصمیم به نجات این فرد گرفت گروه ایران بود که به دلیل امداد تیم آلمان و شرایط جوی نامساعد از ادامه صعود به قله منصرف شدیم.
وی افزود: برای یک کوهنورد سخت است که هزینه بسیار زیادی را متقبل شود و تا ارتفاع هفت هزار و ۱۰۰ متری یک قله پیش برود اما نتواند به قله صعود کند اما من به شخصه به دلیل آنکه تصمیم به امدادرسانی به آن کوهنورد آلمانی گرفتم خوشحال هستم.
کوهنورد همدانی گفت: پس از این اتفاق فدراسیون کوهنوردی آلمان و چین از گروه ما تشکر و قدرانی کرد و در مراسمی با توجه به صعود به ارتفاع هفت هزار و ۱۰۰ متری از سوی فدراسیون چین حکم صعود به قله موستاق آتا به تیم ایران داده شد.
وی بیان داشت: حرکت گروه کوهنوردی و ایثار کوهنوردان ایرانی بازتاب بسیار گسترده ای در سطح کوهنوردی جهان داشته است.
ولی پور با بیان اینکه قصد دارد امسال به عنوان نخستین زن مسلمان و ایرانی در صعود به یکی از قلل بالای هشت هزار متر شرکت کند، خاطرنشان کرد: با توجه به صعود به قلل مرتفع دنیا از من به عنوان نخستین زن مسلمان جهان دعوت شده تا در صعود به قلل بالای هشت هزار متر جهان حضور داشته باشم اما این صعود بالای ۴۵ میلیون تومان هزینه نیاز دارد که از عهده ام خارج است.
وی افزود: در بهترین شرایط به سر می برم و حیف است به دلیل نبود منابع مالی نتوانم به صعود اعزام شوم و امیدوارم بخش خصوص و خیرین ورزشی از من حمایت کنند تا بتوانم افتخار بزرگی را برای کشور و استان همدان کسب کنم.

/انتهای متن/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

کلیه حقوق متعلق به مجتمع رسانه ای اطلس می باشد