بانوان همانند مردان کشتی گیر افتخارآفرینی می کنند

مربی تیم ملی آلیش بانوان با بیان اینکه این رشته ورزشی با قرار گرفتن زیر مجموعه هیات کشتی جان تازه گرفت، گفت: بانوان کشتی گیر همانند مردان افتخار آفرینی خواهند کرد.

0

به گزارش به دخت به نقل از ایرنا، ستاره اسماعیلی  افزود: آلیش ورزش نوپایی در کشور است که پیشتر زیر نظر ورزش های همگانی بود؛ اما با پیوستن این ورزش به هیات کشتی، شناخته شده تر شد و طرفداران بیشتری پیدا کرد.
وی اظهار داشت: معمولا قزاقستان، قرقیزستان و ترکمنستان رقیبان اصلی تیم ملی آلیش ایران هستند و از آنجا که مسابقات آسیایی و جهانی امسال به میزبانی قرقیزستان و ترکمنستان برگزار می شود، رقابت تنگاتنگ و نفس گیری خواهیم داشت.
وی گفت: معتقدم ایران به راحتی می تواند در مسابقات آسیایی و جهانی سربلند بیرون بیاید.
اسماعیلی خاطر نشان کرد: با توجه به وجود احتمال حضور آلیش در المپیک های بعدی، آرزویم این است روزی شاهد کسب مدال المپیک توسط بانوان کشتی گیر ایران باشم.
مربی تیم ملی آلیش بانوان با بیان برگزاری مسابقات آسیایی، جهانی و بین المللی گفت: رقابت های جهانی آلیش شهریور ماه به میزبانی قرقیزستان، مسابقات آلیش آسیایی نیز اوایل تیرماه در ترکمنستان همچنین تورنمنت بین المللی در آبان ماه برگزار خواهد شد.
وی مازندران را جزو استان های صاحب نام در این عرصه عنوان و تصریح کرد: مازندران مهد کشتی ایران است و بانوان هم در این رشته بسیار قوی هستند.
وی ادامه داد: تیم آلیش بانوان مازندران دو سال در مسابقات آلیش کشوری شرکت کرد که در سال ۹۳ به مقام پنجمی و در سال ۹۴ به مقام سومی تیمی دست یافت و امیدوارم در سال ۹۵ قهرمان تیمی کشوری شوند.
اسماعیلی با بیان اینکه آلیش بانوان در سطح مازندران توسعه می یابد، اظهار داشت: اگر چه این رشته ورزشی فعلا در چند شهرستان مانند ساری، بهشهر، قائمشهر و جویبار فعال است اما در حال اعزام مربی به شهرهای نور، پل سفید و بابل هستیم و قصد داریم این ورزش را در دیگر شهرهای مازندران نیز توسعه دهیم.
به گزارش ایرنا، آلیش یک نوع ورزش رزمی زیر مجموعه کشتی است که در بخش بانوان معمولا رزمی کاران به ویژه جودوکاران به آن می پیوندند.
آلیش از رشته های سنتی و بومی مناطق شمال و شمال شرق کشور بوده و از قدمت دیرینه ای بر خوردار است.
این رشته ورزشی به نام اعیاد و جشن های ملی و مذهبی ومراسم ازدواج در استانهای مازندران، گلستان و شمال خراسان برگزار می شود.
آلیش یا کشتی با کمربند با استفاده از کمربند و در زمین های خاکی و ماسه ای و چمن برگزار شده و تماس هر یک از نقاط بدن کشتی گیر با زمین، باعث باخت آنها می شود .
فدراسیون ورزش های همگانی به منظور ارج نهادن به ورزش های سنتی و بومی و محلی، رشته ورزشی گورش را تحت پوشش خود در آورد.
با توجه به شباهت بسیار نزدیک گورش با آلیش باعث شد تیم جمهوری اسلامی ایران به تورنمنت های مختلف اعزام شود.
فعالیتهای بین‌المللی آلیش از سال ۱۹۹۰ آغاز و قوانین مسابقات آن توسط آقایان بای آمان آرکین از قرقیزستان، عبدالکریم سودی از ایران، ناصر عزیزوف از ازبکستان، ویلتا کنتا تاس از لیتوانی تنظیم شد.
در سال ۱۹۹۵ اولین دوره مسابقات بین‌المللی آلیش با قوانین متحد الشکل در کشور قرقیزستان در دوبخش آقایان و بانوان برگزار شد. اکنون ۳۹ کشور جهان دارای فدراسیون و انجمن رسمی و ۵۸ کشور جهان بصورت غیر رسمی در این زمینه فعالیت دارند.
/انتهای متن/

مطالب مرتبط مطالب مرتبط با این نویسنده